Porsche Panamera

11. 11. 2013 23:10
Panamera je luxusní automobil vyšší třídy vyráběný stuttgartskou automobilkou Porsche.
Porsche Panamera.
Porsche Panamera. | Foto: Porsche

Panamera je luxusní automobil vyšší třídy vyráběný stuttgartskou automobilkou Porsche. Panamera byla představena na ženevském autosalonu v roce 2009 a v témže roce se začala vyrábět. Jedná se o teprve druhý čtyřdveřový model v historii značky.

Panamera se vyrábí v továrně v Lipsku, až 40 % částí vozu je shodných s Porsche 911 a Cayenne. S Porsche Cayenne má shodné i umístění motoru vpředu, motor však pohání zadní kola. Na začátku roku 2013 prošel vůz faceliftem.

Porsche Panamera je plnohodnotným konkurentem vozů jako Maserati Quattroporte, Bentley Continental, či Mercedes CLS. V interiéru nechybí čalounění z nejkvalitnějších materiálů, dřevěné a hliníkové obložení, ani vyspělý multimediální systém PCM se 7" displejem.

Délka: 5 015 mm
Šířka: 1 931 mm
Výška: 1 418 mm
Objem zav. prostoru: 445 l
Motory:
Zážehové: 3,6 l (310 k); 3,0 l (420 k); 4,8 l (440 k); 4,8 l Turbo (520 k) a 4,8 l Turbo S (570 k)
Vznětové: 3,0 l (250 k)
Hybridní: 3,0 l (416 k)

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

před 36 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy