Porsche 911

16. 6. 2013 23:52
Porsche 911 je již legendární model stuttgartské automobilky. Sportovní vůz s motorem vzadu se v mnoha verzích a generacích vyrábí již od roku 1964.
Porsche 911
Porsche 911 | Foto: Porsche

Porsche 911 je již legendární model stuttgartské automobilky. Sportovní vůz s motorem vzadu se v mnoha verzích a generacích vyrábí již od roku 1964. Jen v současné nabídce automobilky je dvanáct verzí vozu 911 v karosářských variantách kupé či kabriolet.

Od počátku výroby je 911 poháněno plochým šestiválcovým motorem (označovaný jako boxer), který byl až do roku 1997 ve všech vozech chlazen vzduchem. Ve všech generacích byl agregát uložen nad zadními koly.

První generaci poháněl dvoulitrový motor s výkonem 130 k a nejvyšší rychlostí 210 km/h. Během prvních let byla v prodeji i pomalejší verze se čtyřválcovým motorem a označením 912. Původně mělo Porsche 911 nést označení 901, ke změně však došlo kvůli sporům se značkou Peugeot. Od roku 1973 se pro některé verze řady 911 používá označení Carrera. Tato připomínka vítězství v mexickém závodě Carrera Panamericana se ale v minulosti objevovala i u jiných modelů.

Porsche 911 Targa z roku 1966 si připsalo prvenství v oblasti kabrioletů. Jako první totiž mělo do karoserie zabudovaný ochranný oblouk, který výrazně zvyšoval bezpečnost posádky. Prvenství má Porsche 911 i v použití manuální sedmistupňové převodovky. Dalším důležitým mezníkem bylo Porsche 911 Turbo, které spojením luxusu a třílitrového přeplňovaného motoru s 260 koňmi zahájilo tradici verzí Turbo. V současné nabídce jsou i varianty s pohonem všech kol Carrera 4.

Všechny generace Porsche 911 byly vždy rovněž velmi úspěšné v motoristickém sportu. Vítězily a stále vítězí nejen v závodech na okruzích a ve vytrvalostních závodech, ale také v rallye a dokonce i v maratonech typu Rallye Dakar.

V roce 2013 oslavilo Porsche padesátileté výročí vozu limitovanou edicí s označením 911 50. Anniversary Edition.

Délka: 4491/4506 mm
Výška: 1295/1303 mm
Šířka: 1808/1852 mm
Motor:
Carrera a Carrera 4: 3,4 l (350 k)
Carrera S a Carrera 4S: 3,8 l (400 k)
Turbo a Turbo S: 3,8 l (520 k)
GT3: 3,8 l (475 k)

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy