Porsche Cayenne

21. 7. 2013 14:20
Porsche Cayenne je luxusní crossover/SUV stuttgartské automobilky. Jako první SUV značky Porsche byl Cayenne v roce 2002 přijat médii se smíšenými pocity.
Porsche Cayenne
Porsche Cayenne | Foto: Porsche

Porsche Cayenne je luxusní crossover/SUV stuttgartské automobilky. Jako první SUV značky Porsche byl Cayenne v roce 2002 přijat médii se smíšenými pocity, nicméně výborné ovládání a výkonné motory si brzy získaly své fanoušky.

Cayenne je v prodeji od roku 2004, modernizace v roce 2008 už používala všechny motory vybavené přímým vstřikováním paliva. V roce 2010 se na ženevském autosalonu představila druhá generace. Porsche Cayenne používá platformu sdílenou s Volkswagenem Touareg a Audi Q7.

Porsche nabízí celkem osm verzí modelu Cayenne. Kromě základních variant se zážehovým či vznětovým motorem a jejich S verzí jsou k dispozici varianty S Hybrid, GTS a Turbo a S Turbo. Všechny vozy mají stálý pohon všech kol.

Délka: 4 846 mm
Výška: 1 705 mm
Šířka: 1 939 mm
Objem kufru: 670 l/1 780 l
Motory:
Zážehové: 3,6 l (295 k); 4,8 l S (395 k); 4,8 l GTS (414 k); 4,8 l Turbo (493 k) a 4,8 l Turbo S (543 k)
Vznětové: 3,0 l (241 k) a 4,1 l S (378 k)
Hybrid: 3,0 l (374 k) + elektromotor (34 kW)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy