Morgan

27. 10. 2011 12:10
Historie britské automobilky Morgan, která vznikla v roce 1909 a dostala jmého podle svého zakladatela H. F. S. Morgana
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Britská automobilka Morgan vznikla v roce 1909 a jméno dostala podle svého zakladatele H. F. S. Morgana.

V počátku se firma zaměřovala na výrobu tříkolek, později, přesněji v roce 1936, přesedlala na klasické čtyřkolky. Její první poválečný model Plus 4 se stal základem pro sérii velmi úspěšných sportovních roadsterů.

Automobilka je charakteristická nejen výhradně ruční výrobou automobilů a až dvouletými čekacími lhůtami na automobil, ale také sklopným čelním sklem, tradičně pojatou palubní deskou, řemeny z ovčí kůže přidržující kapotu, výraznou maskou, kulatými světolmety či náhradním kolem umístěným na víku zavazadelníku. Díky této konstrukci v kombinaci s výkonnými motory od BMW o výkonu 367 koní, zrychlení z 0 na 100 za 4,5 sekundy a maximální rychlosti 270 km/h může pyšnit oceněním časopisu Autoweek.

V roce 2008 automobilka představila nový model AeroMax v limitované edici, který skloubil moderní design s retrostylem a uchvátil mnoho zákazníků, mezi nimi komentátora slavné show Top Gear Richarda Hammonda nebo představitele legendárního Mr. Beana Rowana Atkinsona. Ekologickou alternativu Morganu pak reprezentoval model LIFEcar.

V roce 2010 se britský výrobce rozhodl navázat na populární model AeroMax, a to ve verzi Morgan Aero SuperSport, poháněný osmiválcovým motorem od BMW o objemu 4,8 litru v kombinaci s automatickou nebo manuální převodovkou. V letošním roce automobilka představila nový model Eva GT, který by měl jít do prodeje v roce 2013, a vrátila se také ke svým tradičním tříkolkám, a to modelem Threewheeler, který by měl jít na trh ve stejném roce. Kromě toho také na příští rok ohlásila představení inovovaného modelu Plus 8, vyráběného v letech 1968-2004.

 

Právě se děje

Další zprávy