Ford Mustang

10. 7. 2013 22:11
Mustang je sportovní kupé vyráběné americkou automobilkou Ford.
Ford Mustang 2014.
Ford Mustang 2014. | Foto: Ford

Mustang je sportovní kupé vyráběné americkou automobilkou Ford. První model byl představen v roce 1964, současná pátá sériově vyráběná generace je z roku 2005. Tato generace je postupně modernizována, jak po vzhledové tak výkonnostní stránce.

Legendární design Fordu Mustang '64 vznikl z poměrně náročného zadání generálního ředitele Fordu Lee Iacoccy a šéfinženýra Donalda N. Freye. Vítězný tým v soutěži musel splnit pět podmínek: vůz musí mít čtyři oddělená sedadla připevněná k podlaze, nesmí mít hmotnost více než 1 100 kg ani překročit zadané rozměry, mít nižší prodejní cenu než $2 500 (v roce 1964…) a být výkonově i komfortně univerzální.

Velký úspěch Mustangu vedl ke vzniku nové třídy vozidel nazvané ,,Pony cars“, do které patří resp. patřily například i Chevrolet Camaro, Dodge Challenger, Plymouth Barracuda nebo sesterský model Mustangu Mercury Cougar.

Mustang s dobou výrazně posílil. První verze z roku 1964 byla poháněna řadovým šestiválcem 2,8 l o výkonu 100 k. Současný model standardní model dosahuje 305 koní při 6 500 ot./min. Na stejných otáčkách vrcholí také verze 5,0 l GT s výkonem 420 k a špičková verze 5,8 l Shelby GT500 s výkonem 662 k.

Vozy Mustang proslavil svými verzemi Shelby GT také designér Carroll Shelby. V roce 1965 přepracoval první Mustang do klasické podoby s kobrou a rychlými pruhy. Tehdejší Shelby GT350 dostalo špičkový motor 4,7 l s výkonem 306 koní. Poslední vůz této série byl představen v roce 2012 na počest zesnulého Shelbyho.

Parametry páté generace:

Délka: 4 765 mm
Šířka: 1 880 mm
Výška: 1 384 mm
Objem zavazadlového prostoru: 380 l
Motory:
Zážehové: 3,7 l V6 (305 k); 5,0 l V8 (420 k) (GT); přeplňovaný 5,8 l V8 (662 k) (Shelby GT500)
Maximální rychlost: 325 km/h (Shelby GT500)

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy