Chevrolet Camaro

Aktualizováno 11. 7. 2013 11:02
Chevrolet Camaro je americký sportovní vůz řazený do skupiny tzv. Pony cars nebo výkonnějších Muscle Cars.
Chevrolet Camaro
Chevrolet Camaro | Foto: Tomáš Rybecký

Chevrolet Camaro je americký sportovní vůz řazený do skupiny tzv. Pony cars nebo výkonnějších Muscle Cars. Camaro bylo poprvé představeno v roce 1966 jako konkurenční vůz pro Ford Mustang. V současnosti (od roku 2009) je v prodeji pátá generace vozu s designem vzešlým z konceptu z roku 2006 a podvozkem s motorem vpředu a pohonem zadních kol a všemi koly zavěšenými nezávisle.

Během oznámení nové modelové řady, pokračující v tradici jmen začínajících písmenem C, se zástupci tisku zeptali, co slovo "Camaro"; znamená. Odpovědí bylo: "Malé zlé zvířátko, které požírá Mustangy."

U původních generací byla vždy populární špičková verze s označením SS, v roce 1967 vybavená motorem 6,7 l V8 s výkonem 350 k. Pro současný model je k dispozici varianta ZL1 s přeplňovaným motorem o objemu 6,2 l s výkonem 580 k při 6 000 ot./min. V nabídce je dvoudveřové čtyřmístné kupé i otevřená verze Convertible.

Až do zániku značky Pontiac byl ekvivalentem Camara model Firebird, lišící se jen designem. Chevrolet Camaro celosvětově proslavila série filmů Transformers.

Parametry páté generace:
Délka: 4 837 mm
Šířka: 1 917 mm
Výška: 1 360/1 378 mm (kupé/kabriolet)
Objem zavazadlového prostoru: 384 l/328 l (kupé/kabriolet)
Motory:
Zážehové: 3,6 l (323 k), 6,2 l V8 (432 k) a přeplňovaný 6,2 l V8 (580 k) (verze ZL1)

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy