Euro NCAP

18. 7. 2013 21:12
Euro NCAP (New Car Assessment Programme) je nezávislé konsorcium testující bezpečnost nových vozů pomocí nárazových zkoušek automobilů - tzv. crashtestů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Euro NCAP

Euro NCAP (New Car Assessment Programme) je nezávislé konsorcium testující bezpečnost nových vozů pomocí nárazových zkoušek automobilů - tzv. crashtestů. Po absolvování crashtestů organizace vydává hodnocení vozů v podobě hvězdiček (max. 5). V případě zvláštního přínosu pro bezpečnost uděluje též ocenění Euro NCAP Advanced.

Historie

Program testů NCAP původně pochází z Velké Británie, kde byl vytvořen v roce 1996 a postupně se rozšířil do Evropy. Mezinárodní organizace EuroNCAP byla ustavena na popud Švédska s pomocí automobilové federace FIA v prosinci 1996. Působí jako nezávislá organizace podporovaná Evropskou komisí, vládami Francie, Německa, Švédska, Nizozemí a Španělska a také motoristickými a spotřebitelskými organizacemi ze všech zemí EU. Z počátku se hodnotila bezpečnost dospělých osob sedících na předním sedadle a chodců, od roku 2003 i ochrana dětí v předepsaných zádržných systémech (sedačkách).

Testy

- Čelní náraz vozidla deformovatelné bariéry v rychlosti 64 km/h.
- Boční náraz do boku vozidla vozíkem rozjetým na rychlost 50 km/h. V přední části vozíku je deformovatelný materiál o rozměrech 150x50 cm.
- Boční náraz vozu na sloupek (tzv. pole test) v rychlosti 29 km/h. Tento druh nárazu simuluje boční náraz do stromu/lampy a slouží především k ověření správné funkce airbagů chránících hlavu. Ocelový sloupek má průměr 254 mm.

Vyhodnocení probíhá s pomocí čidel na vozidlech a na figurínách uvnitř. Měří se, jaké hodnoty zpomalení působily na posádku, a jestli některé části těla nebyly vystaveny hodnotám, které by mohly způsobit vážné zranění.

Hodnotí se také stabilita karoserie, tedy deformační zóny, nebo například jak náročné je po nárazu otevřít boční dveře. Za výše uvedené testy dostávají automobily body, které se následně přepočítávají na počet hvězdiček.

Od roku 2009 je do celkového hodnocení započítávána i ochrana před hyperflexí krční páteře při nárazu zezadu a hodnotí se rovněž vybavení vozu aktivními bezpečnostní systémy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy