Euro NCAP

18. 7. 2013 21:12
Euro NCAP (New Car Assessment Programme) je nezávislé konsorcium testující bezpečnost nových vozů pomocí nárazových zkoušek automobilů - tzv. crashtestů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Euro NCAP

Euro NCAP (New Car Assessment Programme) je nezávislé konsorcium testující bezpečnost nových vozů pomocí nárazových zkoušek automobilů - tzv. crashtestů. Po absolvování crashtestů organizace vydává hodnocení vozů v podobě hvězdiček (max. 5). V případě zvláštního přínosu pro bezpečnost uděluje též ocenění Euro NCAP Advanced.

Historie

Program testů NCAP původně pochází z Velké Británie, kde byl vytvořen v roce 1996 a postupně se rozšířil do Evropy. Mezinárodní organizace EuroNCAP byla ustavena na popud Švédska s pomocí automobilové federace FIA v prosinci 1996. Působí jako nezávislá organizace podporovaná Evropskou komisí, vládami Francie, Německa, Švédska, Nizozemí a Španělska a také motoristickými a spotřebitelskými organizacemi ze všech zemí EU. Z počátku se hodnotila bezpečnost dospělých osob sedících na předním sedadle a chodců, od roku 2003 i ochrana dětí v předepsaných zádržných systémech (sedačkách).

Testy

- Čelní náraz vozidla deformovatelné bariéry v rychlosti 64 km/h.
- Boční náraz do boku vozidla vozíkem rozjetým na rychlost 50 km/h. V přední části vozíku je deformovatelný materiál o rozměrech 150x50 cm.
- Boční náraz vozu na sloupek (tzv. pole test) v rychlosti 29 km/h. Tento druh nárazu simuluje boční náraz do stromu/lampy a slouží především k ověření správné funkce airbagů chránících hlavu. Ocelový sloupek má průměr 254 mm.

Vyhodnocení probíhá s pomocí čidel na vozidlech a na figurínách uvnitř. Měří se, jaké hodnoty zpomalení působily na posádku, a jestli některé části těla nebyly vystaveny hodnotám, které by mohly způsobit vážné zranění.

Hodnotí se také stabilita karoserie, tedy deformační zóny, nebo například jak náročné je po nárazu otevřít boční dveře. Za výše uvedené testy dostávají automobily body, které se následně přepočítávají na počet hvězdiček.

Od roku 2009 je do celkového hodnocení započítávána i ochrana před hyperflexí krční páteře při nárazu zezadu a hodnotí se rovněž vybavení vozu aktivními bezpečnostní systémy.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy