Euro NCAP

18. 7. 2013 21:12
Euro NCAP (New Car Assessment Programme) je nezávislé konsorcium testující bezpečnost nových vozů pomocí nárazových zkoušek automobilů - tzv. crashtestů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Euro NCAP

Euro NCAP (New Car Assessment Programme) je nezávislé konsorcium testující bezpečnost nových vozů pomocí nárazových zkoušek automobilů - tzv. crashtestů. Po absolvování crashtestů organizace vydává hodnocení vozů v podobě hvězdiček (max. 5). V případě zvláštního přínosu pro bezpečnost uděluje též ocenění Euro NCAP Advanced.

Historie

Program testů NCAP původně pochází z Velké Británie, kde byl vytvořen v roce 1996 a postupně se rozšířil do Evropy. Mezinárodní organizace EuroNCAP byla ustavena na popud Švédska s pomocí automobilové federace FIA v prosinci 1996. Působí jako nezávislá organizace podporovaná Evropskou komisí, vládami Francie, Německa, Švédska, Nizozemí a Španělska a také motoristickými a spotřebitelskými organizacemi ze všech zemí EU. Z počátku se hodnotila bezpečnost dospělých osob sedících na předním sedadle a chodců, od roku 2003 i ochrana dětí v předepsaných zádržných systémech (sedačkách).

Testy

- Čelní náraz vozidla deformovatelné bariéry v rychlosti 64 km/h.
- Boční náraz do boku vozidla vozíkem rozjetým na rychlost 50 km/h. V přední části vozíku je deformovatelný materiál o rozměrech 150x50 cm.
- Boční náraz vozu na sloupek (tzv. pole test) v rychlosti 29 km/h. Tento druh nárazu simuluje boční náraz do stromu/lampy a slouží především k ověření správné funkce airbagů chránících hlavu. Ocelový sloupek má průměr 254 mm.

Vyhodnocení probíhá s pomocí čidel na vozidlech a na figurínách uvnitř. Měří se, jaké hodnoty zpomalení působily na posádku, a jestli některé části těla nebyly vystaveny hodnotám, které by mohly způsobit vážné zranění.

Hodnotí se také stabilita karoserie, tedy deformační zóny, nebo například jak náročné je po nárazu otevřít boční dveře. Za výše uvedené testy dostávají automobily body, které se následně přepočítávají na počet hvězdiček.

Od roku 2009 je do celkového hodnocení započítávána i ochrana před hyperflexí krční páteře při nárazu zezadu a hodnotí se rovněž vybavení vozu aktivními bezpečnostní systémy.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy