BMW 2

3. 11. 2013 12:05
BMW řady 2 je nejnovějším produktem německé automobilky, který uceluje číselnou řadu modelů.
BMW 2.
BMW 2. | Foto: BMW

BMW řady 2 je nejnovějším produktem německé automobilky, který uceluje číselnou řadu modelů. Řada 2 nahrazuje kupé a kabriolet řady 1 podobně, jako nová řada 4 vystřídala sportovní verze řady 3.

BMW 2 se od „jedničky“ odlišuje předními světlomety a agresivnějším výrazem masky chladiče, oproti tomu interiér je téměř shodný. Karoserie se oproti dosavadnímu jedničkovému kupé o 72 mm protáhla a o 32 rozšířila, výška se snížila o 5 mm. Dvojkové kupé má také delší rozvor a lepší aerodynamiku.

Stejně jako řada 1 má BMW 2 pohon zadních kol, který mu dodává unikátní dynamiku. BMW 2 však dostalo sportovněji laděný podvozek a výkonnější motory. Nechybí ani špičková varianta M s šestiválcem o výkonu 326 k.

Délka: 4 432 mm
Šířka: 1 774 mm
Výška: 1 418 mm
Objem zav. prostoru: 390 l
Motory:
Zážehové: 220i (184 k) a M235i (326 k)
Vznětové: 220d (184 k)

 

Právě se děje

před 40 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy