Archiv: regiony

Brutalistický kulturní dům a hotel chtějí Semily chránit jako památku, píše list

Pro Kulturní centrum Golf a sousední hotel Centrum žádají Semily památkovou ochranu. Informuje o tom dnešní liberecká příloha MfD. Jde totiž o zajímavou ukázku architektury ve stylu brutalismu 70. a 80. let minulého století. Poprvé se o to radnice pokusila v roce 2014, ale neúspěšně. Hotel měl tehdy jiného vlastníka. V únoru 2019 ale radnice za 3,675 milionu korun zchátralou budovu hotelu odkoupila a teď chce památkovou ochranu pro celý komplex.

"Teď, když celý objekt patří nám, je šance na prohlášení za kulturní památku větší. Jde skutečně o mimořádnou budovu, kde je zachována i většina původního vybavení. Navíc veškeré dosavadní opravy, které v kulturním domě probíhaly, se dělaly s ohledem na zachování původního stylu brutalismu. Věřím, že když se nám podaří prohlásit centrum Golf i hotel za památku, dosáhneme i na dotace, které nám usnadní nákladnou rekonstrukci," řekla deníku starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).

Zdroj: ČTK

DPP hledá firmu na stavbu nové haly vozovny Hloubětín, stát má až 1,6 miliardy

Pražský dopravní podnik (DPP) hledá firmu, která vybuduje halu a dokončí zbylé části areálu vozovny v Hloubětíně. Náklady tendru by měly být maximálně 1,6 miliardy korun a stavba potrvá 26 měsíců. ČTK to sdělila Hana Pohanová z tiskového odboru DPP. Podnik ve vozovně nyní buduje energocentrum, které ji bude napájet elektřinou. Hotová a uvedena do provozu má být vozovna v roce 2023. Hloubětínská vozovna z roku 1951 byla ve špatném stavu, a podnik ji proto musel nechat předloni v srpnu strhnout.

V chystané fázi přestavby nechá podnik postavit novou halu. Bude mít odstavnou část pro 61 vozů typu 15T ForCity a část opravárenskou se šesti stanovišti pro 12 tramvají. Novinkou budou visuté lávky, které umožní zejména snadnější údržbu částí novějších typů vozů.

Zdroj: ČTK

Silný vítr ve středních Čechách zaměstnal hasiče i energetiky

Silný vítr ve středních Čechách zaměstnal hasiče, vyjížděli hlavně k popadaným stromům. Napilno měli také energetici, kteří řešili pět poruch na vedení vysokého napětí. K 16:00 bylo bez elektřiny zhruba 15.000 domácností, především na Mladoboleslavsku, ale také na Nymbursku a Kutnohorsku. Před 18:00 v regionu zůstávalo bez proudu ještě asi 6000 domácností, řekla ČTK mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.

K 16:00 bylo na celém zásobovacím území ČEZ Distribuce v ČR 19 000 odběrných míst bez elektřiny a 11 poruch na vedení vysokého napětí. Nejhorší situace byla právě ve středních Čechách. Problémy podle mluvčí souvisely hlavně s výpadkem v rozvodně Dražice na Mladoboleslavsku. "Postupně domácnosti připojujeme," uvedla Holingerová.

Před 18:00 bylo na celém zásobovacím území 9500 domácností bez elektřiny a počet poruch na vedení vysokého napětí stoupl na 14. "Nicméně se nám podařilo připojit více odběratelů," dodala mluvčí. Ve středních Čechách energetici stále řešili pět poruch na vedení vysokého napětí, bez proudu bylo ještě asi 6000 domácností. Další poruchy se podle Holingerové vyskytovaly v Karlovarském, Královéhradeckém, Plzeňském a Ústeckém kraji a na Vysočině. Většina problémů ale byla ve středních Čechách.

Středočeští hasiči do 16:00 zasahovali u 38 událostí, nejčastěji šlo o stromy popadané přes silnice. "Také jsme odstraňovali stromy, které byly nebezpečně nahnuté nad rodinné domy, nebo uvolněné plechy ze střech. Nejvíce vyjíždíme na Kladensku a Rakovnicku," uvedla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Kereková.

V Praze dnes do 16:45 vyjížděli hasiči k devíti případům souvisejícím s větrem. I v metropoli museli odstraňovat popadané nebo nakloněné stromy a větve. "V ulici Drnovská jsme odstraňovali strom, který částečně spadl na vozovku," uvedli pražští hasiči na twitteru.

Silný vítr meteorologové na dnešek předpověděli zejména v západní polovině Čech a v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V nárazech má dosáhnout rychlosti až 70 kilometrů v hodině.

U Veselí nad Lužnicí se v pátek utopil muž, koupal se v pískovně

Starší muž se utopil v pátek při koupání v jezeře pískovna nedaleko Veselí nad Lužnicí. Muž podle svědka plaval několik desítek metrů od pláže a najednou zmizel pod hladinou. Jeho tělo našli potápěči s hasiči dnes dopoledne. Okolnosti události budou dál zjišťovat. Na policejním webu to dnes uvedla Štěpánka Schwarzová z jihočeské policie.

Oznámení o neštěstí dostala policie v pátek před 17:00. Kromě hasičů tam s nimi vyjeli potápěči jihočeské zásahové jednotky. Pátrání v pátek ukončili kolem 21:00. Dnes ráno se záchranáři na místo vrátili, tělo nalezli krátce po 10:00.

Koupání ve studené vodě může být podle policie nebezpečné. Lidé by se neměli koupat sami, neměli by přeceňovat své síly a měli by zvážit svůj zdravotní stav.

V Mladé Boleslavi hořel byt, uvnitř hasiči našli mrtvého člověka

Hasiči dnes ráno vyjížděli k požáru bytu v Mladé Boleslavi. Uvnitř našli mrtvého člověka, příčinu vyšetřovatelé zjišťují. Z domu hasiči evakuovali 42 lidí, z toho deset dětí, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Vladimíra Kereková.

Událost byla hlášena kolem 06:45. Na místo vyjely čtyři jednotky, které požár uhasily. "Vystěhovali jsme celý panelák, takže bylo 42 evakuovaných, z toho deset dětí. Všichni už se mohli do svých bytů vrátit," uvedla mluvčí před 11:00.

Zdroj: ČTK

Praha jedná o směně nádraží Vyšehrad za parcely pro rodinné domy

Vedení Prahy jedná s vlastníkem chátrajícího nádraží Vyšehrad o možnosti památkově chráněnou budovu vyměnit za městské pozemky v Dolních Počernicích určené ke stavbě rodinných domů. ČTK to dnes po schůzce s právníky vlastníka řekl radní města pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Situaci by mohl zkomplikovat fakt, že nádraží bude namísto dosavadní české společnosti RailCity Vyšehrad vlastnit firma Miquelira Limited registrovaná na Kypru. Podle Chabra by i tak jednání o směně měla pokračovat.

Objekt, který byl v roce 2000 prohlášen kulturní památkou, je v soukromých rukách od roku 2007. Investoři dříve plánovali budovu přestavět, z plánu však i kvůli potížím prosadit projekt u památkářů sešlo. Budova tak dlouhodobě chátrá. Město majitele několikrát pokutovalo, zahájilo i první kroky k možnému vyvlastnění, které památkový zákon umožňuje. Zároveň nicméně magistrát s vlastníky jedná o možné o výměně nemovitosti za městské parcely.

Pozemky v Dolních Počernicích podle Chabra navrhli sami právní zástupci majitele, se kterými město komunikuje. Konečný majitel není znám. Radní dnes upřesnil, že na předmětné pozemky existuje zastavovací studie, podle které tam mají vzniknout rodinné nebo menší řadové domy. Do jednání se zapojila také dolnopočernická radnice, která chce vědět, co přesně by tam investor postavil, a také požaduje záruky, že pozemky nebudou využity pouze ke spekulaci.

Chabr po dnešní schůzce uvedl, že jednání budou zřejmě pokračovat navzdory změně majitele. "Právní zástupci Rail City Vyšehrad potvrdili, že probíhá převod na kyperskou entitu. Lze také prý předpokládat, že nový vlastník bude mít zájem dále jednat o směně," řekl. Dodal, že z jeho pohledu vše působí dojmem pouze formálního převodu, po kterém skutečný vlastník zůstane stejný, a nedá se tak předpokládat, že by se něco změnilo v přístupu k údržbě památky.

Z pohledu města může převod na kyperskou firmu podle Chabra situaci zkomplikovat. "Upřímně - modlím se, aby to neznamenalo snahu převést nemovitost na subjekt, který nebude mít jakoukoli péči o další osud nádraží a klidně ho nechá dál zchátrat ke spadnutí," uvedl. Dodal, že změnou majitele se zkomplikuje vymáhání povinností vlastníka a pokut i případné vyvlastnění, protože to je podmíněno dlouhodobým zanedbáním údržby, které je však u formálně nového vlastníka vyloučené. Problematická bude u kyperské firmy zřejmě také komunikace a doručování písemností.

Zdroj: ČTK

Záchranáři evakuovali třípatrový dům v Plzni, tři lidé se po výbuchu kotle nadýchali zplodin

Požár ve třípatrovém domě v Kollárově ulici nedaleko centra Plzně si ve středu vyžádal evakuaci asi 13 lidí. Podle prvotních informací kolem 19:00 vybuchl kotel v jednom z bytů a začalo hořet. Záchranáři na místě ošetřili čtyři policisty, kteří se nadýchali zplodin. Jednoho převezla sanitka do fakultní nemocnice. Ošetření potřeboval i jeden z evakuovaných, sdělila mluvčí záchranné služby Mária Svobodová.

Požár nebyl velký, zasáhl jen byt, kde vznikl. Částečně se ho podařilo uhasit ještě před příjezdem hasičů, kteří ho dohasili. Příčinou byla zřejmě porucha na plynovém kotli, řekl mluvčí hasičů Petr Poncar.

"Naštěstí nikdo neutrpěl vážné zranění. Prohlédli jsme celý objekt, ten je už odvětraný," řekl Poncar. Obyvatelé bytů se podle něj mohou vrátit.

Na místě byly všechny záchranné složky, policie zavřela ulici, řekla policejní mluvčí Dagmar Brožová. Řídicí důstojník hasičů Aleš Bucifal řekl, že příčinou byl zřejmě výbuch plynového kotle, přesně to ale určí až vyšetřování. Na místo dorazili kromě hasičů a policistů i zástupci plynárenské společnosti.

Zdroj: ČTK

Pražský magistrát měl právo zakázat pivní kola, určil soud

Soud rozhodl, že pražský magistrát měl pravomoc zakázat provoz tzv. pivních kol. Na rozsudek ohledně šlapacích vozítek, na nichž turisté popíjejí alkohol, dnes upozornila Česká televize. Městský soud v Praze podle ní zamítl žalobu provozovatelů kol. Po zásahu Nejvyššího správního soudu tedy změnil svůj původní verdikt, že o zákazu neměl rozhodovat magistrát, ale jednotlivé městské části.

"Městský soud v Praze rozsudkem ze dne 8. března 2021 návrh zamítl," řekl televizi bez dalších podrobností mluvčí soudu Adam Wenig.

Opatření, kterým se soud zabýval, se týká konkrétního území a komunikací v městských částech Praha 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8 a 10. Nejvyšší správní soud loni uvedl, že původní rozsudek nevykládal příslušný zákon o pozemních komunikacích správně ani logicky. "Prakticky by tak nebylo možné vydat komplexní opatření týkající se úpravy provozu na pozemních komunikacích v širší oblasti přesahující území jedné městské části hlavního města Prahy, jak tomu bylo i v nyní posuzované věci," uvedl k názoru, že věc měly řešit městské části.

Zdroj: ČTK

Případ vraha cyklistky jde k vrchnímu soudu, obžalovaný podal odvolání

Případ loňské brutální vraždy cyklistky na okraji Olomouce míří k olomouckému vrchnímu soudu. Obžalovaný osmatřicetiletý Rostislav Basler se rozhodl podat odvolání, původně si po vynesení rozsudku ponechal lhůtu. Basler se k činu přiznal, podle soudce Eduarda Ondráška nesouhlasí pouze s výší výjimečného trestu. Olomoucký krajský soud mu v únoru uložil 25 let vězení a zabezpečovací detenci. Podle znalců jde o agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

"Obžalovaný si podal odvolání, podal si ho pouze do výše trestu, naopak vinu ani právní kvalifikaci nenapadá," řekl soudce olomouckého krajského soudu Eduard Ondrášek. Žalobkyně se naopak práva odvolání vzdala na místě, výjimečný trest navrhovala s ohledem na brutální provedení i trestní minulost obžalovaného. "Soud rozhodl stejně, jak navrhla státní zástupkyně, i co se týče viny a trestu," doplnil soudce.

Zdroj: ČTK