Požadovaný obsah je nedostupný

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 2. 2014 12:29
Je nám líto, ale vámi požadovaný obsah je bohužel nedostupný.
Foto: Tomáš Kunc

Pravděpodobně se snažíte najít nějaký obsah – článek, video, infografika nebo jiný dokument, který není dostupný.

Online deník Aktuálně.cz je tady s vámi již od roku 2006. Za tu dobu jsme vydali již více než 100 tisíc článků.

V nedávné době – 4. 3. 2014 – bylo Aktuálně.cz převedeno na nový redakční systém. Při této změně jsme se snažili zachovat všechny naše publikované články a jiné materiály. Ty jsou pro vás i nadále k dispozici na stránkách Aktálně.cz. Můžete je najít třeba s pomocí vyhledávání.

Bohužel, menší část obsahu nebylo možné plnohodnotně převést do nové podoby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy