Švýcaři vstoupili do šampionátu triumfem nad Nory

10. 5. 2024 18:47
Švýcarští hokejisté zahájili mistrovství světa v Praze výhrou nad Norskem 5:2. Před 16 617 diváky v O2 areně rozhodli třemi góly ve druhé třetině.
Tristan Scherwey a Stian Solberg v zápase MS 2024 Švýcarsko - Norsko
Tristan Scherwey a Stian Solberg v zápase MS 2024 Švýcarsko - Norsko | Foto: Reuters

Shodně gólem a asistencí pomohli k úspěchu týmu Patricka Fischera obránce Romain Loeffel a útočník Nino Niederreiter. Norové budou ve skupině A v sobotu od 20:20 druhým soupeřem české reprezentace.

Švýcaři s pěti posilami z NHL v sestavě přestříleli soupeře v první třetině 15:5, ale stav byl nerozhodný 1:1. Skóre otevřel v čase 11:05 po Niederreiterově přihrávce Sven Andrighetto střelou z pravého kruhu do protějšího horního rohu branky Jonase Arntzena.

Norové vytěžili z minima maximum a v 15. minutě odpověděli. Čtyřicetiletý Patrick Thoresen našel od zadního mantinelu na levém kruhu Markuse Vikingstada, který překonal Leonarda Genoniho. V závěru úvodní části zahrozil z mezikruží útočník Mats Zuccarello z New York Rangers, jediný norský zástupce v NHL, a také Thoresen.

"Vždy je důležité vykročit pravou nohou. Věděli jsme, že to nebude snadné, ale soustředili jsme se jen na svoji hru. Oni sice vyrovnali, ale pak jsme vzali zápas do svých rukou ve druhé třetině a vyhráli," řekl po zápase Andrighetto.

"Celkově vzato jsme předvedli pár dobrých pasáží, ale také tam byly věci, v nichž se musíme zlepšit," uvedl další útočník vítězů Niederreiter.

Ve 25. minutě vrátil Švýcarsku vedení Loeffel, který se trefil od modré čáry o pravou tyč. Za čtyři minuty už vedli Švýcaři o dva góly. Kapitán a hvězda Nashvillu Roman Josi po objetí branky našel mezi kruhy Svena Sentelera, který poslal puk mezi betony Arntzena.

V čase 33:30 už to bylo 4:1. Gaëtan Haas zachytil chybnou rozehrávku Isaka Hansena a našel Tristana Scherweye, který usměrnil puk za norského gólmana.

V 52. minutě v přesilové hře při vyloučení Noaha Steena přidal pátý gól Švýcarů bekhendovou dorážkou Niederreiter. K němu se odrazil puk od rekordmana Andrese Ambühla, který si při 19. účasti na MS ve 132. utkání polepšil na 62 bodů za 28 branek a 34 asistencí.

Výsledek zkorigoval 64 sekund před koncem při trestu Phillipa Kurasheva osmnáctiletý talent Michael Brandsegg-Nygard, který ve svém prvním utkání na světovém šampionátu zakončil kombinaci Zuccarella a Thoresena.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Švýcarsko - Norsko 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 12. Andrighetto (Niederreiter, Loeffel), 25. Loeffel (Siegenthaler, Jäger), 29. Senteler (Josi, Simion), 34. Scherwey (Haas), 52. Niederreiter (Ambühl, Kurashev) - 15. Vikingstad (P. Thoresen, Johannesen), 59. Brandsegg-Nygard (P. Thoresen, Zuccarello). Rozhodčí: Brander (Fin.), Holm (Švéd.) - Gustafson (USA), Hofer (Něm.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Diváci: 16.617.

Švýcarsko: Genoni - Glauser, Josi, Siegenthaler, Loeffel, Marti, Kukan, Fora - Thürkauf, Hischier, Kurashev - Andrighetto, Niederreiter, Jäger - Simion, Senteler, Herzog - Ch. Bertschy, Haas, Scherwey - Ambühl. Trenér: Fischer.

Norsko: Arntzen - Johannesen, Solberg, I. Hansen, Nörstebö, Krogdahl, Kaasastul, Engebraten - Zuccarello, E. Ö. Salsten, P. Thoresen - Olsen, Berg Paulsen, Vikingstad - N. Steen, Vesterheim, Brandsegg-Nygard - H. Ö. Salsten, Rönnild, Trettenes - Martinsen. Trenér: T. Johansson.