Foto: Brexit nebo milenci u Seiny. Projděte si fotografie mapující klíčové okamžiky roku 2016

Britové slaví Brexit.
Leden – Vyvěšená vlajka teroristické organizace Islámský stát v palestinském uprchlickém táboře v Libanonu.
Únor – Kandidátka za americkou Demokratickou stranu Hillary Clintonová a její manžel Bill Clinton, bývalý prezident USA. V rámci předvolební kampaně snídají v restauraci Chez Vachon ve městě Manchester v americkém státě New Hampshire. Clintonová byla tehdy favoritkou. O devět měsíců později ale v prezidentských volbách prohrála.
Březen – Dvě šokované ženy zahalené v dekách opouštějí bruselské letiště Zaventem krátce poté, co na něj zaútočili teroristé z tzv. Islámského státu. Záhy nato odpálil jeden z radikálů sebevražednou bombu i v bruselském metru. Útoky v belgické metropoli si vyžádaly nejméně 34 obětí.
Duben – Vesnická žena v tradičním oděvu stoupá na horu Huyana Potosí v Bolívii.
Foto: Reuters
Michelle Hansen Reuters Michelle Hansen, Reuters
Aktualizováno 31. 12. 2016 12:17
Rok 2016 se do historie zapíše mnoha daty. Pro Evropany například 22. březnem, kdy teroristé zaútočili v Bruselu. Nebo 23. červnem, kdy se Britové v referendu rozhodli vystoupit z Evropské unie. Evropa se musela vyrovnávat s přílivem nového počtu uprchlíků, prchajících ze zemí zasažených válkou. Nežijeme ale jen v negativním světě, proto i fotografie z letošního roku dokáží být optimistické. Například snímek paralympijského běžce z brazilského Rio de Janeira, který má obě amputované nohy a drží přitom ve své kategorii rekord v maratonu a půlmaratonu.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy