reklama

Výdajové paušály OSVČ 2014 a 2015

21. 12. 2013 15:00 aktualizováno 1. 3. 0:00

Osoby samostatně výdělečně činné se už od roku 2005 můžou rozhodnout, jestli si povedou standardní daňovou evidenci či účetnictví, nebo se rozhodnou pro takzvané výdajové paušály.

Ilustrační foto. Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Osoby samostatně výdělečně činné (klasičtí živnostníci, ale také třeba svobodná povolání, soukromí zemědělci nebo lidé s příjmy z pronájmu) se už od roku 2005 můžou rozhodnout, jestli si povedou standardní daňovou evidenci či účetnictví, nebo se rozhodnou pro takzvané výdajové paušály.

V prvním případě si musejí shromažďovat všechny doklady o příjmech a výdajích a následně je zpracovávat.

Druhá varianta - paušály - je mnohem jednodušší, protože tato administrativa odpadá a vychází se z fikce, že daňově uznatelné náklady (související s dosažením a udržením zisku) tvoří určité procento z příjmů.

Paušály však můžou být nevýhodné pro podnikatele, kteří ve skutečnosti měli v daném roce ještě vyšší výdaje.

Výše výdajových paušálů

Na samotné procentní výši paušálů pro jednotlivé skupiny OSVČ se v roce 2014 ani 2015 nic nemění. Následující paušály lze tedy využít i pro zdaňovací období roku 2014 (v daňovém přiznání podávaném v prvních měsících roku 2015):

Řemeslné živnosti: 80 %

Zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství: 80 %

Ostatní živnosti: 60 %

Svobodná povolání, příjmy z autorských práv, podnikání podle zvláštních předpisů: 40 %

Příjmy z pronájmu: 30 %

Oproti předchozímu roku se tedy výše paušálů nemění.

Omezení výdajových paušálů

Pro příjmy za rok 2014 platí, že u činností spadajících do paušálů ve výši čtyřicet a třicet procent (svobodná povolání, autorské honoráře či příjmy z pronájmu) lze paušály využít pouze u příjmů nepřesahujících dva miliony korun ročně. Omezení prosadil ještě exministr Miroslav Kalousek.

Počínaje příjmy za rok 2015 rozšířila vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL tento strop na šedesátiprocentní (neřemeslné živnosti) i na osmdesátiprocentní paušály, tedy pro řemeslné živnosti a zemědělce. Omezení tak začne platit pro všechny podnikatele. Pokud budou mít tržby přes dva miliony, musí místo paušálů prokazovat skutečné náklady s využitím účtenek a faktur.

V platnosti zůstává také další omezení prosazené předchozí vládou ODS, TOP 09 a LIDEM, podle něhož si podnikatelé využívající paušály (s výjimkou přivýdělků) nemohou odečítat slevu na dítě a manželku. Toto omezení už platilo pro příjmy za rok 2013 a platí i pro příjmy za rok 2014 a 2015.

 

Související

reklama
reklama
 
reklama