reklama

Daňová sleva na manželku a společné zdanění manželů

21. 12. 2013 17:00 aktualizováno 22. 12. 2013 20:05

Téměř 25 tisíc korun můžete ušetřit na dani z příjmů fyzických osob, jestliže uplatníte takzvanou slevu na manželku.

Ilustrační foto. Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Téměř 25 tisíc korun můžete ušetřit na dani z příjmů fyzických osob, jestliže uplatníte takzvanou slevu na manželku.

Po zrušení společného zdanění manželů jde o dobrou možnost, jak pomoci rodinnému rozpočtu, pokud manžel vydělává a žena je například na rodičovské dovolené či nezaměstnaná (nebo naopak).

Stručně řečeno: Pokud si jeden z manželů ve společné domácnosti vydělal za kalendářní rok méně než 68 tisíc korun, může si druhý z páru odečíst z daní 24 840 korun.

Manžel s vyššími příjmy si tedy může odečíst z vypočtené daně nejen 24 840 korun sám za sebe (základní sleva na poplatníka), ale za stanovených podmínek také stejnou částku za vyživovanou manželku.

Kvůli přehlednosti textu sice hovoříme o "slevě na manželku", ale uvedený postup může samozřejmě použít také manželka ve vztahu k manželovi.

Slevu však lze uplatnit jen za kalendářní měsíce (vždy ve výši 2070 Kč), na jejichž počátku byly splněny zákonné podmínky. Těmi jsou vedle samotného trvání manželství také žití ve společné domácnosti. Takže například při svatbě 3. srpna můžete slevu uplatnit jen za září až prosinec, nikoliv i za srpen.

Důležitou podmínkou je, že vlastní příjmy (manželky) za rok 2013 nepřesáhly 68 tisíc korun.

Co se počítá do vlastních příjmů a co nikoliv? Na co si ještě dát pozor? Čtěte v podrobném článku.

Sleva na manželku - změny 2013 a 2014

Pro přiznání za rok 2013 (podávaném v první polovině roku 2014) se na výši této slevy oproti předchozímu roku nic nezměnilo.

Omezení však nově platí pro některé podnikající fyzické osoby (OSVČ). Počínaje příjmy za rok 2013 si tuto slevu nemohou uplatnit, pokud použily takzvané výdajové paušály.

V případě souběhu příjmů z více druhů činností, přičemž u některých poplatník bude využívat paušál a u některých ne, bude nárok na daňové úlevy zachován, pokud součet základů daně s využitím paušálu bude nižší než 50 procent součtu základů daně bez využití paušálu.

Související

reklama
reklama
 
reklama