Volkswagen

27. 6. 2011 21:05
Volkswagen je německá automobilka, sídlící ve městě Wolsfsburg. Je jednou z největších světových automobilek.
Volkswagen Passat. Ilustrační foto.
Volkswagen Passat. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Volkswagen je německá automobilka, sídlící ve městě Wolsfsburg. Je členem skupiny Volkswagen Group, do níž spadá ještě dalších osm výrobců automobilů. Fúzí se společností Porche SE do ní přibude další značka, čímž se stane největší automobilkou na světě.

Ekonomika společnosti

Objem prodaných vozidel značky Volkswagen činil v roce 2008 více než 6,2 milionu kusů, čímž se stal třetím největším prodejcem automobilů na světě. O rok později se počet prodaných vozidel zvýšil na takřka 7,2 milionů kusů, čímž automobilka získala 11,4% podíl na celosvětovém trhu.

Hlavním odbytištěm vozů z německého Wolfsburgu je Evropa, druhý největší trh představuje Čína, kde si její pobočka vybudovala pozici nejsilnějšího zahraničního výrobce automobilů. Automobilka v roce 2011 provozovala 61 závodů v patnácti evropských a šesti mimoevropských zemích.

Držitelem nadpoloviční většiny hlasovacích práv Volkswagenu je společnost Porsche CE, která drží také největší procento kapitálu. Dalšími spolumajiteli společnosti je Katarská investiční společnost (17% hlasovacích práv a 16,4% kapitálu) a spolková země Dolní Sasko (20% hlasovacích práv a 12,9% procenta kapitálu). Předsedou představenstva je od roku 2007 Martin Winterkorn, bývalý šéf Audi.

Do portfolia skupiny Volkswagen patří devět automobilek - kromě osobních a komerčních automobilů Volkswagen ještě Audi, Seat, Škoda Auto, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Scania. Společnost Porsche, stále majoritní akcionář Volkswagenu, se automobilku snažila v letech 2008 až 2009 převzít, transakce jí však nevyšla a její potíže nakonec skončily dohodou o fúzi s Volkswagenem, která má být dokončena v letošním roce. Volkswagen má také podíl v automobilce Suzuki - v lednu 2010 získal podíl 19,9%.

Historie

Společnost Volkswagen byla založena v roce 1937 Ferdinandem Porschem, kterého pověřil Adolf Hitler vytvořením vozu, který by mohly používat nejširší lidové vrstvy (odtud spojení slov "volks" a "wagen" vyjadřující "lidový vůz").

Právě negativní spojitost s nacistickým vůdcem, který má na svědomí nejtemnější období německé historie, dopadla i na Volkswagen. Ten byl sice v době druhé světové války největším producentem automobilů v Německu, většinu jeho tehdejších zaměstnanců představovali nuceně nasazení. Po druhé světové válce automobilku převzali Britové, kteří navázali na původní projekty. Pět let po ukončení konfliktu pak Volkswagen zahájil výrobu jednoho ze svých nejpopulárnějších vozů Transporteru.

Krátce po ukončení války začala automobilka expandovat - do Jižní Ameriky, Austrálie a Asie. V roce 1965 se spojila se společností Auto Union GmbH, ze níž později vznikla dnešní Audi. Třetí samostatnou značkou koncernu VW se stal španělský Seat, jehož stoprocentním vlastníkem je Volkswagen od roku 1990.

Mezitím však započala výroba dalších dvou modelů, Passattu a Golfu, a naopak nastal útlum ve výrobě prvního typu takzvaného "Brouka", který se prodával od roku 1938.

V 90. letech VW získává do svého portfolia českou automobilku Škoda a vyvíjí další typy automobilů - po Polu (třída malých vozy) například New Beetle (nižší střední třída), Sharan (minivan), Tiguan (sportovní užitkové vozidlo), Touran (víceúčelové vozidlo) či Phaeton (luxusní vozdilo). K roku 2011 vyráběl Volkswagen auta v celkem 15 modelových řadách.

 

Právě se děje

Další zprávy