Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Znáte jiné konektory než USB nebo RJ-45?

3. 6. 2019 13:21
Když se řekne konektor, běžný člověk si představí USB, tedy Universal Serial Bus – sběrnici používanou na spoustu věcí od flash disků přes připojení tiskáren až po myši. Někteří si možná vybaví ještě konektor na sluchátka (3,5mm jack), RJ-45 konektor u ethernetového kabelu nebo třeba DisplayPort. Víte ale, že konektory nemusí být jen v počítačích a dalších elektronických hračkách v domácnosti?
Foto: Komerční sdělení

Podíváme se společně na některé konektory, které nejsou běžným lidem tolik známé, ačkoliv se používají ve výrobcích, jež využíváme často.

Optické konektory k vám vedou internet

Optické kabely se využívají čím dál častěji, a to zejména díky rychlosti přenosu signálu. Kdekterý poskytovatel internetu vám dnes nabídne optické připojení, většina z nich ho používá jako lákadlo pro zákazníky. Můžete si být jistí, že i na trase k vám domů se nachází nějaký ten optický konektor propojující optický kabel s jiným prvkem sítě. Nejčastěji se používá konektor typu ST vyvinutý firmou AT&T nebo SC.

https://www.tme.eu/cz/details/29125099/opticke-konektory/lapp-kabel/

Koaxiální konektory umožňují dívat se na televizi

Kromě internetu využívá většina dnešních lidí také televizi. Od antény vám doma dost možná vede konektor určený na koaxiální kabel. Ty se rozlišují podle průměru, typicky mají 9,5 mm. Tyto konektory bývají často umisťované venku, proto musí být zhotovené z materiálů odolných korozi.

https://www.tme.eu/cz/details/coax-plug3/koaxialni-konektory-pro-anteny-tv/

OBD II konektor pro diagnostiku auta

Spoustu konektorů najdete i v autech, koneckonců dnes jsou naši plechoví mazlíčci plni elektroniky. Konektory se však musí používat třeba i při automobilové diagnostice. Tam se využívají konektory odpovídající normě OBD II. Samotný kabel s konektorem je záležitostí pár korun, nicméně diagnostický program je drahou záležitostí. Proto nezvládnete diagnostiku doma a nezbývá vám než se vydat do servisu.

U fotovoltaických elektráren najdete solární konektory

Fotovoltaické panely je třeba propojit se střídači a dalšími prvky. Přesně k tomu slouží solární konektory. Jsou svým způsobem speciální, musí totiž vydržet vysoké jmenovité napětí (řádově stovky voltů) a proudovou zatížitelnost (desítky ampérů).

https://www.tme.eu/cz/details/mc4-1m-mf-cable/solarni-konektory/

Konektory jsou obvykle záležitostí několika korun

Prostě a jednoduše, konektory najdete na všech možných zařízeních kolem sebe. Jedná se o malé součástky, které stojí pár (maximálně několik desítek) korun. Docela rády se rozbíjí, nahrazení přitom není drahé, nicméně málokdo si troufne doma konektor vyměnit. Notebooky s vylomenými nabíjecími konektory a telefony se zcela znečištěnými konektory na připojení sluchátek tedy končí v servisech. Vzpomeňte si na to, až vám příště nebude nějaké zařízení fungovat. Nemůže být chyba jenom v konektoru?

 

Právě se děje

před 23 minutami

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy