Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Znáte jiné konektory než USB nebo RJ-45?

3. 6. 2019 13:21
Když se řekne konektor, běžný člověk si představí USB, tedy Universal Serial Bus – sběrnici používanou na spoustu věcí od flash disků přes připojení tiskáren až po myši. Někteří si možná vybaví ještě konektor na sluchátka (3,5mm jack), RJ-45 konektor u ethernetového kabelu nebo třeba DisplayPort. Víte ale, že konektory nemusí být jen v počítačích a dalších elektronických hračkách v domácnosti?
Foto: Komerční sdělení

Podíváme se společně na některé konektory, které nejsou běžným lidem tolik známé, ačkoliv se používají ve výrobcích, jež využíváme často.

Optické konektory k vám vedou internet

Optické kabely se využívají čím dál častěji, a to zejména díky rychlosti přenosu signálu. Kdekterý poskytovatel internetu vám dnes nabídne optické připojení, většina z nich ho používá jako lákadlo pro zákazníky. Můžete si být jistí, že i na trase k vám domů se nachází nějaký ten optický konektor propojující optický kabel s jiným prvkem sítě. Nejčastěji se používá konektor typu ST vyvinutý firmou AT&T nebo SC.

https://www.tme.eu/cz/details/29125099/opticke-konektory/lapp-kabel/

Koaxiální konektory umožňují dívat se na televizi

Kromě internetu využívá většina dnešních lidí také televizi. Od antény vám doma dost možná vede konektor určený na koaxiální kabel. Ty se rozlišují podle průměru, typicky mají 9,5 mm. Tyto konektory bývají často umisťované venku, proto musí být zhotovené z materiálů odolných korozi.

https://www.tme.eu/cz/details/coax-plug3/koaxialni-konektory-pro-anteny-tv/

OBD II konektor pro diagnostiku auta

Spoustu konektorů najdete i v autech, koneckonců dnes jsou naši plechoví mazlíčci plni elektroniky. Konektory se však musí používat třeba i při automobilové diagnostice. Tam se využívají konektory odpovídající normě OBD II. Samotný kabel s konektorem je záležitostí pár korun, nicméně diagnostický program je drahou záležitostí. Proto nezvládnete diagnostiku doma a nezbývá vám než se vydat do servisu.

U fotovoltaických elektráren najdete solární konektory

Fotovoltaické panely je třeba propojit se střídači a dalšími prvky. Přesně k tomu slouží solární konektory. Jsou svým způsobem speciální, musí totiž vydržet vysoké jmenovité napětí (řádově stovky voltů) a proudovou zatížitelnost (desítky ampérů).

https://www.tme.eu/cz/details/mc4-1m-mf-cable/solarni-konektory/

Konektory jsou obvykle záležitostí několika korun

Prostě a jednoduše, konektory najdete na všech možných zařízeních kolem sebe. Jedná se o malé součástky, které stojí pár (maximálně několik desítek) korun. Docela rády se rozbíjí, nahrazení přitom není drahé, nicméně málokdo si troufne doma konektor vyměnit. Notebooky s vylomenými nabíjecími konektory a telefony se zcela znečištěnými konektory na připojení sluchátek tedy končí v servisech. Vzpomeňte si na to, až vám příště nebude nějaké zařízení fungovat. Nemůže být chyba jenom v konektoru?

 

Právě se děje

před 10 minutami
před 28 minutami

Klíčový svědek v kauze letounů CASA dostane odškodné 312 tisíc korun

Klíčový svědek v kauze letounů CASA Karel Daňhel dostane od Národního bezpečnostního úřadu a ministerstva financí 312 500 korun za odebrání prověrky a zničení profesní kariéry. Původně u soudu žádal o 400 tisíc.

před 46 minutami

Nový Zéland odmítl propustit z vězení Čecha, který pašoval drogy

Novozélandské úřady odmítly žádost českého občana Karla Šroubka o podmínečné propuštění z vězení, kde si odpykává šestiletý trest za pašování drog. Informoval o tom ve středu novozélandský list The New Zealand Herald. Podle výboru, který o podmínečném propuštění rozhoduje, představuje Šroubek nadále příliš velké riziko pro společnost a na svobodu by se teď dostat neměl.

"Má na kontě řadu ilegálních aktivit jak v České republice, tak na Novém Zélandu. Některé jsou spojeny s násilím, jiné s drogami a další s podvody," konstatoval výbor. Poukázal i na Šroubkovo "spojení se zločinci v Česku a s motorkářským gangem Hells Angels na Novém Zélandu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy