reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Zlom v prodloužené Rudné: Konec patu, ochota odblokovat stavbu

Politické reprezentaci Moravskoslezského kraje se povedl průlomový krok k dokončení tzv. Prodloužené Rudné v Ostravě. V roli mediátora se vedení kraje po mnoha letech tahanic a sporů podařilo zajistit shodu nad technickými podmínkami protihlukových stěn, které byly hlavním jádrem problémů mezi zúčastněnými. Byl tak nastartován pozitivní proces, který by měl vést konečně k dokončení stavby.

"Dostavba prodloužené Rudné je pro obyvatele Ostravy a celého Moravskoslezského kraje životně důležitá. Proto jsme na sebe vzali roli prostředníka, abychom za jednací stůl dostali investora - Ředitelství silnic a dálnic a účastníky řízení, kteří blokují dokončení této důležité komunikace. A nejen to. Díky trvalému a nestrannému jednání představitelů kraje i města Ostravy se povedlo dosáhnout ústupky na obou stranách. Je vidět, že kde je vůle, tam je cesta. A věřím, že to klapne," uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Upozorňuje zároveň, že však ještě zdaleka není vyhráno, protože celý formální proces k povolení stavby není dokončen. "Ukazuje se ale, že se vyplácí řešit patovou situaci kolem prodloužené Rudné po částech. Bez emocí a s rozumnými argumenty a hlavně dobrou vůlí všech zúčastněných. Za změnu přístupu patří velký dík generálnímu řediteli ŘSD Janu Kroupovi a řediteli ostravské divize Tomáši Opělovi," dodal hejtman.

"Je to o změně postojů obou stran a nalezené ochotě ke kompromisu. ŘSD nyní s respektem vychází vstříc oprávněným obavám obyvatel této lokality a navrhlo nové řešení protihlukových stěn," řekl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka. Upřesnil, že ŘSD navrhlo a připravilo projekt, který před hlukem ochrání všechny obyvatele, kteří v blízkosti frekventované komunikace bydlí. Nový návrh protihlukových stěn navíc výrazným způsobem sníží hlukovou zátěž na pozadí pro hustě osídlené části Ostravy Poruby a pacienty blízké Fakultní nemocnice Ostrava.

"A opravdu mimořádné, řekl bych až nadpřirozené vyjednávací schopnosti a dovednosti projevili noví právní zástupci Ředitelství silnic a dálnic, bez kterých bychom se nedostali do dnešního stavu, kdy odpůrci stavby v řízení stáhli své procesní námitky, které blokovaly vydání potřebných stavebních rozhodnutí. Chci rovněž upřímně poděkovat primátoru Ostravy Tomáši Macurovi, Magistrátu města Ostravy a dalším institucím, kteří vyšli našemu úsilí velmi vstříc," vysvětlil náměstek hejtmana Jakub Unucka.

"Konečně jsme dosáhli shody nad technickým řešením protihlukových stěn a byli jsme ujištěni, že kvalita protihlukových stěn nemůže už být snížena. O to jsme se snažili od počátku", konstatoval zástupce Občanského sdružení Skalka Dušan Richtár.

Co bude následovat v dalších dnech? Dojde k zastavení projednávání "starého" stavebního povolení a bude zahájeno vydání nového, které bude obsahovat již oběma stranami odsouhlasené provedení protihlukových stěn. Zároveň budou probíhat jednání o dalších částech celé stavby. Vzhledem k zákonným lhůtám dojde ke zveřejnění nových dokumentů zhruba v polovině února.

2. 1. 2019 13:46

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama