Archiv: zahraničí

Izrael odmítá spolupracovat s Mezinárodním trestním soudem v Haagu na vyšetřování činů na palestinských územích

Izrael se chystá uvědomit Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu, že s ním nebude spolupracovat na vyšetřování možných válečných zločinů na palestinských územích. Podle agentury AFP a Reuters to oznámila kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

"Izrael se rozhodl, že nebude s ICC spolupracovat," uvedla premiérova kancelář. V jejím prohlášení také stojí, že "ICC nemá k zahájení vyšetřování pravomoci".

ICC chce prověřit události, které se staly od léta 2014. Předmětem vyšetřování mohou být činy Izraelců na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy, ale také palestinských radikálů útočících na Izrael. Na soud se se žádostí o vyšetřování obrátili Palestinci. Izrael tvrdí, že soud nemá právní působnost na palestinských územích, protože nejsou státem.

Soud o svém úmyslu zahájit oficiální vyšetřování izraelskou i palestinskou stranu informoval písemně 9. března a dal Izraeli i palestinské samosprávě měsíční lhůtu, v níž mohou požádat o odklad. Právě na toto upozornění hodlá nyní Izrael reagovat.

Zdroj: ČTK

Archeologové na Korsice objevili antickou nekropoli s těly v amforách

Archeologové na Korsice odkryli nekropoli se 40 hroby z dob antiky a těly pohřbenými v amforách z Tuniska. Podle archeologů, kteří dnes nález oznámili, se jedná o velmi ojedinělý a nečekaný objev. Nekropole z 3. až 5. století leží na území obce L'Île-Rousse, založené v 18. století korsickým patriotem Pasqualem Paolim, píše AFP.

Po prvním objevu desítek ostatků z dob antiky na jaře 2019 archeologové rozšířili prohledávanou oblast, od února letošního roku zkoumají plochu o rozloze 600 metrů čtverečních v centru města L'Île-Rousse u paty kostela. Nález svědčí o osídlení místa už v dobách antiky, tehdejší posvátné místo pro pohřbívání je na vyvýšeném bodě města, kde stojí církevní stavba i dnes. 

Odborníky zaujal zejména nález amfor. Ačkoliv se obvykle používaly jen k pohřbívání dětí, zde v nich byli pohřbení dospělí.

Zdroj: ČTK

Barmského velvyslance v Londýně vykázali z ambasády, kritizoval vojenskou vládu

Barmský velvyslanec v Londýně, který otevřeně vystupuje proti nové vojenské vládě země a vyzývá k propuštění bývalé vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, strávil uplynulou noc v autě. Bylo mu prý sděleno, že už svou zemi v Británii nereprezentuje, a nebyl vpuštěn do budovy ambasády. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Podle diplomatických zdrojů dveře před velvyslancem Ťjo Zwa Minem zamkli ve středu jeho zástupce a vojenský přidělenec, kteří jsou věrní vojenskému režimu. Ti vyzvali k odchodu také další zaměstnance ambasády. Dosavadní velvyslanec to označil za "svým způsobem převrat, přímo uprostřed Londýna".

Když se zprávy o blokování barmského velvyslance rozšířily, shromáždily se před barmským zastupitelským úřadem demonstranti. Britský ministr zahraničí Dominic Raab odsoudil "zastrašující akce barmského vojenského režimu v Londýně". Dosavadního velvyslance ocenil za "odvahu" a vyzval k "rychlé obnově demokracie v Barmě".

Zdroj: ČTK

Americký policista proti Floydovi použil smrtící sílu, uvedl policejní expert

Bývalý policista Derek Chauvin, který před americkým soudem čelí obžalobě z vraždy a zabití George Floyda, použil proti tomuto černochovi smrtící sílu. Ve středu to řekl policejní expert na používání donucovacích prostředků, kterého si jako svědka předvolala žalující strana. Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat.

Jody Stiger z losangeleské policie vypověděl, že Chauvin tlačil na Floydův krk od okamžiku, kdy ho policisté natlačili k zemi, do doby, než k bezvládnému muži přijeli záchranáři. Uvedl také, že použití síly proti Floydovi nebylo nutné poté, co ho mu policisté nasadili pouta. "Ležel na břiše, byl spoutaný a nepokoušel se klást odpor," cituje Stigera britská BBC. Dodal, že když má někdo ruce spoutané za zády, hůř se mu dýchá. "Když k tomu přičtete hmotnost těla, jen to zvýší pravděpodobnost smrti," řekl Stiger.

Zdroj: ČTK

Remorkéry táhnou do Alesundu porouchanou nizozemskou nákladní loď

Nizozemskou nákladní loď, která se začátkem týdne dostala do problémů u norského pobřeží, táhnou do bezpečí do přístavu Alesund dvě plavidla. Podle agentury DPA tak už nehrozí, že loď s 350 tunami těžkého topného oleje a 50 tunami nafty na palubě uvázne na mělčině. Panovaly obavy, že by z ní při tom chemikálie mohly uniknout a způsobit v oblasti ekologickou havárii.

Loď Eemslift Hendrika plula z německého přístavu Bremerhaven do Kolvereidu v Norsku. Nicméně v pondělí se kvůli špatnému počasí a vysokým vlnám naklonila poté, co se jí část nákladu posunula. Vyslala nouzový signál. Dvanáct členů posádky z lodi zachránil vrtulník. Pak lodi dlouhé 112 metrů přestal fungovat hlavní motor a vítr a proudy ji unášely k pevnině.

Zdroj: ČTK

Bidenův názor na Putina podle průzkumu pobouřil třetinu Rusů

Třetinu Rusů pobouřil názor nového amerického prezidenta Joea Bidena na šéfa ruského státu Vladimira Putina, další třetina jej přijala lhostejně. Vyplývá z průzkumu nezávislého střediska Levada. Biden v březnu v televizním rozhovoru kladně odpověděl na otázku, zda Putina lze pokládat za "zabijáka".

Toto vyjádření podle průzkumu pobouřilo třetinu Rusů, ale dalších 34 procent kvůli tomu žádné pohnutí nepocítilo. Necelá čtvrtina dotázaných uvedla, že Bidenovo vyjádření je uvedlo do rozpaků. Pět procent je přijalo s pochopením a tři procenta s uspokojením, uvedl zpravodajský server Newsru.com.

Bidenova slova pobouřila hlavně dotázané starší 55 let, jakož i televizní diváky a rozhlasové posluchače. Lhostejně se k nim postavili hlavně Rusové mladší 40 let, čtenáři internetových publikací a uživatelé sociálních sítí - z této skupiny skoro pětina přijala názor amerického prezidenta na Putina "s pochopením".

Zdroj: ČTK

Při protestech v Barmě zemřelo nejméně dalších 15 lidí

Při protestech v Barmě ve středu zemřelo přinejmenším 15 lidí. Od začátku demonstrací proti únorovém vojenskému puči tak o život přišlo už bezmála 600 lidí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na barmskou Asociaci na pomoc politickým vězňům (AAPP). Zadrženo bylo během dvou měsíců téměř 3000 lidí.

Podle místních aktivistů a médií armáda v posledních dnech výrazně přitvrdila při zásazích ve venkovských oblastech a mimo hlavní střediska země. Současně barmští vojáci čelí útokům ozbrojených milicí etnických menšin, které bojují o větší autonomii na centrální vládě.

V Rangúnu ve středu vypukl požár v jedné továrně vlastněné čínskou firmou. Již dříve byly zaznamenány žhářské útoky na továrny s čínskými vlastníky. Část odpůrců státního převratu kritizuje Čínu za vstřícnost vůči vojenské juntě. V Rangúnu bylo dnes slyšet i několik menších výbuchů, uvedlo americké velvyslanectví.

Zdroj: ČTK

USA chtějí likvidaci jaderných zbraní v KLDR řešit diplomaticky

Spojené státy chtějí ve vztahu k Severní Koreji využít diplomatické kroky, pokud to pomůže k likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově. Uvedla to dnes mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Podle předchozích zpráv se USA snažily navázat s KLDR diplomatické kontakty v únoru, ale bez úspěchu.

"Co se týče Severní Koreje, tak náš cíl je jasný - likvidace jaderných zbraní," uvedla mluvčí Psakiová. Podle ní USA bude i nadále vyvíjet tlak na severokorejský režim skrze sankce a to ve spolupráci se spojenci v regionu. "Jsme ale připraveni využít jisté formy diplomacie, pokud to povede k denuklearizaci," dodala Psakiová.

Severní Korea Spojené státy i administrativu prezidenta Joea Bidena opakovaně tvrdě kritizovala. Na lednovém stranickém sjezdu vůdce KLDR Kim Čong-un řekl, že Spojené státy jsou největším nepřítelem a překážkou rozvoje jeho země. V polovině března KLDR ostře kritizovala společné cvičení americké a jihokorejské armády. Napětí mezi KLDR a USA vzrostlo v březnu po vypuštění dvou severokorejských balistických raket krátkého doletu. Testovací střelbu Washington odsoudil, Pchjongjang tvrdil, že na ni má právo.

Zdroj: ČTK