Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Za cenu televize získáte čerstvý vzduch a snížíte riziko koronaviru na minimum

komerční článek
20. 11. 2020 9:18
V boji s koronavirem platí rčení, že čistý vzduch je půl zdraví. V létě to bylo jednoduché, stačilo otevřít okno, ale co dělat s přicházejícími chladnými dny? Řešením je řízené větrání pomocí větrací jednotky, přičemž náklady na její pořízení nevyjdou na víc než běžný televizor.
Za cenu televize získáte čerstvý vzduch a snížíte riziko koronaviru na minimum
Za cenu televize získáte čerstvý vzduch a snížíte riziko koronaviru na minimum | Foto: komerční článek

Proč je větrání tak důležité? Koronavirus se přenáší dotykem a kapénkami. Proti tomu nás obstojně chrání sociální odstup a roušky. Odborníci ale stále častěji mluví o tom, že velký vliv na přenos má šíření viru aerosolem ‒ ten vytváří každý z nás dýcháním nebo mluvením, ve vzduchu přitom zůstává i několik hodin.

Centrální větrací jednotka STIEBEL ELTRON VRC-W 400 E
Centrální větrací jednotka STIEBEL ELTRON VRC-W 400 E | Foto: komerční článek

"V každodenním životě bychom se měli víc soustředit na větrání a méně na neustálé dezinfikování rukou a ploch," radí virolog Christian Drosten z Institutu Roberta Kocha v Berlíně.

Větrat v zimě okny je ale nepohodlné a také doslova vyhazováním tepla z domu. Navíc větrání okny nezajistí tak kvalitní výměnu vzduchu jako soustavné řízené větrání.

Větrat se dá i jinak než oknem

Moderní domy bývají už běžně vybavené vhodnou technologií pro větrání, ale ani ve starší zástavbě nemusíte být odkázaní jenom na otevřená okna.

"Existují chytrá řešení pro stávající budovy, která se jednoduše instalují do obvodové stěny a nepotřebují žádné další potrubí," říká David Šafránek, vedoucí technického oddělení firmy STIEBEL ELTRON, která se specializuje na vytápění, chlazení a větrání pomocí obnovitelných zdrojů energie.

Decentrální větrací jednotka STIEBEL ELTRON VLR 70 L Trend EU
Decentrální větrací jednotka STIEBEL ELTRON VLR 70 L Trend EU | Foto: komerční článek

Takové řešení představuje decentrální větrací jednotka VLR 70 L Trend EU. Jednotka zajišťuje rekuperaci tepla, kdy zachycuje velkou část hodnotné tepelné energie obsažené v odpadním vzduchu a vrací ji zpět do čerstvého přiváděného vzduchu. Dovolit si ji může téměř každá domácnost, její cena je okolo deseti tisíc korun. Podrobné tipy a triky pro montáž najdete v instalačním videu.

Instalační video: decentrální větrací jednotka s rekuperací VLR 70 Trend EU - STIEBEL ELTRON | Video: komerční obsah

Rekonstruujete nebo stavíte? Řešte větrání hned

Při rekonstrukcích nebo výstavbě nových budov se používají větrací systémy, které zajišťují výměnu vzduchu v celé budově nebo bytové jednotce. Speciálně pro prostorné byty a rodinné domy nebo menší komerční prostory bylo vyvinuto centrální větrací zařízení VRC-W 400. Jediná jednotka zásobuje čerstvým vzduchem prostory až do 350 čtverečních metrů.

Tady už jde o vyšší investici, nikoli ale nedostupnou ‒ zhruba okolo sto tisíc korun za kompletní systém. Brzy se ale vyplatí, protože tento systém dokáže získávat zpět z odpadního vzduchu až 93 % tepelné energie.

Navíc lze na instalaci systémů řízeného větrání v rodinných domech  získat dotaci z programu NZÚ ve výši 75 000 kč pro decentrální nebo 100 000 kč pro centrální systémy, ve veřejných budovách z Operačního programu Životní prostředí/Výzva 146 ve výši 70 % nákladů.

Decentrální větrací jednotka STIEBEL ELTRON VLR 70 L Trend EU
Decentrální větrací jednotka STIEBEL ELTRON VLR 70 L Trend EU | Foto: komerční článek

Ventilační jednotky prospívají zdraví

Simulace ukazují, že šíření aerosolových částic a tedy i viru ovlivňuje vlhkost vzduchu. V sušším vzduchu (pod 30 % vlhkosti) se částice přenášejí více než ve vzduchu s vlhkostí šedesát procent a vyšší. Zařízení pro řízené větrání udržují optimální vlhkost okolo 40-50 %.

Ventilační jednotky se liší od klimatizací právě tím, že zajišťují výměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý venkovní (zatímco klimatizace vzduch jenom ochlazují), což znamená, že "ředí" aerosol v místnosti ‒ a snižují tak obecně riziko virové nákazy, nikoli jen proti koronaviru.

Řízené větrání chrání i před jinými zdravotními problémy ‒ zbavuje domácnosti plísní, což uvítají alergici a astmatici, a pomocí speciálních filtrů snižují na minimum i koncentraci pylů, které v sezóně mohou alergiky trápit. Vyberte si to nejvhodnější řešení. Rádi vám poradíme.

V Česku byla společnost STIEBEL ELTRON založena v roce 1991. STIEBEL ELTRON vyvíjí a vyrábí od roku 1924 produkty na nejvyšší technické úrovni. Patří celosvětově k technologickým lídrům v oblasti ohřevu vody, vytápění a obnovitelných zdrojů energie. Koncern je rodinnou firmou, má šest mezinárodních center výroby, 24 prodejních společností a zastoupení ve více než 120 zemích. Zhruba 40 % obratu pochází ze zahraničí. Na celém světě firma zaměstnává více než 3700 lidí.

Foto: komerční článek
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy