SoundCloud

26. 1. 2012 15:01
SoundCloud je internetový portál, který slouží k online distribuci hudby a částečně i k její propagaci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

SoundCloud je internetový portál, který slouží k online distribuci hudby a částečně i k její propagaci. Ještě donedávna ji využívali především méně známí interpreti, ovšem s úpadkem sociální sítě mySpace na ní migrovali i někteří známější a své skladby tam už zveřejnili například Moby, Beck nebo Sonic Youth.

Zveřejňování skladeb na SoundCloudu, případně obdobné službě, obvykle před vydáním nového alba se tak stává jakýmsi nepsaným pravidlem současného hudebního trhu.

Historie

Portál vznikl v roce 2007 a původní myšlenkou zakladatelů Alexe Ljunga a Erica Wahlforsse bylo pouhé sdílení hudby mezi samotnými muzikanty. Postupně ale projekt přerostl v platformu pro zveřejňování jakýchkoliv zvukových nahrávek a i díky možnosti jednoduše komunikovat se svými příznivci začal rychle konkurovat tehdy ještě dominantnímu portálu mySpace.

V květnu 2010 tak na SoundCloud přispívalo už více než milion uživatelů.

Funkce

Základní funkcí je už zmíněné nahrávání jakýchkoliv zvukových nahrávek a jejich následné zprostředkování dalším lidem. K tomu kromě vlastní soundcloudové stránky slouží možnost začlenit přehrávač přímo do webové prezentace, případně do různých aplikací.

Samotný přehrávač svým vzhledem znázorňuje vlny zvukového výstupu, čímž posluchačům zjednodušuje orientaci ve skladbě. Komentáře se pak přidávají k určitému momentu skladby a ty se při přehrávání postupně zobrazují.

Portál pak u dané nahrávky eviduje počet přehrání, stažení a množství uživatelů, kteří skladbu zařadili mezi své oblíbené.

 

Právě se děje

Další zprávy