SoundCloud

26. 1. 2012 15:01
SoundCloud je internetový portál, který slouží k online distribuci hudby a částečně i k její propagaci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

SoundCloud je internetový portál, který slouží k online distribuci hudby a částečně i k její propagaci. Ještě donedávna ji využívali především méně známí interpreti, ovšem s úpadkem sociální sítě mySpace na ní migrovali i někteří známější a své skladby tam už zveřejnili například Moby, Beck nebo Sonic Youth.

Zveřejňování skladeb na SoundCloudu, případně obdobné službě, obvykle před vydáním nového alba se tak stává jakýmsi nepsaným pravidlem současného hudebního trhu.

Historie

Portál vznikl v roce 2007 a původní myšlenkou zakladatelů Alexe Ljunga a Erica Wahlforsse bylo pouhé sdílení hudby mezi samotnými muzikanty. Postupně ale projekt přerostl v platformu pro zveřejňování jakýchkoliv zvukových nahrávek a i díky možnosti jednoduše komunikovat se svými příznivci začal rychle konkurovat tehdy ještě dominantnímu portálu mySpace.

V květnu 2010 tak na SoundCloud přispívalo už více než milion uživatelů.

Funkce

Základní funkcí je už zmíněné nahrávání jakýchkoliv zvukových nahrávek a jejich následné zprostředkování dalším lidem. K tomu kromě vlastní soundcloudové stránky slouží možnost začlenit přehrávač přímo do webové prezentace, případně do různých aplikací.

Samotný přehrávač svým vzhledem znázorňuje vlny zvukového výstupu, čímž posluchačům zjednodušuje orientaci ve skladbě. Komentáře se pak přidávají k určitému momentu skladby a ty se při přehrávání postupně zobrazují.

Portál pak u dané nahrávky eviduje počet přehrání, stažení a množství uživatelů, kteří skladbu zařadili mezi své oblíbené.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy