Canon

19. 10. 2011 19:50
Japonská značka výrobce elektroniky, který se zaměřuje především na zobrazovací a optická zařízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Canon cz

Japonská značka výrobce elektroniky, který se zaměřuje především na zobrazovací a optická zařízení. Mezi hlavní výrobky tak patří fotografické přístroje a kamery, multifunkční zařízení umožňující tisk, skenování nebo kopírování, digitální tiskárny, ale také kalkulačky. V osmdesátých letech se neúspěšně pokusili zasáhnout i trh s počítači typu MSX, ale stolní přístroje s označením V-10 a V-20 byly jejich jediným počinem. Na předním místě stojí právě fotoaparáty, které jsou pevně svázány s minulostí společnosti. Na počátku byla snaha přinést technologie do Japonska, nyní patří k lídrům trhu na poli prodeje a rozvoje fotografických zařízení.

Z historie

Prvopočátky společnosti se datují do let 1933-1936. Tehdy existoval pouze obchod nezvaný Precision Optical Instruments Laboratory (Laboratoř přesných optických zařízení), kde se představil první japonský 35 mm fotoaparát s štěrbinovou závěrkou a dálkoměrem. Prototyp nazvali Kwanon. Z něho pak odvodili fotoaparát Hanson Canon, který se začal vyrábět od roku 1936. Následující rok vznikla i samotná společnost, zatím pod názvem Precision Optical Industry. Ten se definitivně mění až po válce, 1947 nastupuje Canon Camera Company. Roku 1940 představili první japonský fotoaparát využívající nepřímé rentgenové paprsky. Vývoj fotoaparátu pak dále pokračuje.

V roce 1964 uvedli na trh kalkulačku s deseti tlačítky Canola 130, výrazně vylepšila design oproti britské společnosti Bell Punch. Úplně první fotoaparát s mikropočítačem se objevuje v půli sedmdesátých let. 1987 přichází s EOS, tedy zrcadlovkou využívající automatické zaostřování a elektronicky ovládanou clonu. Nahradily tak tradiční zrcadlovky s ručním ostřením. První zástupcem na trhu byl Canon EOS 650. Spolu s EOS 30, EOS 1 N a EOS 50E používaly tradiční kinofilm pro focení. Kompletní digitalizaci, kdy se fotografie ukládá jako soubor v paměti, nabídly až modely EOS D60 či EOS 300D, který svou cenou kolem tisíce dolarů myslel i na širší veřejnost a komerčně to byl úspěch. V dnešní době se pere o hlavní podíl na trhu se společností Nikon, následovaní společností Sony a Olympus.

Velkou kapitolou jsou pro společnost digitální kopírovací zařízení. Výrazný podíl na rozvoji mají už u laserových tiskáren, ovšem digitální kopírky jim vynášejí největší zisky a navíc měli vliv v mnoha segmentech digitální revoluce.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy