Wimbledon

Aktualizováno 3. 7. 2011 18:07
Wimbledonský turnaj je jediným grand-slamovým turnajem, který se hraje na trávě. V roce 2011 se od 20. června do 3. července koná jeho 125. ročník.

Wimbledon je jediným ze čtyř grand-slamových tenisových turnajů, který se hraje na trávě. V roce 2011 se od 20. června do 3. července koná jeho 125. ročník.

Wimbledon každoročně navštíví kolem půl milionu lidí, kteří během dvou týdnů shlédnou na 662 zápasů, v nichž se - včetně kvalifikace - utká 584 hráčů (údaj z roku 2010).

Vítěz turnaje si odnáší finanční odměnu 1,1 milionu liber. Celkem je na výplatu výher připravena suma 14,6 milionů liber.

Turnaj si stále uchovává některé své specifické tradice - kromě "dress code" (viz. níže), královské patronace či volné neděle uprostřed turnaje, se při něm například hojně konzumují jahody se šlehačkou (za dva týdny se jich spořádá na 28 tun, spolu se sedmi tisíci litry šlehačky).

V roce 2011 se z vítězství na wimbledonském trávníku z výhry radovali naše Petra Kvitová v ženské dvouhře, Srb Novak Djokovič v mužské dvouhře; ve čtyřhrách pak Slovinka Katarina Srebotniková a Češka Květa Peschkeová a švédsko-rumunský pár Robert Linstedt a Horia Tecau.

Kurty

Stadion centrálního kurtu je 110 m dlouhý, 119 m široký a 19 m vysoký. Travnatá plocha má rozlohu 41 m na 22 m. Stadion kurtu číslo jedna je 121 m dlouhý, 121 m široký a 18 m vysoký, travnatá plocha je stejná jako u centrálního kurtu.

Povrch všech kurtů je travnatý - jedná se o o 8 milimetrů vysoký porost 100% složený z jílku (druh často nacházené traviny).

Data konání turnajů Wimbledonu v letech 2011 - 2015:

2011 - 20. června – 3. července
2012 - 25. června - 8. července
2013 - 24. června - 7. července
2014 - 23. června - 6. července
2015 - 22. června - 5. července

Wimbledonský "dress code"

Od roku 1995 platí pravidlo, že hráči a hráčky by měli být "téměř celí v bílém". O tom, zda je oblečení hráčů vhodné, je na úvaze rozhodčího. Základní pravidla pak jsou - není možné nastoupit v oděvu, který je celý barevný. Jakékoliv tmavší či výraznější barvy omezit na minimum, pokud vůbec. V případě barevných součástí oblečení mají přednost pastelové barvy, oproti tomu zakázané jsou svítivé či fluorescentní. Celá v bílé by měla být zadní část svršků, stejně jako sukně/kraťasy. Doplňky téměř celé bílé.

Diváci

Denní kapacita hledišť je 38,5 tisíce diváků, přičemž centrální kurt pojme asi 15 tisíc diváků. Další tři hlavní kurty pojmou okolo jedenácti, čtyř a dvou tisíc diváků. V roce 2010 činila návštěvnost 489 946 lidí, nejvyšší byla dosažena rok předtím - 511 043 návštěvníků (tehdejší denní kapacita ovšem činila 40 tisíc diváků).

Vedení

Wimbledonský turnaj pořádá All England Lawn Tennis and Croquet Club (AELTC). Prezidentem je od roku 2011 Philip Brook a výkonným ředitelem Ian Ritchie (2006).

Počátky

The All England Lawn Tennis and Croquet Club byl založen v roce 1868 (původně pouze jako kroketový klub). První turnaj se zde hrál v roce 1877. O sedm let později se poprvé hrála ženská dvouhra a mužská čtyřhra. Právě v ženské dvouhře se podařilo na Wimbledonu zvítězit první cizince - Američance May Suttonové v roce 1905.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy