Wimbledon

Aktualizováno 3. 7. 2011 18:07
Wimbledonský turnaj je jediným grand-slamovým turnajem, který se hraje na trávě. V roce 2011 se od 20. června do 3. července koná jeho 125. ročník.

Wimbledon je jediným ze čtyř grand-slamových tenisových turnajů, který se hraje na trávě. V roce 2011 se od 20. června do 3. července koná jeho 125. ročník.

Wimbledon každoročně navštíví kolem půl milionu lidí, kteří během dvou týdnů shlédnou na 662 zápasů, v nichž se - včetně kvalifikace - utká 584 hráčů (údaj z roku 2010).

Vítěz turnaje si odnáší finanční odměnu 1,1 milionu liber. Celkem je na výplatu výher připravena suma 14,6 milionů liber.

Turnaj si stále uchovává některé své specifické tradice - kromě "dress code" (viz. níže), královské patronace či volné neděle uprostřed turnaje, se při něm například hojně konzumují jahody se šlehačkou (za dva týdny se jich spořádá na 28 tun, spolu se sedmi tisíci litry šlehačky).

V roce 2011 se z vítězství na wimbledonském trávníku z výhry radovali naše Petra Kvitová v ženské dvouhře, Srb Novak Djokovič v mužské dvouhře; ve čtyřhrách pak Slovinka Katarina Srebotniková a Češka Květa Peschkeová a švédsko-rumunský pár Robert Linstedt a Horia Tecau.

Kurty

Stadion centrálního kurtu je 110 m dlouhý, 119 m široký a 19 m vysoký. Travnatá plocha má rozlohu 41 m na 22 m. Stadion kurtu číslo jedna je 121 m dlouhý, 121 m široký a 18 m vysoký, travnatá plocha je stejná jako u centrálního kurtu.

Povrch všech kurtů je travnatý - jedná se o o 8 milimetrů vysoký porost 100% složený z jílku (druh často nacházené traviny).

Data konání turnajů Wimbledonu v letech 2011 - 2015:

2011 - 20. června – 3. července
2012 - 25. června - 8. července
2013 - 24. června - 7. července
2014 - 23. června - 6. července
2015 - 22. června - 5. července

Wimbledonský "dress code"

Od roku 1995 platí pravidlo, že hráči a hráčky by měli být "téměř celí v bílém". O tom, zda je oblečení hráčů vhodné, je na úvaze rozhodčího. Základní pravidla pak jsou - není možné nastoupit v oděvu, který je celý barevný. Jakékoliv tmavší či výraznější barvy omezit na minimum, pokud vůbec. V případě barevných součástí oblečení mají přednost pastelové barvy, oproti tomu zakázané jsou svítivé či fluorescentní. Celá v bílé by měla být zadní část svršků, stejně jako sukně/kraťasy. Doplňky téměř celé bílé.

Diváci

Denní kapacita hledišť je 38,5 tisíce diváků, přičemž centrální kurt pojme asi 15 tisíc diváků. Další tři hlavní kurty pojmou okolo jedenácti, čtyř a dvou tisíc diváků. V roce 2010 činila návštěvnost 489 946 lidí, nejvyšší byla dosažena rok předtím - 511 043 návštěvníků (tehdejší denní kapacita ovšem činila 40 tisíc diváků).

Vedení

Wimbledonský turnaj pořádá All England Lawn Tennis and Croquet Club (AELTC). Prezidentem je od roku 2011 Philip Brook a výkonným ředitelem Ian Ritchie (2006).

Počátky

The All England Lawn Tennis and Croquet Club byl založen v roce 1868 (původně pouze jako kroketový klub). První turnaj se zde hrál v roce 1877. O sedm let později se poprvé hrála ženská dvouhra a mužská čtyřhra. Právě v ženské dvouhře se podařilo na Wimbledonu zvítězit první cizince - Američance May Suttonové v roce 1905.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy