Velká pardubická

Aktualizováno 12. 10. 2011 15:05
Velká pardubická steeplechase patří spolu s britskou Velkou národní k nejtěžším evropským dostihům. Její délka je asi 6900 metrů a koně musí překonat 31 překážek, nejznámější z nich je Taxisův příkop.

Velká pardubická steeplechase patří spolu s britskou Velkou národní v Aintree u Liverpoolu k nejtěžším překážkovým dostihům v Evropě. Její délka je asi 6900 metrů a koně musí překonat 31 překážek, nejznámější z nich je Taxisův příkop. Celková dotace dostihu je 4,8 milionu korun, z toho 1,9 milionu pro majitele vítězného koně.

Tradice slavné steeplechase na pardubickém závodišti sahá do roku 1874. Většinu kursu tvoří travnatý povrch, asi čtvrtina vede po oranici, což je výrazně méně než v nejtěžší verzi dostihu z 20. století.

Velká pardubická je částí veřejnosti považována za kontroverzní závod, neboť v minulosti zejména na Taxisu - docházelo k těžkým pádům, které někdy vedly až k nutnosti koně utratit. Období protestů ochránců zvířat vyvrcholilo v roce 1992, kdy militantní aktivisté vtrhli na dráhu přímo během Velké pardubické. Éru ostrých sporů s ochránců zvířat ukončila úprava kursu a zmírnění parametrů překážek v roce 1994.

121. ročník Velké Pardubické České pojišťovny

V neděli 9. října 2011 se vítězem 121, Velké pardubické České pojišťovny poosmé v kariéře stal Josef Váňa v sedle Tiumena, těsně před druhým Josefem Bartošem na klisně Sixteen.

"Nej" Velké Pardubické

Nejúspěšnějším koněm historie je Železník, který z osmi startů doběhl do cíle čtyřikrát vítězně (1987 - 1989, 1991). V dalších úspěších mu zabránily kolize se soupeři v letech 1990 a 1992. Velkou šanci vyrovnat Železníkovu bilanci má v roce 2012 Tiumen, trojnásobný vítěz z let 2009 - 2011. Pokud se mu podaří zvítězit ve 122. ročníku Velké pardubické, stal by se zároveň prvním koněm historie, který by vyhrál čtyřikrát za sebou.

Časový rekord drží bílá klisna klisna Sixteen, která se v roce 2008 časem 08:58,99 jako první kůň v historii dostala pod 9 minut.

Suverénně nejúspěšnějším jezdcem je Josef Váňa starší, osminásobný vítěz (1987 - 1989, 1991, 1997, 2009 - 2011). Čtyřikrát se dokázali prosadit Váňův někdejší velký rival Václav Chaloupka (1969, 1971, 1972, 1977) a německý profesionál Peter Gehm (2001 - 2004), který později po těžkém pádu v tréninku zůstal upoután na vozík.

Taxisův příkop

Taxisův příkop se dlouho těšil pověsti jednoho z nejtěžších skoků v historii dostihového sportu. Jeho pověst zvýrazňuje skutečnost, že se dodnes překonává jen jednou za rok při Velké pardubické a platí zákaz skákat ho v rámci tréninku.

Už v prvních ročnících Velké pardubické v 19. století, kdy se mu říkalo "Velký příkop", byl velkým strašákem a někteří jezdci a trenéři žádali jeho vyřazení z kursu dostihu. Podle tradované legendy se o jeho zachování postaral kníže Egon Thurn-Taxis, a proto nese na jeho počest své dnešní jméno.

V původní podobě na koně po překonání 1,6 metru vysokého živého plotu čekal pět metrů dlouhý a dva metry hluboký příkop. Velmi důležitý byl správný nájezd, neboť koně o příkopu za živým plotem nic netušili.

V letech 1993-1994 byl příkop částečně zasypán a kromě snížení jeho hloubky byla zmírněna i ostrá odskoková hrana.

Odvrácená strana Velké pardubické

Samotný Taxisův příkop si za 120 ročníků vyžádal smrt 21 koní, naposledy v roce 2007, kdy se tu fatálně zranil hnědák Cieszymir. Stalo se tak poprvé po přestavbě překážky v roce 1993.

Ve stejném roce (2007) byl, po několika dnech, utracen také valach Polárník, který se zranil na cílové rovině. V roce 2008 musel být po nehodě na prodlouženém Taxisově příkopu utracen kůň Klip a o rok později se na Velkém vodním příkopu zranila klisna Shirley

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
Další zprávy