Velká pardubická

Aktualizováno 12. 10. 2011 15:05
Velká pardubická steeplechase patří spolu s britskou Velkou národní k nejtěžším evropským dostihům. Její délka je asi 6900 metrů a koně musí překonat 31 překážek, nejznámější z nich je Taxisův příkop.

Velká pardubická steeplechase patří spolu s britskou Velkou národní v Aintree u Liverpoolu k nejtěžším překážkovým dostihům v Evropě. Její délka je asi 6900 metrů a koně musí překonat 31 překážek, nejznámější z nich je Taxisův příkop. Celková dotace dostihu je 4,8 milionu korun, z toho 1,9 milionu pro majitele vítězného koně.

Tradice slavné steeplechase na pardubickém závodišti sahá do roku 1874. Většinu kursu tvoří travnatý povrch, asi čtvrtina vede po oranici, což je výrazně méně než v nejtěžší verzi dostihu z 20. století.

Velká pardubická je částí veřejnosti považována za kontroverzní závod, neboť v minulosti zejména na Taxisu - docházelo k těžkým pádům, které někdy vedly až k nutnosti koně utratit. Období protestů ochránců zvířat vyvrcholilo v roce 1992, kdy militantní aktivisté vtrhli na dráhu přímo během Velké pardubické. Éru ostrých sporů s ochránců zvířat ukončila úprava kursu a zmírnění parametrů překážek v roce 1994.

121. ročník Velké Pardubické České pojišťovny

V neděli 9. října 2011 se vítězem 121, Velké pardubické České pojišťovny poosmé v kariéře stal Josef Váňa v sedle Tiumena, těsně před druhým Josefem Bartošem na klisně Sixteen.

"Nej" Velké Pardubické

Nejúspěšnějším koněm historie je Železník, který z osmi startů doběhl do cíle čtyřikrát vítězně (1987 - 1989, 1991). V dalších úspěších mu zabránily kolize se soupeři v letech 1990 a 1992. Velkou šanci vyrovnat Železníkovu bilanci má v roce 2012 Tiumen, trojnásobný vítěz z let 2009 - 2011. Pokud se mu podaří zvítězit ve 122. ročníku Velké pardubické, stal by se zároveň prvním koněm historie, který by vyhrál čtyřikrát za sebou.

Časový rekord drží bílá klisna klisna Sixteen, která se v roce 2008 časem 08:58,99 jako první kůň v historii dostala pod 9 minut.

Suverénně nejúspěšnějším jezdcem je Josef Váňa starší, osminásobný vítěz (1987 - 1989, 1991, 1997, 2009 - 2011). Čtyřikrát se dokázali prosadit Váňův někdejší velký rival Václav Chaloupka (1969, 1971, 1972, 1977) a německý profesionál Peter Gehm (2001 - 2004), který později po těžkém pádu v tréninku zůstal upoután na vozík.

Taxisův příkop

Taxisův příkop se dlouho těšil pověsti jednoho z nejtěžších skoků v historii dostihového sportu. Jeho pověst zvýrazňuje skutečnost, že se dodnes překonává jen jednou za rok při Velké pardubické a platí zákaz skákat ho v rámci tréninku.

Už v prvních ročnících Velké pardubické v 19. století, kdy se mu říkalo "Velký příkop", byl velkým strašákem a někteří jezdci a trenéři žádali jeho vyřazení z kursu dostihu. Podle tradované legendy se o jeho zachování postaral kníže Egon Thurn-Taxis, a proto nese na jeho počest své dnešní jméno.

V původní podobě na koně po překonání 1,6 metru vysokého živého plotu čekal pět metrů dlouhý a dva metry hluboký příkop. Velmi důležitý byl správný nájezd, neboť koně o příkopu za živým plotem nic netušili.

V letech 1993-1994 byl příkop částečně zasypán a kromě snížení jeho hloubky byla zmírněna i ostrá odskoková hrana.

Odvrácená strana Velké pardubické

Samotný Taxisův příkop si za 120 ročníků vyžádal smrt 21 koní, naposledy v roce 2007, kdy se tu fatálně zranil hnědák Cieszymir. Stalo se tak poprvé po přestavbě překážky v roce 1993.

Ve stejném roce (2007) byl, po několika dnech, utracen také valach Polárník, který se zranil na cílové rovině. V roce 2008 musel být po nehodě na prodlouženém Taxisově příkopu utracen kůň Klip a o rok později se na Velkém vodním příkopu zranila klisna Shirley

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy