Tým F1 Red Bull

Aktualizováno 10. 1. 2012 12:11
Tým formule 1 Red Bull

Tým Red Bull racing se aktuálně může chlubit úřadujícím mistrem světa formule 1 Sebastianem Vettelem, který v barvách rakouské stáje v roce 2011 triumfoval před Jensonem Buttonem a svým stájovým kolegou Markem Webberem. Red Bull také ovládl Pohár konstruktérů.

Stáj vznikla v roce 2004, když Red Bull koupil licenci od Jaguáru a poprvé se její monoposty na trať vydaly v sezoně 2005. Při své premiéře v seriálu skončila sedmá a v následujících letech se zlepšila až na druhé místo (2009) a nakonec i první příčku (2010, 2011).

V posledních pěti sezonách je tváří Red Bullu Australan Mark Webber, kterého v roce 2009 doplnil mladičký Sebastian Vettel, jenž se o rok později ve 23 letech stal nejmladším mistrem světa v historii formule 1.

Mezi oběma piloty dříve proběhly třenice o to, kdo je vlastně jedničkou týmu a tato otázka zůstává nevyřešena dodnes, i když díky dvěma vítězstvím k ní má blíže Vettel. Dle šéfa týmu Christiana Hornera chce tým oba své jezdce podporovat stejně.

Zajímavosti

- Red Bull je vlastníkem jiné stáje formule 1 Scuderia Torro Rosso
- základna týmu se nachází v anglickém Milton Keynes, ačkoliv licenci má rakouskou
- o Vettela se dříve zajímalo Ferrari, úřadující šampion však prodloužil smlouvu s Red Bullem do konce roku 2014

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy