Romain Grosjean

12. 1. 2012 19:23
Profil závodníka formule 1 Romaina Grosjeana

Romain Grosjean je francouzský jezdec formule 1, závodící v sezóně 2012 v barvách Lotus F1 Racing.

Ve formuli 1 se Grosjean poprvé objevil v roce 2008 jako testovací jezdec Renaultu (dnes Lotusu), plnohodnotným závodníkem se stal až o rok později. Odjel sedm závodů, ale nezískal ani bod. Poté se na rok od formule 1 odmlčel (jezdil mj. závody série GP2 či Auto GP, v nichž v roce 2011 zvítězil) a do kolotoče nejsledovanější motoristické soutěže se vrátil v sezóně 2012 prostřednictvím Lotusu, kde je spolujezdcem Kimiho Räikkönena.

Před sezónou 2012 je nejlepším Grosjeanovým umístěním ve formuli 1 13. místo ve Velké ceně Brazílie v roce 2009.

Zajímavosti:

- podobně jako Nico Rosberg má Grosjean dvě občanství, pro změnu švýcarské a francouzské. Závody jezdí pod francouzskou vlajkou
- kromě závodění má Grosjean také práci v rodné Ženevě, kde je bankéřem

 

Právě se děje

před 23 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy