Lyžování a horská střediska

18. 11. 2011 19:46
Lyžování je považováno za královnu zimních sportů a je to spolu s bruslením zakládající sport Zimních olympijských her. Vzniklo ve Skandinávii, ale v Česku má silnou tradici.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Lyžování nového věku již není považováno ani tak za způsob dopravy, jako za celosvětově rozšířený a velmi populární sport. A i když se dá pod toto označení schovat i vodní lyžování, většinou máme na mysli to původní, které spolu s bruslením zahájilo éru Zimních olympijských her (ZOH) v roce 1924 a stalo se královnou zimních sportů.

Dnes existuje dlouhá řada lyžařských disciplín. Kromě tradičního běhu a skoků na lyžích, sjezdového lyžování a slalomu, existují různé kombinované disciplíny. Například biatlon (běh a střelba), severská kombinace (běh a skok) nebo alpská kombinace (sjezd a slalom). Nováčky jsou různé extrémní varianty jako akrobatické lyžování či "backcountry" - lyžování ve volném, strmém terénu mimo vyznačené tratě.

V současnosti je to masově provozovaný rekreační sport, oblíbený hlavně v severním mírném a subpolárním pásmu. Zalyžovat si dnes můžete však i v klimatizovaných halách v Dubaji. Díky technickému sněhu není lyžování již tolik závislé na meteorologických pomínkách. Navíc solventní nadšenci se mohou kdykoliv vydat na ledovec.

Velká obliba lyžování a poptávka po dovolených s možností sportovního vyžití vytváří v horských oblastech příležitost k podnikání. Velká skupina obyvatel zemí s hornatými oblastmi je na zimní turistice existenčně závislá. Horská střediska nabízejí většinou široký komplex služeb pro příznivce tohoto sportu a nezbytnou infrastrukturu.

Nejznámější a nejoblíbenější zimní resorty v Česku jsou v Krkonoších - Harrachov, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou. Dále Klínovec v Krušných horách, Pustevny v Beskydech, Zadov na Šumavě, Ramzová v Jeseníkách, Ještěd... Největším střediskem co do kilometrů sjezdovek je krkonošská Rokytnice nad Jizerou s dvaadvaceti kilometry na svých pětatřiceti sjezdovkách.

Pokud byste se vydali do nejbližší lyžařské ciziny, do Rakouska nebo na Slovensko, žebříček vede středisko Ski Amadé, spojující pět regionů: Gastein, Salzburger Sportwelt, Schladming-Dachstein, Groβartal a Hochkönig. Nabízí lyžařům takový luxus, jako třeba internetové připojení na sjezdovce. Pro Čechy je velmi lákavé středisko Sportberg Goldeck v Korutanech, které nabízí 8,5 kilometru dlouhou černou sjezdovku, překonávající výškový rozdíl 1600 metrů. Oblíbenou slovenskou destinací je Ružomberok, Jasenská a Valčianská dolina.

Coby způsob dopravy se lyžování, které má kořeny ve Skandinávii, vyvíjelo tisíce let. Tak, jak ho známe dnes, se zrodilo počátkem 19. století. Za jeho otce je považován Nor Sondre Norheim - vynálezce telemarku, lyžování s volnou patou. V Česku má lyžování silnou tradici, což dokládá i fakt, že první národní lyžařský svaz vznikl v roce 1903 právě v Čechách.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy