Lyžování a horská střediska

18. 11. 2011 19:46
Lyžování je považováno za královnu zimních sportů a je to spolu s bruslením zakládající sport Zimních olympijských her. Vzniklo ve Skandinávii, ale v Česku má silnou tradici.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Lyžování nového věku již není považováno ani tak za způsob dopravy, jako za celosvětově rozšířený a velmi populární sport. A i když se dá pod toto označení schovat i vodní lyžování, většinou máme na mysli to původní, které spolu s bruslením zahájilo éru Zimních olympijských her (ZOH) v roce 1924 a stalo se královnou zimních sportů.

Dnes existuje dlouhá řada lyžařských disciplín. Kromě tradičního běhu a skoků na lyžích, sjezdového lyžování a slalomu, existují různé kombinované disciplíny. Například biatlon (běh a střelba), severská kombinace (běh a skok) nebo alpská kombinace (sjezd a slalom). Nováčky jsou různé extrémní varianty jako akrobatické lyžování či "backcountry" - lyžování ve volném, strmém terénu mimo vyznačené tratě.

V současnosti je to masově provozovaný rekreační sport, oblíbený hlavně v severním mírném a subpolárním pásmu. Zalyžovat si dnes můžete však i v klimatizovaných halách v Dubaji. Díky technickému sněhu není lyžování již tolik závislé na meteorologických pomínkách. Navíc solventní nadšenci se mohou kdykoliv vydat na ledovec.

Velká obliba lyžování a poptávka po dovolených s možností sportovního vyžití vytváří v horských oblastech příležitost k podnikání. Velká skupina obyvatel zemí s hornatými oblastmi je na zimní turistice existenčně závislá. Horská střediska nabízejí většinou široký komplex služeb pro příznivce tohoto sportu a nezbytnou infrastrukturu.

Nejznámější a nejoblíbenější zimní resorty v Česku jsou v Krkonoších - Harrachov, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou. Dále Klínovec v Krušných horách, Pustevny v Beskydech, Zadov na Šumavě, Ramzová v Jeseníkách, Ještěd... Největším střediskem co do kilometrů sjezdovek je krkonošská Rokytnice nad Jizerou s dvaadvaceti kilometry na svých pětatřiceti sjezdovkách.

Pokud byste se vydali do nejbližší lyžařské ciziny, do Rakouska nebo na Slovensko, žebříček vede středisko Ski Amadé, spojující pět regionů: Gastein, Salzburger Sportwelt, Schladming-Dachstein, Groβartal a Hochkönig. Nabízí lyžařům takový luxus, jako třeba internetové připojení na sjezdovce. Pro Čechy je velmi lákavé středisko Sportberg Goldeck v Korutanech, které nabízí 8,5 kilometru dlouhou černou sjezdovku, překonávající výškový rozdíl 1600 metrů. Oblíbenou slovenskou destinací je Ružomberok, Jasenská a Valčianská dolina.

Coby způsob dopravy se lyžování, které má kořeny ve Skandinávii, vyvíjelo tisíce let. Tak, jak ho známe dnes, se zrodilo počátkem 19. století. Za jeho otce je považován Nor Sondre Norheim - vynálezce telemarku, lyžování s volnou patou. V Česku má lyžování silnou tradici, což dokládá i fakt, že první národní lyžařský svaz vznikl v roce 1903 právě v Čechách.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy