Video ve fotbale

Aktualizováno 12. 2. 2012 23:12
Video ve fotbale.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Zcela regulérní a neuznaná branka Franka Lamparda v osmifinále s Německem, ale také záhadně neuznaný gól USA v zápase se Slovinskem nebo naopak sporný ofsajdový gól Carlose Teveze do sítě Mexika či postupová trefa Francie, která padla po ruce Thierryho Henryho. Tyto kontroverzní situace z poslední doby zvedly vlnu zájmu o zavedení videotechnologie do fotbalu. Zatímco většina fanoušků i odborníků je jednoznačně pro, FIFA (světová organizace zastřešující fotbalové asociace) vedená Seppem Blatterem je stejně jednoznačně proti.

K prosazení videa do pravidel jsou ale klíčové právě hlasy FIFA. Při rozhodování o nových pravidlech fotbalu má tato organizace čtyři hlasy, další čtyři mají z historických důvodů anglická, velšská, severoirská a skotská organizace. K uznání návrhu je ovšem potřeba šesti z celkových osmi hlasů, přičemž při posledním hlasování o videu (v březnu 2010) pro jeho zavedení zvedli ruku jen Angličan a Skot.

Co s tím?
(ZDE v diskusi pod blogem o videorozhodčím můžete napsat svůj názor a přečíst si mínění jiných)

Zatímco stoupenci videa argumentují větší férovostí hry, FIFA naopak tvrdí, že by zavedení videa ubralo fotbalu na dramatičnosti, bylo by finančně nákladné (a tedy nemožné zavést na všech úrovních), prodlužovalo by zápas (ve smyslu delších prostojů) a navíc by posunulo rozhodnutí jen o jednu instanci dál. Navíc i interpretace videozáznamu by prý stejně byly různé.

Tyto problémy jsou ale podle zastánců videa řešitelné. Videorozhodčí by byli jen na největších akcích (podobně jako je „jestřábí oko“ na velkých tenisových turnajích či v kriketu), mohli by být využiti jen v určitém počtu případů (podobně jako „challenge“ v tenise) a konečné rozhodnutí by leželo na bedrech hlavního sudího (jako příkladně v hokeji).

Alternativou k videotechnologiím je zavedení dalších asistentů hlavního rozhodčího, takzvaných brankových rozhodčích. Ti už byli zkoušeni v základních skupinách ročníku Evropské ligy 2008/2009 a výsledky tohoto testu se osvědčili. Proto došlo od následující sezóny k jejich regulérnímu zavedení k evropských klubých soutěžích, objevili se také v kvalifikaci o Euro 2012 a budou působit i na samotném šampionátu. Brankoví rozhodčí nezasahují přímo hry a také nemají praporek, mohou však na hřiště vstoupit. Fungují především jako poradci hlavního rozhodčího, s nímž komunikují minivysílačkou. Někteří hráči si však stěžují, že ani tito noví arbitři nedokážou posoudit všechny sporné situace. Zavedení brankových rozhodčích kromě Blatterovy FIFA podporovaly i některé fotbalové osobnosti, například Pelé.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy