Petr Kellner

Aktualizováno 21. 11. 2010 19:23
Finančník Petr Kellner je jedním z nejbohatších Čechů a jeden ze sto padesáti nejbohatších lidí světa.
Petr Kellner.
Petr Kellner. | Foto: ČTK

Petr Kellner je jedním z nejbohatších Čechů a jeden ze sto padesáti nejbohatších lidí světa. Je zakladatelem a majoritním akcionářem (přes 99 %) PPF Group N.V., jedné z největších investičních a finančních skupin ve střední Evropě.

Forbes ve své české verzi odhaduje jeho majetek na 208 miliardy korun (ještě před třemi roky to bylo něco přes 125 miliard korun). List Financial Times zařadil Kellnera mezi padesát nejvýznamnějších podnikatelů z rozvíjejících se zemí, kteří výrazně přispívají k silnému ekonomickému růstu svých regionů.

Životopis Petra Kellnera

Po zakončení studia na pražské VŠE pracoval Kellner jako referent v podniku zahraničního obchodu. V roce 1991 pak založil spolu s Milanem Maděryčem a Milanem Vinklerem První privatizační fond, PPF. Díky penězům od firmy Sklounion Teplice a investorským schopnostem se společnost stala jednou z nejúspěšnějších firem kuponové privatizace. Největším úspěchem skupiny PPF bylo ovládnutí České pojišťovny a expanze do východní Evropy, především Ruska.

Po vytvoření holdingu s italskou pojišťovnou Generali je Kellner od dubna roku 2007 členem správní rady pojišťovny Generali. Vlastní také menší podíl ve společnosti.

V polovině roku 2012 mu odprodal svůj pětiprocentní podíl ve skupině PPF Jiří Šmejc, který se chtěl osamostatnit, a tak se z akcionáře stal obchodní partner. Petr Kellner tak navýšil svůj podíl na více než 99 %. Zbylými akcionáři jsou Ladislav Bartoníček s 0,53 % a Jean-Pascal Duvieusart 0,26 %.

Nejbohatší lidé podle Forbes

V dubnu 2013 uveřejnila česká mutace magazínu Forbes místní žebříček nejbohatších lidí. Na prvním místě se umístil právě Petr Kellner s 208 miliardami korun, za ním následují Andrej Babiš se 40 miliardami a nově Radovan Vítek s necelými 39 miliardami.

V celosvětovém měřítku se během posledního sčítání dostali mezi dolarové miliardáře čtyři čeští zástupci - nejvýše Kellner na 106. místě (s 10,4 miliardaami dolarů). Dřív zasahoval i do první stovky. Andrej Babiš s dvěma milardami dolarů je na 736. místě. Na třetím je Zdeněk Bakala s 1,5 miliardou dolarů. Nové pořadí bude známo v březnu 2014.

Osobní život

Petr Kellner se svojí manželkou Renatou provozují od roku 2002 nadaci Educa, podporující vzdělávání dětí a mladých lidí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Nadace provozuje OPEN GATE, gymnázium a základní školu v Babicích u Prahy a většině studentů plně nebo částečně hradí školné.

Petr Kellner se narodil 20. května 1964 v České Lípě a vyrůstal v Liberci. Dnes žije ve Vraném nad Vltavou.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Obětí neštěstí v Lenoře byl starší muž, ukázala genetická expertiza

Obětí požáru a výbuchu bytového domu v Lenoře ze začátku října byl třiapadesátiletý muž, jeden z obyvatel domu. Jeho totožnost potvrdila genetická expertiza. Příčiny výbuchu a požáru dosud nebyly stanoveny.Při neštěstí bylo dalších devět lidí zraněno, z toho dva těžce, a 19 lidí z vedlejších bytových domů muselo na čas opustit své domovy.

Dům vybuchl a shořel v Lenoře 3. října. Podle místních způsobil tragédii právě muž, který tam zahynul a na kterého si údajně sousedé z domu dlouhodobě stěžovali.

"Další nové podrobnosti nejsou, nadále na vyšetřování pracujeme a jihočeští kriminalisté se případem nadále intenzivně zabývají," řekla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Další zprávy