Petr Kellner

Aktualizováno 29. 3. 2021 7:00
Finančník Petr Kellner byl jedním z nejbohatších Čechů a jeden ze sto padesáti nejbohatších lidí světa.
Petr Kellner.
Petr Kellner. | Foto: ČTK

Petr Kellner byl jedním z nejbohatších Čechů a jeden ze sto padesáti nejbohatších lidí světa. Byl zakladatelem a majoritním akcionářem (přes 99 %) PPF Group N.V., jedné z největších investičních a finančních skupin ve střední Evropě.

 V žebříčku světových miliardářů podle Forbes se Kellner řadil v roce 2020 na 68. místo se 14,9 miliardy dolarů.

Podrobněji o majetku Petra Kellnera čtěte zde.

Životopis Petra Kellnera

Po zakončení studia na pražské VŠE pracoval Kellner jako referent v podniku zahraničního obchodu. V roce 1991 pak založil spolu s Milanem Maděryčem a Milanem Vinklerem První privatizační fond, PPF. Díky penězům od firmy Sklounion Teplice a investorským schopnostem se společnost stala jednou z nejúspěšnějších firem kuponové privatizace. Největším úspěchem skupiny PPF bylo ovládnutí České pojišťovny a expanze do východní Evropy, především Ruska.

Po vytvoření holdingu s italskou pojišťovnou Generali (GPH - Generali PPF Holding) byl Kellner od roku 2007 do roku 2013 členem správní rady pojišťovny Generali. Vlastní také menší podíl ve společnosti.

V polovině roku 2012 mu odprodal svůj pětiprocentní podíl ve skupině PPF Jiří Šmejc, který se chtěl osamostatnit, a tak se z akcionáře stal obchodní partner. Petr Kellner tak navýšil svůj podíl na více než 99 %. Zbylými akcionáři jsou Ladislav Bartoníček s 0,53 % a Jean-Pascal Duvieusart 0,26 %.

Skupina PPF investuje do bankovnictví, finančních služeb, telekomunikací, biotechnologií, nemovitostí atd. nejen v Česku, na Slovensku, v Rusku a Bělorusku, ale i v Číně, USA a v dalších zemích.

Nejbohatší lidé podle Forbesu

Česká mutace magazínu Forbes sestavuje žebříček nejbohatších Čechů. Na prvním místě se dlouhodobě držel právě Petr Kellner, s aktuálně 293 miliardami korun, za ním následují Radovan Vítek (s 86 miliardami), Daniel Křetínský (78 miliard) a Andrej Babiš (74 miliard korun).

Osobní život

Petr Kellner se svojí manželkou Renatou provozovali od roku 2002 nadaci Educa, podporující vzdělávání dětí a mladých lidí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Nadace provozuje OPEN GATE, gymnázium a základní školu v Babicích u Prahy a většině studentů plně nebo částečně hradí školné.

Petr Kellner se narodil 20. května 1964 v České Lípě, později studoval v Liberci a v Praze. Žil ve Vraném nad Vltavou. Velmi si střežil své soukromí a nechtěl být fotografován.

Zemřel předčasně a tragicky 27. března 2021 při pádu vrtulníku na Aljašce v USA. V místě byl kvůli heliskiingu, sportu, při němž lyžaři vyskakují z helikoptéry a užívají si jízdu prašanem v odlehlých oblastech. 

 

Právě se děje

před 46 minutami

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy