Petr Kellner

Aktualizováno 29. 3. 2021 7:00
Finančník Petr Kellner byl jedním z nejbohatších Čechů a jeden ze sto padesáti nejbohatších lidí světa.
Petr Kellner.
Petr Kellner. | Foto: ČTK

Petr Kellner byl jedním z nejbohatších Čechů a jeden ze sto padesáti nejbohatších lidí světa. Byl zakladatelem a majoritním akcionářem (přes 99 %) PPF Group N.V., jedné z největších investičních a finančních skupin ve střední Evropě.

 V žebříčku světových miliardářů podle Forbes se Kellner řadil v roce 2020 na 68. místo se 14,9 miliardy dolarů.

Podrobněji o majetku Petra Kellnera čtěte zde.

Životopis Petra Kellnera

Po zakončení studia na pražské VŠE pracoval Kellner jako referent v podniku zahraničního obchodu. V roce 1991 pak založil spolu s Milanem Maděryčem a Milanem Vinklerem První privatizační fond, PPF. Díky penězům od firmy Sklounion Teplice a investorským schopnostem se společnost stala jednou z nejúspěšnějších firem kuponové privatizace. Největším úspěchem skupiny PPF bylo ovládnutí České pojišťovny a expanze do východní Evropy, především Ruska.

Po vytvoření holdingu s italskou pojišťovnou Generali (GPH - Generali PPF Holding) byl Kellner od roku 2007 do roku 2013 členem správní rady pojišťovny Generali. Vlastní také menší podíl ve společnosti.

V polovině roku 2012 mu odprodal svůj pětiprocentní podíl ve skupině PPF Jiří Šmejc, který se chtěl osamostatnit, a tak se z akcionáře stal obchodní partner. Petr Kellner tak navýšil svůj podíl na více než 99 %. Zbylými akcionáři jsou Ladislav Bartoníček s 0,53 % a Jean-Pascal Duvieusart 0,26 %.

Skupina PPF investuje do bankovnictví, finančních služeb, telekomunikací, biotechnologií, nemovitostí atd. nejen v Česku, na Slovensku, v Rusku a Bělorusku, ale i v Číně, USA a v dalších zemích.

Nejbohatší lidé podle Forbesu

Česká mutace magazínu Forbes sestavuje žebříček nejbohatších Čechů. Na prvním místě se dlouhodobě držel právě Petr Kellner, s aktuálně 293 miliardami korun, za ním následují Radovan Vítek (s 86 miliardami), Daniel Křetínský (78 miliard) a Andrej Babiš (74 miliard korun).

Osobní život

Petr Kellner se svojí manželkou Renatou provozovali od roku 2002 nadaci Educa, podporující vzdělávání dětí a mladých lidí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Nadace provozuje OPEN GATE, gymnázium a základní školu v Babicích u Prahy a většině studentů plně nebo částečně hradí školné.

Petr Kellner se narodil 20. května 1964 v České Lípě, později studoval v Liberci a v Praze. Žil ve Vraném nad Vltavou. Velmi si střežil své soukromí a nechtěl být fotografován.

Zemřel předčasně a tragicky 27. března 2021 při pádu vrtulníku na Aljašce v USA. V místě byl kvůli heliskiingu, sportu, při němž lyžaři vyskakují z helikoptéry a užívají si jízdu prašanem v odlehlých oblastech. 

 

Právě se děje

Další zprávy