Tomáš Klus

Aktualizováno 26. 11. 2012 12:14
Tomáš Klus je český herec, zpěvák, skladatel a textař. Natočil alba Cesta do záhu(d)by, Uzávěr splínu a Racek. Od srpna 2014 je v kinech pohádka Tři bratři, kde hraje jednoho z titulních sourozenců.
Tomáš Klus.
Tomáš Klus. | Foto: Facebook / Tomáš Klus

Tomáš Klus je český herec, zpěvák, skladatel a textař. Jako zpěvák se poprvé zapsal do povědomí veřejnosti v roce 2007, kdy vyhrál soutěž Czechtalent. O rok později vydal u Sony BMG své první album Cesta do záhu(d)by. Následovala alba Hlavní uzávěr splínu (2009) a Racek (2011). Všechna dosáhla na zlatou desku.

V roce 2012 obdržel Českého slavíka jako zpěvák roku, čímž přerušil sérii vítězství Karla Gotta.

Kromě studiových alb má na kontě hudbu k filmu Anglické jahody (2008). Jeho cesta na muzikantské výsluní byla poměrně strmá - v období let 2009-2011 obdržel celkem jedenáct ocenění.

Kromě zlatých desek získal ceny Objev roku (za rok 2008) a Zpěvák roku (za rok 2009) Hudební akademie Anděl, a také Zpěvák roku Hudebních cen TV Óčko v roce 2010. V roce 2011 mu OSA udělila cenu Nejúspěšnější mladý autor.

Mimo samostatné projekty také spolupracoval se zpěvačkou Anetou Langerovou na písních Navěky a Jsem. První jmenovaná se umístila na druhém místě v anketě Hit roku 2008.

Klusova hudba je podle jeho vlastních slov ovlivněna písničkáři Jaromírem Nohavicou, Karlem Plíhalem, Žalmanem a také Karlem Krylem. On sám většinou vystupuje v duetu s kytaristou Jiřím Kučerovským. Živě jste ho mohli vidět na turné kapely Chinaski, které dělal předskokana (Chinaski Space Tour 2008) nebo na divadelních jevištích v rámci koncertní šňůry Divadelní túra 2011.

Paralelně s dráhou zpěváckou se věnuje i herectví. Objevil se ve filmu Šejdrem a seriálu Hop nebo trop. Herectví studuje na pražské Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU). V srpnu 2014 měl premiéru film Jana Svěráka podle scénáře Zdeňka Svěráka Tři bratři, kde hrál jednu z ústředních postav.

Tomáš Klus se narodil 15. května 1986 v Třinci. Před vstupem do uměleckého světa se věnoval sportu. V roce 2002 získal zlatou medaili v moderním pětiboji na mistrovství Evropy dorostenců. Je členem plaveckého oddílu TJTŽ Třinec.

 

Právě se děje

Další zprávy