Tomáš Klus

Aktualizováno 26. 11. 2012 12:14
Tomáš Klus je český herec, zpěvák, skladatel a textař. Natočil alba Cesta do záhu(d)by, Uzávěr splínu a Racek. Od srpna 2014 je v kinech pohádka Tři bratři, kde hraje jednoho z titulních sourozenců.
Tomáš Klus.
Tomáš Klus. | Foto: Facebook / Tomáš Klus

Tomáš Klus je český herec, zpěvák, skladatel a textař. Jako zpěvák se poprvé zapsal do povědomí veřejnosti v roce 2007, kdy vyhrál soutěž Czechtalent. O rok později vydal u Sony BMG své první album Cesta do záhu(d)by. Následovala alba Hlavní uzávěr splínu (2009) a Racek (2011). Všechna dosáhla na zlatou desku.

V roce 2012 obdržel Českého slavíka jako zpěvák roku, čímž přerušil sérii vítězství Karla Gotta.

Kromě studiových alb má na kontě hudbu k filmu Anglické jahody (2008). Jeho cesta na muzikantské výsluní byla poměrně strmá - v období let 2009-2011 obdržel celkem jedenáct ocenění.

Kromě zlatých desek získal ceny Objev roku (za rok 2008) a Zpěvák roku (za rok 2009) Hudební akademie Anděl, a také Zpěvák roku Hudebních cen TV Óčko v roce 2010. V roce 2011 mu OSA udělila cenu Nejúspěšnější mladý autor.

Mimo samostatné projekty také spolupracoval se zpěvačkou Anetou Langerovou na písních Navěky a Jsem. První jmenovaná se umístila na druhém místě v anketě Hit roku 2008.

Klusova hudba je podle jeho vlastních slov ovlivněna písničkáři Jaromírem Nohavicou, Karlem Plíhalem, Žalmanem a také Karlem Krylem. On sám většinou vystupuje v duetu s kytaristou Jiřím Kučerovským. Živě jste ho mohli vidět na turné kapely Chinaski, které dělal předskokana (Chinaski Space Tour 2008) nebo na divadelních jevištích v rámci koncertní šňůry Divadelní túra 2011.

Paralelně s dráhou zpěváckou se věnuje i herectví. Objevil se ve filmu Šejdrem a seriálu Hop nebo trop. Herectví studuje na pražské Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU). V srpnu 2014 měl premiéru film Jana Svěráka podle scénáře Zdeňka Svěráka Tři bratři, kde hrál jednu z ústředních postav.

Tomáš Klus se narodil 15. května 1986 v Třinci. Před vstupem do uměleckého světa se věnoval sportu. V roce 2002 získal zlatou medaili v moderním pětiboji na mistrovství Evropy dorostenců. Je členem plaveckého oddílu TJTŽ Třinec.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy