Tomáš Klus

Aktualizováno 26. 11. 2012 12:14
Tomáš Klus je český herec, zpěvák, skladatel a textař. Natočil alba Cesta do záhu(d)by, Uzávěr splínu a Racek. Od srpna 2014 je v kinech pohádka Tři bratři, kde hraje jednoho z titulních sourozenců.
Tomáš Klus.
Tomáš Klus. | Foto: Facebook / Tomáš Klus

Tomáš Klus je český herec, zpěvák, skladatel a textař. Jako zpěvák se poprvé zapsal do povědomí veřejnosti v roce 2007, kdy vyhrál soutěž Czechtalent. O rok později vydal u Sony BMG své první album Cesta do záhu(d)by. Následovala alba Hlavní uzávěr splínu (2009) a Racek (2011). Všechna dosáhla na zlatou desku.

V roce 2012 obdržel Českého slavíka jako zpěvák roku, čímž přerušil sérii vítězství Karla Gotta.

Kromě studiových alb má na kontě hudbu k filmu Anglické jahody (2008). Jeho cesta na muzikantské výsluní byla poměrně strmá - v období let 2009-2011 obdržel celkem jedenáct ocenění.

Kromě zlatých desek získal ceny Objev roku (za rok 2008) a Zpěvák roku (za rok 2009) Hudební akademie Anděl, a také Zpěvák roku Hudebních cen TV Óčko v roce 2010. V roce 2011 mu OSA udělila cenu Nejúspěšnější mladý autor.

Mimo samostatné projekty také spolupracoval se zpěvačkou Anetou Langerovou na písních Navěky a Jsem. První jmenovaná se umístila na druhém místě v anketě Hit roku 2008.

Klusova hudba je podle jeho vlastních slov ovlivněna písničkáři Jaromírem Nohavicou, Karlem Plíhalem, Žalmanem a také Karlem Krylem. On sám většinou vystupuje v duetu s kytaristou Jiřím Kučerovským. Živě jste ho mohli vidět na turné kapely Chinaski, které dělal předskokana (Chinaski Space Tour 2008) nebo na divadelních jevištích v rámci koncertní šňůry Divadelní túra 2011.

Paralelně s dráhou zpěváckou se věnuje i herectví. Objevil se ve filmu Šejdrem a seriálu Hop nebo trop. Herectví studuje na pražské Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU). V srpnu 2014 měl premiéru film Jana Svěráka podle scénáře Zdeňka Svěráka Tři bratři, kde hrál jednu z ústředních postav.

Tomáš Klus se narodil 15. května 1986 v Třinci. Před vstupem do uměleckého světa se věnoval sportu. V roce 2002 získal zlatou medaili v moderním pětiboji na mistrovství Evropy dorostenců. Je členem plaveckého oddílu TJTŽ Třinec.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy