Star Trek

31. 12. 2012 12:10
Star Trek má mnoho podob, dvě hlavní posádky lodí Enterprise však vede James T. Kirk a Jean-Luc Picard. V roce 2013 má premiéru nový film Star Trek: Do temnoty.
Seriál Gena Roddenberryho Star Trek se vysílal od roku 1966 a během tří sezón stihnul nabídnout 79 epizod.
Seriál Gena Roddenberryho Star Trek se vysílal od roku 1966 a během tří sezón stihnul nabídnout 79 epizod. | Foto: Aktuálně.cz

Star Trek je podobně jako Star Wars ikonickou veličinou žánru sci-fi. Jako televizní seriál ho v roce 1966 stvořil Gene Roddenberry. Od té doby vzniklo několik různých řad seriálů, natočilo se jedenáct celovečerních filmů, napsalo mnoho knih a vydala spousta komiksů a Star Trek pronikl i do videoher. Prvořadně se však stal kulturním fenoménem, který si získal zástupy fanoušků a ovlivnil vědeckofantastický svět.

V letní sezóně 2013 má premiéru dvanáctý film založený na tomto fenoménu nazvaný Star Trek: Do temnoty. Zámořské kritiky jsou pozitivní, v USA a dalších destinacích si film odbyl premiéru tří týdny před ČR.

Televizní seriály, kde to začalo

V současnosti existuje šest televizních sérií světa Star Treku. První se vysílala od roku 1966 do roku 1969 a je známa jako The Original Series. Objevoval se na americké stanici CBS, která vlastní i značku jako takovou. V pořadu vystupovala posádka vesmírné lodi USS Enterprise cestujícínapříč vesmírem ve složení James T. Kirk, Spock, Leonard McCoy, Scotty, Uhura, Hikaru Sulu a Pavel Čechov.

Dvě sezóny získal seriál v animované podobě v letech 1973 až 1974. Sám Roddenberry však o tomto seriálu mluvil jako o nekanonickém, tedy že jeho události nelze oficiálně řadit do universa Star Treku.

Na novou podobu si pak seriál počkal do druhé půle osmdesátých let. V letech 1987-1994 vzniklo sedm sérií The New Generation (tj. Nové generace). Děj se odehrával o necelé století později oproti originálnímu příběhu, a tak byla obměna i posádka vyslaná do vesmíru ve jménu Spojené federace planet. Velitelem je zde Jean-Luc Picard (v podání Patricka Stewarta) a s nižší šarží William Riker. V posádce se také objevil zástupce rasy Klingonů a Betazoidů. Seriál tím dál posiloval jeden ze svých tematických konceptů jednoty a soudržnosti navzdory rozdílnosti pohlaví či rasy.

Ještě před ukončením "Nové generace" odstartoval další seriál. V roce 1993 se začala vysílat Stanice Deep Space Nine. Z konceptu původních seriálů se vydělovala tím, že byl příběh situován na palubě vesmírné stanice a ne lodi. I tento seriál disponuje sedmi sériemi.

Obdobný počet řad je vlastní i dalšímu výtvoru - Voyager, který se vysílal od roku 1995. Voyager je název nové vesmírné lodi, které velí kapitánka Katheryn Janeway. Po roce 2000 vznikl nově jediný seriál, a to Star Trek. Enterprise, který se časově vrátil ještě před dobu popisovanou v prvním seriálu, dokonce před vznik zastřešující organizace Federace. Seriál si vysloužil čtyři řady.

Filmy ze světa Star Treku

Dosud vzniklo jedenáct filmových příběhů spjatých s vesmírem Star Treku. Šest jich bylo natočeno v návaznosti na originální sérii z šedesátých let, čtyři odkazují na obsah Nové generace. Jedenáctý film uvedený do kin v roce 2009 se pak vrátil zpět k posádce prezentované pod vedením Jamese Kirka.

Zcela první snímek nazvaný jednoduše Star Trek: Film byl uveden v roce 1979, další z první skupiny nesou název Khanův hněv, Pátrání po Spockovi, Cesta domů, Nejzazší hranice a Neobjevená země, která byla natočena roku 1991.

Generace, První kontakt, Vzpoura a Nemesis, které vznikaly v devadesátých letech a na počátku nového tisíciletí spadají do druhé skupiny.

Od roku 2009 probíhá na úrovni kinematografie proces obrody kultu Star Treku v podobě, která je lákavá i pro jiné diváky než oddané fanoušky nazývané trekkies. Režii filmu obstaral J. J. Abrams, který se vrátil k původní posádce, ale obsadil ji novými tvářemi. Jamese Kirka tak místo Williama Shatnera hrál Chris Pine, na pozici Spocka nahradil Leonarda Nemoye Zachary Quinto.

Film se setkal se velkým ohlasem a stal se jednou z blockbusterových událostí své letní sezóny. Celosvětově vydělal snímek 385 milionů dolarů, jen v Americe přes 250 milionů. Jde o víc než dvojnásobek v porovnání s do té doby nejúspěšnějším dílem. I po započítání inflace zůstává nová verze Star Treku finančně nejúspěšnější.

V roce 2013 je uváděn další díl, který vytvořil stejný autorský tým jako Star Trek z roku 2009. Jeho podtitul zní Do temnoty a novou hereckou posilou je Benedict Cumberbatch, který se proslavil ztvárněním Sherlocka Holmese v moderní televizní adaptaci od BBC. Datum české premiéry je 6. června 2013.

 

Právě se děje

před 17 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 27 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 52 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy