Vyprávěj

18. 9. 2011 23:21
Seriál České televize Vyprávěj se vracel do začátku 60. let v Československu a na tomto pozadí vykresluje ságu jedné rodiny až do prvních let jednadvacátého století.
Ze seriálu Vyprávěj.
Ze seriálu Vyprávěj. | Foto: Dramedy Productions

Retro seriál České televize Vyprávěj se začal vysílat v roce 2009 a v první sérii se zabýval dobou 60. let v Československu, události doby přitom stavěl na příběhu rodiny Dvořákových. Celý příběh vypráví Jan Dvořák, který se má teprve narodit a jehož svatbou celý seriál končí, takže ústřední postavou jsou většinu času jeho rodiče, které si zahráli Roman Vojtek a Andrea Kerestešová. Poslední díl běžel 14. června 2013.

Seriál Vyprávěj se stal absolutním vítězem televizní ankety TýTý za rok 2010. Na Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu navíc Vyprávěj získalo cenu Zlatá nymfa v kategorii Nejlepší evropský producent dramatického seriálu. Další nominace - na cenu Nejlepší herec (Svatopluk Skopal) a Nejlepší herečka (Nina Divíšková) dramatického seriálu - však už seriál neproměnil.

Ačkoliv patří mezi nejsledovanější pořady České televize, je mnohými kritizován - včetně většiny kandidátů na post generálního ředitele televize, kterých se Aktuálně.cz dotazovalo. Předseda Rady ČT Milan Uhde ho dokonce v rozhovoru pro časopis Týden nazval "fabulačním průjmem".

Děj seriálu se zaměřuje zejména na příběhy jednotlivých členů rodiny a jejich okolí. Velké politické a historické události jsou víceméně odsunuty do pozadí a vše se v podstatě točí pouze kolem příslušníků jedné třígenerační rodiny - babičky, otce, matky, jejich syna - hlavního hrdiny - a jeho ženy.

Jsou to obyčejní lidé, hledající štěstí v rodině, práci a běžném životě; jejich postavy jsou nekonfliktní a nedramatické, takže jediným hybatelem děje je v podstatě okolní svět a jemu vládnoucí režim. Postavy samotné v podstatě nemají žádné větší ambice a až na výjimky jsou loajální s režimem, kterým se snaží nějak proplout.

Záměrem seriálu tedy není analýza ani hodnocení historických událostí, ale spíše snaha popsat dobu a pocity lidí v ní. Tomu napomáhá využívání dobových filmových archivů a fakt, že bylo mnoho pozornosti věnováno výtvarným a kostýmním detailům - takže z hlediska oblečení, nábytku a dalších detailů je Vyprávěj velmi povedený.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy