Vyprávěj

18. 9. 2011 23:21
Seriál České televize Vyprávěj se vracel do začátku 60. let v Československu a na tomto pozadí vykresluje ságu jedné rodiny až do prvních let jednadvacátého století.
Ze seriálu Vyprávěj.
Ze seriálu Vyprávěj. | Foto: Dramedy Productions

Retro seriál České televize Vyprávěj se začal vysílat v roce 2009 a v první sérii se zabýval dobou 60. let v Československu, události doby přitom stavěl na příběhu rodiny Dvořákových. Celý příběh vypráví Jan Dvořák, který se má teprve narodit a jehož svatbou celý seriál končí, takže ústřední postavou jsou většinu času jeho rodiče, které si zahráli Roman Vojtek a Andrea Kerestešová. Poslední díl běžel 14. června 2013.

Seriál Vyprávěj se stal absolutním vítězem televizní ankety TýTý za rok 2010. Na Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu navíc Vyprávěj získalo cenu Zlatá nymfa v kategorii Nejlepší evropský producent dramatického seriálu. Další nominace - na cenu Nejlepší herec (Svatopluk Skopal) a Nejlepší herečka (Nina Divíšková) dramatického seriálu - však už seriál neproměnil.

Ačkoliv patří mezi nejsledovanější pořady České televize, je mnohými kritizován - včetně většiny kandidátů na post generálního ředitele televize, kterých se Aktuálně.cz dotazovalo. Předseda Rady ČT Milan Uhde ho dokonce v rozhovoru pro časopis Týden nazval "fabulačním průjmem".

Děj seriálu se zaměřuje zejména na příběhy jednotlivých členů rodiny a jejich okolí. Velké politické a historické události jsou víceméně odsunuty do pozadí a vše se v podstatě točí pouze kolem příslušníků jedné třígenerační rodiny - babičky, otce, matky, jejich syna - hlavního hrdiny - a jeho ženy.

Jsou to obyčejní lidé, hledající štěstí v rodině, práci a běžném životě; jejich postavy jsou nekonfliktní a nedramatické, takže jediným hybatelem děje je v podstatě okolní svět a jemu vládnoucí režim. Postavy samotné v podstatě nemají žádné větší ambice a až na výjimky jsou loajální s režimem, kterým se snaží nějak proplout.

Záměrem seriálu tedy není analýza ani hodnocení historických událostí, ale spíše snaha popsat dobu a pocity lidí v ní. Tomu napomáhá využívání dobových filmových archivů a fakt, že bylo mnoho pozornosti věnováno výtvarným a kostýmním detailům - takže z hlediska oblečení, nábytku a dalších detailů je Vyprávěj velmi povedený.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy