Vyprávěj

18. 9. 2011 23:21
Seriál České televize Vyprávěj se vracel do začátku 60. let v Československu a na tomto pozadí vykresluje ságu jedné rodiny až do prvních let jednadvacátého století.
Ze seriálu Vyprávěj.
Ze seriálu Vyprávěj. | Foto: Dramedy Productions

Retro seriál České televize Vyprávěj se začal vysílat v roce 2009 a v první sérii se zabýval dobou 60. let v Československu, události doby přitom stavěl na příběhu rodiny Dvořákových. Celý příběh vypráví Jan Dvořák, který se má teprve narodit a jehož svatbou celý seriál končí, takže ústřední postavou jsou většinu času jeho rodiče, které si zahráli Roman Vojtek a Andrea Kerestešová. Poslední díl běžel 14. června 2013.

Seriál Vyprávěj se stal absolutním vítězem televizní ankety TýTý za rok 2010. Na Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu navíc Vyprávěj získalo cenu Zlatá nymfa v kategorii Nejlepší evropský producent dramatického seriálu. Další nominace - na cenu Nejlepší herec (Svatopluk Skopal) a Nejlepší herečka (Nina Divíšková) dramatického seriálu - však už seriál neproměnil.

Ačkoliv patří mezi nejsledovanější pořady České televize, je mnohými kritizován - včetně většiny kandidátů na post generálního ředitele televize, kterých se Aktuálně.cz dotazovalo. Předseda Rady ČT Milan Uhde ho dokonce v rozhovoru pro časopis Týden nazval "fabulačním průjmem".

Děj seriálu se zaměřuje zejména na příběhy jednotlivých členů rodiny a jejich okolí. Velké politické a historické události jsou víceméně odsunuty do pozadí a vše se v podstatě točí pouze kolem příslušníků jedné třígenerační rodiny - babičky, otce, matky, jejich syna - hlavního hrdiny - a jeho ženy.

Jsou to obyčejní lidé, hledající štěstí v rodině, práci a běžném životě; jejich postavy jsou nekonfliktní a nedramatické, takže jediným hybatelem děje je v podstatě okolní svět a jemu vládnoucí režim. Postavy samotné v podstatě nemají žádné větší ambice a až na výjimky jsou loajální s režimem, kterým se snaží nějak proplout.

Záměrem seriálu tedy není analýza ani hodnocení historických událostí, ale spíše snaha popsat dobu a pocity lidí v ní. Tomu napomáhá využívání dobových filmových archivů a fakt, že bylo mnoho pozornosti věnováno výtvarným a kostýmním detailům - takže z hlediska oblečení, nábytku a dalších detailů je Vyprávěj velmi povedený.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Turecko se v Sýrii dopustilo válečných zločinů, Spojené státy žádají vysvětlení

Turecko se na severovýchodě Sýrie dopustilo několika incidentů, které Spojené státy považují za válečné zločiny, oznámil zvláštní americký zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Dodal, že plošné důkazy o etnických čistkách pod vedením Turků USA nemají.

Jeffrey uvedl, že USA nyní zprávy o tureckém počínání v Sýrii prověřují a že si od Ankary vyžádaly vysvětlení. Poznamenal také, že USA vyšetřují, zda Turecko během ofenzivy použilo zakázaný bílý fosfor. Ten se v minulosti kvůli schopnosti samovznícení při styku se vzduchem používal k výrobě samozápalných pum a dělostřeleckých granátů.

Jeffrey také potvrdil prohlášení amerického ministra obrany Marka Espera, že během chaosu při turecké invazi uprchlo z vězení v Sýrii přes sto členů teroristické organizace Islámský stát. "Nevíme, kde jsou," uvedl zvláštní zmocněnec.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy