Leonard Cohen

16. 3. 2012 11:44
Leonard Cohen je světoznámý kanadský písničkář, který se stal inspirací dalším generacím písničkářů a výrazně tak ovlivnil současnou podobu folku.
Leonard Cohen.
Leonard Cohen. | Foto: Pavel Kroulík, Reuters

Leonard Cohen je světoznámý kanadský písničkář, který se stal inspirací dalším generacím písničkářů a výrazně tak ovlivnil současnou podobu folku. Cohenovy písně jsou obvykle emocionálně vypjaté, velmi osobní a točí se kolem tematiky mezilidských vztahů, sexuality, osamělosti nebo víry, případně v sobě zmíněné kombinují.

Kromě hudební tvorby Cohen vydal několik básnických sbírek a dva romány.

Je také držitelem Řádu Kanady, nejvyššího civilního vyznamenání v zemi, které se uděluje lidem, kteří se zasloužili o rozvoj vlasti. Dále je zapsán v Rokenrolové síni slávy a stejně tak i v její kanadské obdobě.

Od poezie k hudbě

Ještě předtím, než se Cohen svým hudebním debutem Songs of Leonard Cohen nesmazatelně zapsal do dějin hudby, sklízel i relativní úspěch v oblasti poezie. Svou druhou sbírkou Kořenka země se především v rodné Kanadě začal být v básnických kruzích známým jménem a po většinu šedesátých let se soustředil především na své literární ambice.

Postmoderní román Nádherní poražení přitom ve své době šokoval svou sexuální otevřeností v příběhu, kde se prolíná světské s náboženským. Dodnes jej mnozí kritici považují za jeden z nejlepších literárních počinů šedesátých let.

V roce 1967 se ale začal prosazovat jako folkový zpěvák. Skladba Suzanne se stala hitem pro folkovou zpěvačku Judy Collins a s objevením Cohena skladatele manažerem vydavatelství Columbia Records začíná jeho úspěšná hudební dráha.

V ní se vžil do role barvitého vypravěče smutných životních osudů a nešťastných lásek, který skrze jemné a v určitém období čistě akustické písně ventiluje své osobní problémy. V baladických skladbách dokázal skloubit folk, world music i šanson daleko dřív, než o tom jiní začali přemýšlet. Obrovské charisma jim zase nasadil hlubokým hlasem, který na poslední nahrávce Old Ideas došel až k nesmírně chorobnému vyznění.

Studiové nahrávky

Songs of Leonard Cohen (1967)
Songs from a Room (1969)
Songs of Love and Hate (1971)
New Skin for the Old Ceremony (1974)
Death of a Ladies' Man (1977)
Recent Songs (1979)
Various Positions (1984)
I'm Your Man (1988)
The Future (1992)
Ten New Songs (2001)
Dear Heather (2004)
Old Ideas (2012)

 

Právě se děje

před 33 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy