Leonard Cohen

16. 3. 2012 11:44
Leonard Cohen je světoznámý kanadský písničkář, který se stal inspirací dalším generacím písničkářů a výrazně tak ovlivnil současnou podobu folku.
Leonard Cohen.
Leonard Cohen. | Foto: Pavel Kroulík, Reuters

Leonard Cohen je světoznámý kanadský písničkář, který se stal inspirací dalším generacím písničkářů a výrazně tak ovlivnil současnou podobu folku. Cohenovy písně jsou obvykle emocionálně vypjaté, velmi osobní a točí se kolem tematiky mezilidských vztahů, sexuality, osamělosti nebo víry, případně v sobě zmíněné kombinují.

Kromě hudební tvorby Cohen vydal několik básnických sbírek a dva romány.

Je také držitelem Řádu Kanady, nejvyššího civilního vyznamenání v zemi, které se uděluje lidem, kteří se zasloužili o rozvoj vlasti. Dále je zapsán v Rokenrolové síni slávy a stejně tak i v její kanadské obdobě.

Od poezie k hudbě

Ještě předtím, než se Cohen svým hudebním debutem Songs of Leonard Cohen nesmazatelně zapsal do dějin hudby, sklízel i relativní úspěch v oblasti poezie. Svou druhou sbírkou Kořenka země se především v rodné Kanadě začal být v básnických kruzích známým jménem a po většinu šedesátých let se soustředil především na své literární ambice.

Postmoderní román Nádherní poražení přitom ve své době šokoval svou sexuální otevřeností v příběhu, kde se prolíná světské s náboženským. Dodnes jej mnozí kritici považují za jeden z nejlepších literárních počinů šedesátých let.

V roce 1967 se ale začal prosazovat jako folkový zpěvák. Skladba Suzanne se stala hitem pro folkovou zpěvačku Judy Collins a s objevením Cohena skladatele manažerem vydavatelství Columbia Records začíná jeho úspěšná hudební dráha.

V ní se vžil do role barvitého vypravěče smutných životních osudů a nešťastných lásek, který skrze jemné a v určitém období čistě akustické písně ventiluje své osobní problémy. V baladických skladbách dokázal skloubit folk, world music i šanson daleko dřív, než o tom jiní začali přemýšlet. Obrovské charisma jim zase nasadil hlubokým hlasem, který na poslední nahrávce Old Ideas došel až k nesmírně chorobnému vyznění.

Studiové nahrávky

Songs of Leonard Cohen (1967)
Songs from a Room (1969)
Songs of Love and Hate (1971)
New Skin for the Old Ceremony (1974)
Death of a Ladies' Man (1977)
Recent Songs (1979)
Various Positions (1984)
I'm Your Man (1988)
The Future (1992)
Ten New Songs (2001)
Dear Heather (2004)
Old Ideas (2012)

 

Právě se děje

před 17 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy