Leonard Cohen

16. 3. 2012 11:44
Leonard Cohen je světoznámý kanadský písničkář, který se stal inspirací dalším generacím písničkářů a výrazně tak ovlivnil současnou podobu folku.
Leonard Cohen.
Leonard Cohen. | Foto: Pavel Kroulík, Reuters

Leonard Cohen je světoznámý kanadský písničkář, který se stal inspirací dalším generacím písničkářů a výrazně tak ovlivnil současnou podobu folku. Cohenovy písně jsou obvykle emocionálně vypjaté, velmi osobní a točí se kolem tematiky mezilidských vztahů, sexuality, osamělosti nebo víry, případně v sobě zmíněné kombinují.

Kromě hudební tvorby Cohen vydal několik básnických sbírek a dva romány.

Je také držitelem Řádu Kanady, nejvyššího civilního vyznamenání v zemi, které se uděluje lidem, kteří se zasloužili o rozvoj vlasti. Dále je zapsán v Rokenrolové síni slávy a stejně tak i v její kanadské obdobě.

Od poezie k hudbě

Ještě předtím, než se Cohen svým hudebním debutem Songs of Leonard Cohen nesmazatelně zapsal do dějin hudby, sklízel i relativní úspěch v oblasti poezie. Svou druhou sbírkou Kořenka země se především v rodné Kanadě začal být v básnických kruzích známým jménem a po většinu šedesátých let se soustředil především na své literární ambice.

Postmoderní román Nádherní poražení přitom ve své době šokoval svou sexuální otevřeností v příběhu, kde se prolíná světské s náboženským. Dodnes jej mnozí kritici považují za jeden z nejlepších literárních počinů šedesátých let.

V roce 1967 se ale začal prosazovat jako folkový zpěvák. Skladba Suzanne se stala hitem pro folkovou zpěvačku Judy Collins a s objevením Cohena skladatele manažerem vydavatelství Columbia Records začíná jeho úspěšná hudební dráha.

V ní se vžil do role barvitého vypravěče smutných životních osudů a nešťastných lásek, který skrze jemné a v určitém období čistě akustické písně ventiluje své osobní problémy. V baladických skladbách dokázal skloubit folk, world music i šanson daleko dřív, než o tom jiní začali přemýšlet. Obrovské charisma jim zase nasadil hlubokým hlasem, který na poslední nahrávce Old Ideas došel až k nesmírně chorobnému vyznění.

Studiové nahrávky

Songs of Leonard Cohen (1967)
Songs from a Room (1969)
Songs of Love and Hate (1971)
New Skin for the Old Ceremony (1974)
Death of a Ladies' Man (1977)
Recent Songs (1979)
Various Positions (1984)
I'm Your Man (1988)
The Future (1992)
Ten New Songs (2001)
Dear Heather (2004)
Old Ideas (2012)

 

Právě se děje

před 13 minutami

Podezřelého z napadení seniorky v metru poslal soud do vazby, hrozí mu dva roky vězení

Pražská policie muže podezřelého z útoku na seniorku v metru obvinila z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví. Soud ho poslal do vazby. Hrozí mu až dva roky vězení. Řekl to v pátek mluvčí pražské policie Richard Hrdina. Na webu znovu požádal o to, aby se policii ozvali svědci napadení. Pachatel minulý týden zaútočil na Proseku na devadesátiletou ženu, která špatně vidí a pohybuje se o holi. Bil ji do obličeje, když ho požádala o uvolnění sedadla.

Policie o napadení informovala ve středu. Podezřelého zadržela ve čtvrtek ráno v Praze 5 podle informací od revizora dopravního podniku. Útočníka poznal na videozáznamu, který policie zveřejnila.

Seniorka si chtěla minulý týden ve středu v soupravě metra ve stanici Prosek sednout na sedadlo, na kterém muž ležel a celé ho zabíral. Když ji napadl, zastali se jí další cestující. Útočníka se jim sice zadržet nepodařilo, kamera ve stanici ale zachytila jeho tvář. Ženu kvůli zranění v obličeji ošetřili zdravotničtí záchranáři. Útočník jí také poškodil brýle, škoda je více než 3000 korun.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Dirigent Rattle, manžel Kožené, po brexitu zažádal o německé občanství

Slavný britský dirigent sir Simon Rattle zažádal o německé občanství. Pětašedesátiletý liverpoolský rodák a manžel české mezzosopranistky Magdaleny Kožené tak učinil v reakci na brexit. "Stejně jako pro mnohé to také pro mě bude nezbytné," vysvětluje Rattle, jenž před pandemií běžně hostoval u předních evropských orchestrů.

Tento týden překvapil svět klasické hudby, když oznámil, že roku 2023 skončí ve vedení London Symphony Orchestra. Od stejného roku Rattle povede Bavorský symfonický rozhlasový orchestr sídlící v Mnichově. Rozhodl se tak především proto, aby mohl být nablízku Kožené a jejich třem dětem, se kterými žijí v Berlíně. Faktorem byl ale také brexit.

"Fakt, že muzikanti a obecně umělci náhle musí žádat o víza pro cestu do Evropy, rozhodně není tím slibovaným přínosem brexitu," zdůrazňuje Rattle. Podle agentury Reuters neskrývá rozhořčení a lituje, jak neblaze odchod Velké Británie z Evropské unie poznamená nejmladší generaci anglických hudebníků, kteří byli zvyklí na starém kontinentu studovat a vystupovat bez byrokratických překážek.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Celníci zadrželi u Ostravy tři běžence z Afghánistánu, našli je v návěsu kamionu

Celníci zadrželi při kontrole nákladního auta nedaleko Ostravy tři běžence z Afghánistánu. Ukrývali se v nákladu velkokapacitních železných trubek. ČTK to řekla mluvčí Celního ředitelství Ostrava Pavla Zdobnická.

Celníci ve čtvrtek odpoledne na parkovišti u dálnice D1 nedaleko Ostravy kontrolovali nákladní automobily. Při kontrole řidiče rumunského kamionu slyšeli v návěsu soupravy hluk. Na místo hlídka přivolala posily i policisty, kteří návěs otevřeli. "Uvnitř byli tři mladiství pocházející z Afghánistánu. Případ jsme předali policii," uvedla Zdobnická.

Zdroj: ČTK
Další zprávy