Leonard Cohen

16. 3. 2012 11:44
Leonard Cohen je světoznámý kanadský písničkář, který se stal inspirací dalším generacím písničkářů a výrazně tak ovlivnil současnou podobu folku.
Leonard Cohen.
Leonard Cohen. | Foto: Pavel Kroulík, Reuters

Leonard Cohen je světoznámý kanadský písničkář, který se stal inspirací dalším generacím písničkářů a výrazně tak ovlivnil současnou podobu folku. Cohenovy písně jsou obvykle emocionálně vypjaté, velmi osobní a točí se kolem tematiky mezilidských vztahů, sexuality, osamělosti nebo víry, případně v sobě zmíněné kombinují.

Kromě hudební tvorby Cohen vydal několik básnických sbírek a dva romány.

Je také držitelem Řádu Kanady, nejvyššího civilního vyznamenání v zemi, které se uděluje lidem, kteří se zasloužili o rozvoj vlasti. Dále je zapsán v Rokenrolové síni slávy a stejně tak i v její kanadské obdobě.

Od poezie k hudbě

Ještě předtím, než se Cohen svým hudebním debutem Songs of Leonard Cohen nesmazatelně zapsal do dějin hudby, sklízel i relativní úspěch v oblasti poezie. Svou druhou sbírkou Kořenka země se především v rodné Kanadě začal být v básnických kruzích známým jménem a po většinu šedesátých let se soustředil především na své literární ambice.

Postmoderní román Nádherní poražení přitom ve své době šokoval svou sexuální otevřeností v příběhu, kde se prolíná světské s náboženským. Dodnes jej mnozí kritici považují za jeden z nejlepších literárních počinů šedesátých let.

V roce 1967 se ale začal prosazovat jako folkový zpěvák. Skladba Suzanne se stala hitem pro folkovou zpěvačku Judy Collins a s objevením Cohena skladatele manažerem vydavatelství Columbia Records začíná jeho úspěšná hudební dráha.

V ní se vžil do role barvitého vypravěče smutných životních osudů a nešťastných lásek, který skrze jemné a v určitém období čistě akustické písně ventiluje své osobní problémy. V baladických skladbách dokázal skloubit folk, world music i šanson daleko dřív, než o tom jiní začali přemýšlet. Obrovské charisma jim zase nasadil hlubokým hlasem, který na poslední nahrávce Old Ideas došel až k nesmírně chorobnému vyznění.

Studiové nahrávky

Songs of Leonard Cohen (1967)
Songs from a Room (1969)
Songs of Love and Hate (1971)
New Skin for the Old Ceremony (1974)
Death of a Ladies' Man (1977)
Recent Songs (1979)
Various Positions (1984)
I'm Your Man (1988)
The Future (1992)
Ten New Songs (2001)
Dear Heather (2004)
Old Ideas (2012)

 

Právě se děje

Další zprávy