Leonard Cohen

16. 3. 2012 11:44
Leonard Cohen je světoznámý kanadský písničkář, který se stal inspirací dalším generacím písničkářů a výrazně tak ovlivnil současnou podobu folku.
Leonard Cohen.
Leonard Cohen. | Foto: Pavel Kroulík, Reuters

Leonard Cohen je světoznámý kanadský písničkář, který se stal inspirací dalším generacím písničkářů a výrazně tak ovlivnil současnou podobu folku. Cohenovy písně jsou obvykle emocionálně vypjaté, velmi osobní a točí se kolem tematiky mezilidských vztahů, sexuality, osamělosti nebo víry, případně v sobě zmíněné kombinují.

Kromě hudební tvorby Cohen vydal několik básnických sbírek a dva romány.

Je také držitelem Řádu Kanady, nejvyššího civilního vyznamenání v zemi, které se uděluje lidem, kteří se zasloužili o rozvoj vlasti. Dále je zapsán v Rokenrolové síni slávy a stejně tak i v její kanadské obdobě.

Od poezie k hudbě

Ještě předtím, než se Cohen svým hudebním debutem Songs of Leonard Cohen nesmazatelně zapsal do dějin hudby, sklízel i relativní úspěch v oblasti poezie. Svou druhou sbírkou Kořenka země se především v rodné Kanadě začal být v básnických kruzích známým jménem a po většinu šedesátých let se soustředil především na své literární ambice.

Postmoderní román Nádherní poražení přitom ve své době šokoval svou sexuální otevřeností v příběhu, kde se prolíná světské s náboženským. Dodnes jej mnozí kritici považují za jeden z nejlepších literárních počinů šedesátých let.

V roce 1967 se ale začal prosazovat jako folkový zpěvák. Skladba Suzanne se stala hitem pro folkovou zpěvačku Judy Collins a s objevením Cohena skladatele manažerem vydavatelství Columbia Records začíná jeho úspěšná hudební dráha.

V ní se vžil do role barvitého vypravěče smutných životních osudů a nešťastných lásek, který skrze jemné a v určitém období čistě akustické písně ventiluje své osobní problémy. V baladických skladbách dokázal skloubit folk, world music i šanson daleko dřív, než o tom jiní začali přemýšlet. Obrovské charisma jim zase nasadil hlubokým hlasem, který na poslední nahrávce Old Ideas došel až k nesmírně chorobnému vyznění.

Studiové nahrávky

Songs of Leonard Cohen (1967)
Songs from a Room (1969)
Songs of Love and Hate (1971)
New Skin for the Old Ceremony (1974)
Death of a Ladies' Man (1977)
Recent Songs (1979)
Various Positions (1984)
I'm Your Man (1988)
The Future (1992)
Ten New Songs (2001)
Dear Heather (2004)
Old Ideas (2012)

 

Právě se děje

před 26 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 1 hodinou

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy