Jan Otčenášek

29. 10. 2014 0:00
Jan Otčenášek byl český spisovatel a scenárista. Jeho nejznámějším dílem je novela Romeo, Julie a tma, která byla i zfilmována.

Životopis

Jan Otčenášek se narodil v roce 1924 v Praze v rodině truhláře. Vystudoval obchodní akademii, kde maturoval v roce 1943. V letech 1944 až 1945 byl pracovně nasazen v továrně Avia Letňany. Angažoval se v ilegální skupině mládeže nazvané Předvoj.

Základní údaje

Narození: 19. listopadu 1924, Praha

Úmrtí: 24. února, 1979, Praha

Rodina: životní partnerka Libuše Švormová

Po druhé světové válce začal studovat obor estetika na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, studia však kvůli problémům v rodině nedokončil.  V letech 1947–1951 se živil jako účetní ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu.

V dalším roce pracoval v sekretariátě Svazu československých spisovatelů. V roce 1953 krátce pracoval v redakci Československého rozhlasu. Po této zkušenosti se vrátil do sekretariátu, kde v letech 1956–1960 zastával funkci prvního tajemníka. Poté se plně věnoval psaní. Od roku 1973 pracoval jako dramaturg ve Filmovém studiu Barrandov. Zemřel v roce 1979 v Praze.

Dílo Jana Otčenáška

Otčenášek psal příležitostně do Lidových novin, Hosta do domu, Květů, Rudého práva nebo Plamene.

Autor ve svých prózách podrobně popisoval dobovou problematiku skrze generačně typizované postavy. První román Plným krokem mu vyšel v roce 1952. Tehdejší kritika ho přijala pozitivně a brala jej jako pokus o budovatelský román.

Přehled nejdůležitějších děl

Občan Brych, Romeo, Julie a tma, Kulhavý Orfeus, Pokušení Katarina

V roce 1955 vydal obsáhlý román Občan Brych. Hlavní postava právníka v něm váhá, zda přijmout, nebo odmítnout politické změny po převratu v únoru 1948. Byť román vznikl v období schematické literatury, jeho hlavní hrdina není charakterově černobílý a hledá vlastní orientaci. Postavy mají hlubší psychologii, ale stále je determinována ideologickou příslušností. Knihu v roce 1958 zfilmoval Otakar Vávra.

Slyšela je i ona ve svém úkrytu. Ještě z větší blízkosti. Všechno se náhle blížilo a bylo na dosah. To kvůli ní? Ach ne! Nic z toho nechápala. Zacpávala si chvílemi uši. Krčila se, ustrojená v pomačkaném kabátku se žlutou hvězdou, v koutku zdi na pohovce, nohy přitaženy pod sebe, pravičkou tiskla k tělu černý kufřík, aby jí ho nikdo nevyškubl. Tak setrvávala na rozhraní spánku a bdění, ohlušená, nehybná. Pohybujíc naprázdno rty, myslela na tátu a mámu, na něho, hřmot, při němž se div nerozpukly staré zdi, z ní vytřásl všechno. Slova, myšlenky, představy. Zůstaly slzy, ty úlevné, slané slzy. Pavle! úryvek z knihy Romeo, Julie a tma

Jan Otčenášek

Milostná novela Romeo, Julie a tma vyšla v roce 1958. Děj je zasazen do období okupace. Příběh tragické lásky dvou mladých lidí zfilmoval v roce 1959 Jiří Weiss. V roce 1964 napsal Otčenášek částečně autobiografický román Kulhavý Orfeus, v roce 1972 román Když v ráji pršelo. Posmrtně v roce 1984 vyšel nedokončený román Pokušení Katarina.

Od 60. let psal Otčenášek často filmové scénáře pro režiséra Jaroslava Balíka: Reportáž psaná na oprátce (1961), Jak se krade milión (1967), Ta třetí (1968), V každém pokoji žena (1974), Stín létajícího ptáčka (1977).

Pro televizi napsal dramata Romeo a Julie na konci listopadu, kterou v roce 1971 zfilmoval Jaroslav Balík, Kosmas a paní Božetěcha (1978) taktéž režíroval Balík. Otčenášek je také autorem scénáře k pětidílnému seriálu Byl jednou jeden dům (1976) a devítidílnému Dnes v jednom domě (1979), které oba režíroval František Filip.

V roce 1975 spoluzaložil s Jiřím Markem rozhlasový cyklus Jak se máte, Vondrovi? Kromě řady scénářů k filmům, televizním hrám a seriálům napsal divadelní komedii Víkend uprostřed týdne. Otčenášek obratně používal svou fabulační schopnost zachytit všední den různých postav, které znal zejména z prostředí rodného Žižkova.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy