Český lev 2012

Aktualizováno 3. 3. 2013 23:16
V sobotu 2. března proběhlo vyhlášení vítězů cen Český lev 2012. Zvítězilo Ondříčkovo Ve stínu s devíti cenami včetně nejlepšího filmu, režie a scénáře.
Český lev 2012.
Český lev 2012. | Foto: Ludvík Hradilek

Český lev přinesl podvacáté ocenění pro nejlepší filmy uplynulého roku. Rok 2012 přinesl několik silných titulů jako Ve stínu, Čtyři slunce, Okresní přebor či Polski film. Kategorie zůstaly stejné, vedle řady technických ocenění patří mezi nejvýraznější sošky pro režiséra, scénáristu a herce v hlavních a vedlejších rolích.

Jako nejlepší film bylo zvoleno Ve stínu. To si celkem odneslo devět sošek (rekord drží Je třeba zabít Sekala s deseti cenami), mezi nimi dále režie, scénář, herec v hlavní roli (Ivan Trojan), kamera, hudba, střih, zvuk a výtvarný počin.

Čtyři slunce mají jednu cenu za herečku ve vedlejší roli (Klára Melíšková), Okresní přebor má jednu cenu za herce ve vedlejší roli (Ondřej Vetchý) a Odpad město smrt má jednu cenu za herečku v hlavní roli (Gabriela Míčová).

Nejlepším dokumentem byla zvolena Láska v hrobě. Jak na hraném filmu, tak v oblasti dokumentu se členové akademie shodli s kritikou.

Po nominačním večeru měl nejvíc nominací film Čtyři slunce - 12, nacházel se tak v každé z kategorií, samozřejmě vyjma dokumentární. Jedenáct šancí měl snímek Ve stínu, který se nedostal do kategorie vedlejší ženský herecký výkon, a deset jich mělo dílo Odpad město smrt. Devět nominací získal filmový Okresní přebor a sedm Polski film. Těchto pět snímků vzájemně bojovalo o cenu za nejlepší film, nejlepší režii a scénář.

Mezi další filmy, které mohly být oceněny, patřilo 7 dní hříchů, Vrásky z lásky a Modrý tygr v hereckých kategoriích, Posel za zvuk, Konfident a 7 dní hříchu za kameru a DonT Stop za výtvarné řešení.

Mezi adepty o nejlepší dokument byly: Dva nula, Láska v hrobě, Soukromý vesmír, Váňa a Věra 68.

Moderátory prvního večera byli Simona Babčáková a Jakub Žáček. Moderování se neslo v duchu pocty Charliemu Chaplinovi. Slavnostní vyhlášení vítězů odmoderoval Jan Budař a vzpomínalo se na všechny výrazné filmy, které na Českých lvech během dvaceti let bodovaly.

V rámci vyhlašování nominací se rozdalo několik prvních cen, a to v následujících kategoriích:

Český lev za nejlepší zahraniční film
Nedotknutelní (H.C.E.)

Český lev za nejlepší filmový plakát
Ve stínu (Marius Corradini)

Cena Magnesia za nejlepší studentský film roku
M.O. (Jakub Kouřil)

Cena filmových kritiků a teoretiků - Nejlepší hraný film
Ve stínu

Cena filmových kritiků a teoretiků - Nejlepší dokumentární film
Láska v hrobě

Cena portálu Kinobox.cz za nejlepší film
Tomorrow Will Be Better

Ocenění od filmových kritiků se během Českých lvů 2012 v této podobě udělovalo naposledy. Pro další ročník se formát bude měnit. Spolu s cenami filmového akademie se totiž před dvěma lety rozjela i iniciativa filmových novinářů, kteří nyní udělují Ceny české filmové kritiky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Biden ohlásil nové sankce vůči Rusku. USA vyhostí deset diplomatů

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že Spojené státy vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí na Rusko nové sankce. Podle Washingtonu je krok odpovědí na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám. Spojené státy poprvé tyto útoky výslovně spojily s ruskou zpravodajskou službou, napsala agentura AP. Americký prezident Joe Biden uvedl, že ruské snahy podrýt svobodné americké volby spolu s kybernetickými útoky ohrožují bezpečnost USA.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Francouzský parlament schválil bezpečnostní zákon, který se týká natáčení policistů

Francouzští zákonodárci ve čtvrtek definitivně schválili návrh zákona o veřejné bezpečnosti, kvůli kterému se ve Francii v posledních měsících opakovaně protestovalo. Konečný souhlas udělila dolní komora parlamentu po úpravě ustanovení týkajícího se zveřejňování záběrů s policisty.

V Národním shromáždění, které ovládá strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, opatření prošlo poměrem 75 hlasů ku 33. Podle agentury AFP se nehlasovalo v tak vypjaté atmosféře jako při prvním čtení zákona. Senát už jej odsouhlasil dříve.

Autoři návrhu ve snaze zmírnit odpor veřejnosti pozměnili nejvíce kritizovaný paragraf, který původně kriminalizoval zveřejňování snímků policie s úmyslem strážcům zákona ublížit. Upravená verze počítá s pokutou a až pětiletým odnětím svobody pro ty, kdo by pomáhali identifikovat aktivního člena bezpečnostních složek "se zjevným záměrem" způsobit újmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy