Český lev 2012

Aktualizováno 3. 3. 2013 23:16
V sobotu 2. března proběhlo vyhlášení vítězů cen Český lev 2012. Zvítězilo Ondříčkovo Ve stínu s devíti cenami včetně nejlepšího filmu, režie a scénáře.
Český lev 2012.
Český lev 2012. | Foto: Ludvík Hradilek

Český lev přinesl podvacáté ocenění pro nejlepší filmy uplynulého roku. Rok 2012 přinesl několik silných titulů jako Ve stínu, Čtyři slunce, Okresní přebor či Polski film. Kategorie zůstaly stejné, vedle řady technických ocenění patří mezi nejvýraznější sošky pro režiséra, scénáristu a herce v hlavních a vedlejších rolích.

Jako nejlepší film bylo zvoleno Ve stínu. To si celkem odneslo devět sošek (rekord drží Je třeba zabít Sekala s deseti cenami), mezi nimi dále režie, scénář, herec v hlavní roli (Ivan Trojan), kamera, hudba, střih, zvuk a výtvarný počin.

Čtyři slunce mají jednu cenu za herečku ve vedlejší roli (Klára Melíšková), Okresní přebor má jednu cenu za herce ve vedlejší roli (Ondřej Vetchý) a Odpad město smrt má jednu cenu za herečku v hlavní roli (Gabriela Míčová).

Nejlepším dokumentem byla zvolena Láska v hrobě. Jak na hraném filmu, tak v oblasti dokumentu se členové akademie shodli s kritikou.

Po nominačním večeru měl nejvíc nominací film Čtyři slunce - 12, nacházel se tak v každé z kategorií, samozřejmě vyjma dokumentární. Jedenáct šancí měl snímek Ve stínu, který se nedostal do kategorie vedlejší ženský herecký výkon, a deset jich mělo dílo Odpad město smrt. Devět nominací získal filmový Okresní přebor a sedm Polski film. Těchto pět snímků vzájemně bojovalo o cenu za nejlepší film, nejlepší režii a scénář.

Mezi další filmy, které mohly být oceněny, patřilo 7 dní hříchů, Vrásky z lásky a Modrý tygr v hereckých kategoriích, Posel za zvuk, Konfident a 7 dní hříchu za kameru a DonT Stop za výtvarné řešení.

Mezi adepty o nejlepší dokument byly: Dva nula, Láska v hrobě, Soukromý vesmír, Váňa a Věra 68.

Moderátory prvního večera byli Simona Babčáková a Jakub Žáček. Moderování se neslo v duchu pocty Charliemu Chaplinovi. Slavnostní vyhlášení vítězů odmoderoval Jan Budař a vzpomínalo se na všechny výrazné filmy, které na Českých lvech během dvaceti let bodovaly.

V rámci vyhlašování nominací se rozdalo několik prvních cen, a to v následujících kategoriích:

Český lev za nejlepší zahraniční film
Nedotknutelní (H.C.E.)

Český lev za nejlepší filmový plakát
Ve stínu (Marius Corradini)

Cena Magnesia za nejlepší studentský film roku
M.O. (Jakub Kouřil)

Cena filmových kritiků a teoretiků - Nejlepší hraný film
Ve stínu

Cena filmových kritiků a teoretiků - Nejlepší dokumentární film
Láska v hrobě

Cena portálu Kinobox.cz za nejlepší film
Tomorrow Will Be Better

Ocenění od filmových kritiků se během Českých lvů 2012 v této podobě udělovalo naposledy. Pro další ročník se formát bude měnit. Spolu s cenami filmového akademie se totiž před dvěma lety rozjela i iniciativa filmových novinářů, kteří nyní udělují Ceny české filmové kritiky.

 

Právě se děje

Další zprávy