Bruce Springsteen

30. 11. 2011 22:18
Bruce Frederick Joseph Springsteen, přezdívaný The Boss, je světoznámý americký zpěvák, který v současnosti vystupuje se svou kapelou E Street Band.
Bruce Springsteen
Bruce Springsteen | Foto: Reuters

Bruce Frederick Joseph Springsteen, přezdívaný The Boss, je světoznámý americký zpěvák, který v současnosti vystupuje se svou kapelou E Street Band. Koncem sedmdesátých let se proslavil především díky sociálně orientovaným rockovým skladbám o životech obyčejných dělníků a ve své tvorbě také často zahrnuje rodné město New Jersey.

Bossova diskografie kromě komerčně úspěšných rockových alb zahrnuje i folkové nahrávky a některé z nich získaly různá více či méně prestižní ocenění. Bruce Springsteen je dvacetinásobným držitelem Grammy, dvou Zlatých glóbů a jednoho Oscara za hudbu k filmu Philadelphia.

Všeobecně je uznáván jako jeden z nejinspirativnějších muzikantů 20. století a v roce 2004 jej hudební časopis Rolling Stone označil za 23. nejlepšího interpreta všech dob.

První hudební krůčky

Bruce Springsteen se narodil 23. září 1949 v New Jersey v rodině s evropskými kořeny. Matka původem z Itálie a otec s předky v Irsku a Holandsku jej vychovali jako katolíka, nicméně už zhruba v sedmi letech mu v televizním pořadu Toast of the Town učarovala hudba Elvise Presleyho. Ve třinácti si koupil svou vůbec první kytaru a jeho vášeň pro tento nástroj vzrostla natolik, že se matka dokonce zadlužila, aby tehdy šestnáctiletému Brucovi mohla koupit lepší kousek značky Kent.

Roku 1965 už byl Springsteen hlavním kytaristou kapely The Castiletes a později se ujal i zpěvu. Všehovšudy nahráli pouhé dvě skladby, nicméně už tehdy někteří věřili, že to talentovaný mladík někam dotáhne. Krátkou dvouletou epizodku si odbyl s kapelou Steel Mill, postupně vystřídal ještě další dvě a sólovou dráhu pak předznamenala skupina The Bruce Springsteen Band, se kterou se už dostal do širšího povědomí posluchačů.

Komerční úspěch

V roce 1972 Springsteen podepsal smlouvu s vydavatelstvím Columbia Records a svými texty a osobitým projevem se prosadil už s debutem Greetings from Asbury Park, N.J. z roku 1973. Větší úspěch nicméně sklízel u kritiky a v prodejích se mimořádně zadařilo až třetí desce Born to Run.

Následovníci už na něj však nedokázali zcela navázat, a byť svou tvář zpěvák našel na albu Darkness on the Edge of Town (1978) a položil s ní základní kamen takzvaného heartland rocku, více se prosadil až o nějakých šest let později.

V roce 1984 totiž vyšla dnes již klasická nahrávka Born in the U.S.A., která v hitparádách prorazila hned se sedmi singly. Jenom ve Spojených státech se jí prodalo přes 15 milionů kopií. V mnoha věcech deska kritizuje různé americké zvyklosti, ovšem často bývá mylně interpretována jako jejich oslava a paradoxně ji chtěl Ronald Reagan využít i ve své politické kampani.

V době, kdy byl Springsteen celosvětovým fenoménem jej však opustila manželka a v reakci na tuto událost složil klidnější album Tunnel of Love. Obsahovalo kolekci skladeb s ústředním tématem lásky a dosavadní sociálně orientované skladeb na něm nahradily skladby o milostných problémech, se kterými se někdy potká asi každý.

Devadesátá léta a dál

Začátkem devadesátých let se zpěvák přestěhoval do Los Angeles, kde najednou vydal dvě alba Human Touch a Lucky Town, v nichž se ještě více přiklonil k více introspektivním tématům. Za píseň Streets of Philadelphia z filmu Philadelphia dokonce získal Oskara, ovšem na dalších nahrávkách nedosahovaly stejných kvalit ani prodejů.

V roce 1999 pak byl uveden do Rokenrolové síně slávy a o dva roky později slavil další úspěch s deskou The Rising, jež se snažila reflektovat teroristické útoky z 11. září. Většina skladeb totiž nějakým způsobem čerpala z posledních telefonních hovorů pasažéru na palubě.

Po roce 2000 se Springsteen začal viditelně angažovat v revitalizaci čtvrti Asbury Park v rodném New Jersey a na její podporu odehrál několik benefičních koncertů. Brzy se zpěvák začal angažovat i v politice společně s dalšími umělci před prezidentskými volbami v roce 2004 vyzíval, aby lidé nevolili George Bushe. V následujících volbách zase otevřeně podporoval kampaň Barracka Obamy.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Indie zakáže dalších 43 čínských mobilních aplikací, kromě TikToku omezuje i Alibabu

Indie v úterý zakázala 43 mobilních aplikací, které z většiny patří čínským softwarovým firmám. Podle indického ministerstva informačních technologií představovaly nebezpečí pro "svrchovanost a celistvost" země. Na černé listině se ocitly také čtyři aplikace čínského internetového prodejce Alibaba, uvedla agentura AP.

Krok přichází měsíc poté, co Indie zakázala desítky aplikací čínských technologických společností, včetně populární aplikace na přehrávání krátkých videí TikTok či videohry PUBG. Indické úřady uvedly, že aplikace slouží ke krádežím a podloudnému přenosu uživatelských dat na servery mimo území Indie. Peking se tehdy vůči zákazu ostře ohradil.

Nejnovější spor mezi oběma zeměmi přichází v době, kdy roste napětí ohledně jejich společné hranice. Čína a Indie spolu mají 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hraniční čára. V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Šlo o první smrtelný střet mezi těmito asijskými jadernými mocnostmi za posledních 45 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Další zprávy