Brit Awards

24. 2. 2012 1:30
Brit Awards, někdy zkracováno na Brits, je hudební ocenění udělované asociací Britského hudebního průmyslu, které je v podstatě britským ekvivalentem amerických Grammy.
Brit Awards.
Brit Awards. | Foto: Reuters

Brit Awards, někdy zkracováno na Brits, je hudební ocenění udělované asociací Britského hudebního průmyslu, které je v podstatě britským ekvivalentem amerických Grammy. Každoročně se udělují od roku 1977 nejvýraznějším umělcům a osobnostem pop music z Velké Británie.

Historicky nejúspěšnějším a nejvíckrát oceněným umělcem je Robbie Williams, jenž získal dvanáct cen jakožto sólový zpěvák a dalších pět jako člen kapely Take That.

Vyhlašované kategorie

Aktuálně se Brit Awards předávají v jedenácti kategoriích, jež lze rozdělit na britskou a mezinárodní část. Výjimkou je pouze cena za celoživotní hudební přínos, která se ovšem vyhlašuje jen v některých letech.

Britská i mezinárodní část rozdávají ceny v kategoriích nejlepší mužský výkon, nejlepší ženský výkon, nejlepší zahraniční album a objev roku. Britská část ještě oceňuje nejlepší kapelu a singl, spadá pak do ní i cena kritiků.

Historicky úspěšní umělci

Na sedmnáctinásobného vítěze Robbieho Williamse sice už ostatní poměrně ztrácí, přičemž na druhém místě je společně s jeho kapelou Take That a "pouhými" osmi soškami Annie Lennox, která proslula jakožto členka synthpopového dua Eurytmics.

Sedm sošek pak drží Coldplay, šest jich mají na kontě Oasis a o jednu méně získali Spice Girls, Arctic Monkeys, Phil Collins a George Michael.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Poslance Volného si kvůli příspěvku na Facebooku předvolá policie

Nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, si policie předvolá k podání vysvětlení kvůli příspěvku na jeho facebookovém profilu. V něm stojí, že se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu, což je experimentální lék proti covidu. Součástí spiknutí má být podle jeho příspěvku vražda několika pacientů. Policejní mluvčí Kateřina Rendlová serveru Seznam Zprávy sdělila, že se Volný mohl podle policie dopustit trestného činu šíření poplašné zprávy.

"Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal Volný do příspěvku na Facebooku.

Policie na Twitteru v úterý uvedla, že si pisatele předvolává k podání vysvětlení. "Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo připravuje některý z vyjmenovaných trestných činů, včetně vraždy, a tento čin nepřekazí nebo neoznámí, může se sám dopustit trestného činu. Pokud tyto informace nemá a pouze je šíří, platí totéž. Pisatele předvoláváme k podání vysvětlení," uvedla policie. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy