Brit Awards

24. 2. 2012 1:30
Brit Awards, někdy zkracováno na Brits, je hudební ocenění udělované asociací Britského hudebního průmyslu, které je v podstatě britským ekvivalentem amerických Grammy.
Brit Awards.
Brit Awards. | Foto: Reuters

Brit Awards, někdy zkracováno na Brits, je hudební ocenění udělované asociací Britského hudebního průmyslu, které je v podstatě britským ekvivalentem amerických Grammy. Každoročně se udělují od roku 1977 nejvýraznějším umělcům a osobnostem pop music z Velké Británie.

Historicky nejúspěšnějším a nejvíckrát oceněným umělcem je Robbie Williams, jenž získal dvanáct cen jakožto sólový zpěvák a dalších pět jako člen kapely Take That.

Vyhlašované kategorie

Aktuálně se Brit Awards předávají v jedenácti kategoriích, jež lze rozdělit na britskou a mezinárodní část. Výjimkou je pouze cena za celoživotní hudební přínos, která se ovšem vyhlašuje jen v některých letech.

Britská i mezinárodní část rozdávají ceny v kategoriích nejlepší mužský výkon, nejlepší ženský výkon, nejlepší zahraniční album a objev roku. Britská část ještě oceňuje nejlepší kapelu a singl, spadá pak do ní i cena kritiků.

Historicky úspěšní umělci

Na sedmnáctinásobného vítěze Robbieho Williamse sice už ostatní poměrně ztrácí, přičemž na druhém místě je společně s jeho kapelou Take That a "pouhými" osmi soškami Annie Lennox, která proslula jakožto členka synthpopového dua Eurytmics.

Sedm sošek pak drží Coldplay, šest jich mají na kontě Oasis a o jednu méně získali Spice Girls, Arctic Monkeys, Phil Collins a George Michael.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy