Berlinale

Aktualizováno 15. 2. 2013 13:20
Berlinale - Berlínský mezinárodní filmový festival - je jeden ze světově nejproslulejších filmových festivalů.
George Cloony na Berlinale.
George Cloony na Berlinale. | Foto: Reuters

Berlinale, plným názvem Berlínský mezinárodní filmový festival, je jeden ze světově nejproslulejších filmových festivalů. Každoročně se koná v Berlíně v průběhu února a v různých programových cyklech uvádí více na čtyři sta snímků z celého světa. Zhruba dvacet vybraných se pak utká o hlavní ceny festivalu - Stříbrného a Zlatého medvěda.

V roce 2013 proběhl 63. ročník ve dnech sedmého až sedmnáctého února. Přehlídky se neúčastnili čeští filmaři. Zahajovacím snímkem byl The Grandmaster (Wong Kar Wai), v němž se režisér vzdálil tradičním komorním tématům a stvořil akční snímek na motivy mistra bojového umění wing chun Ip Mana, který vyučoval i Bruce Lee. Nejvyšší ocenění si nakonec odneslo rumunské drama Pozitia copilului (Pozice dítěte). To ocenili ve své kategorii i kritici.

S více než 270 tisíci prodaných lístků a téměř půlmilionem účastníků je Berlinale považováno za veřejností nejnavštěvovanější filmový festival na světě. Od roku 2001 je jeho ředitelem Dieter Kosslick.

Berlinale 2013

Berlínský festival v třiašedesátém roce svého působení představil několik titulů. Ze Sundance se mimo soutěž představil třetí díl volné trilogie Richarda Linklatera Před půlnocí. Ulrich Seidl přivezl také třetí díl své volné trilogie Paradise, v tomto případě s podtitulem Naděje. S dalším projektem se prezentoval Steven Soderbergh - Vedlejší účinky, Gus Van Saint snímek s Mattem Damonem nazvaný Promised Land nebo Fredrik Bond uvedl The Necessary Death of Charlie Countryman s Shia LaBeoufem. Své soutěžní zastoupení měl i Írán - Padré (Closed Curtain), ), Kanada - Vic+Flo ont vu un ours (Vic+Flo Saw a Bear), Polsko - W imie... (In the Name of...), Německo - Gold či Francie - Elle s'en va (On my Way s Catherine Deneuve).

Úspěch slavilo Rumunsko s Pozitia Copilului, které obdrželo Zlatého medvěda pro nejlepší film. Cenu za nejlepší režii získal Američan David Gordon Green s komedii Prince Avalanche. Velká cena poroty a Stříbrný medvěd pro nejlepšího herce připadly balkánskému snímku Epizoda ze života sběrače železa. Nejlepší herečka je v chilském díle Gloria o padesátnici - Paulina García.

Jednotlivá ocenění

Nejvyšším oceněním, které je možné na Berlinale získat, je takzvaný Zlatý medvěd. Ten se nejlepším snímkům uděluje už od samotného vzniku festivalu v roce 1951, v roce 1982 se pak začal udělovat i za celoživotní dílo.

Se záměrem ocenit výkony jednotlivců nebo snímky, jenž se neúčastní hlavní soutěže, v roce 1956 vznikl Stříbrný medvěd. Zpočátku se uděloval za nejlepší režii, mužský a ženský herecký výkon a krátký film. Postupem času se ale kategorie rozšířily o takzvanou Velkou cenu poroty, neobvyklý úspěch jednotlivého umělce, nejlepší hudbu a nejlepší scénář.

Kromě těch hlavních je několik cen i v rámci jednotlivých programových sekcí, cena pro mladé herce nebo cena publika, ovšem ty už nemají takový dopad, jako Zlatý a Stříbrný medvěd.

Program festivalu

Festivalový program se skládá ze sedmi cyklů, z nichž každá má svého ředitele, jenž do ní společně s komisí vybírá jednotlivé snímky. Nejsledovanější je samozřejmě soutěžní kategorie, která uvádí očekávané filmové novinky a z níž vzejde vítěz Zlatého medvěda.

Nezávislé a umělečtější filmy s cílem vyvolat diskusi, obvykle s tematikou LGBT, se uvádí v cyklu Panorama. Pro mladé tvůrce je vyhrazen program Forum, pro dětské krátkometrážní filmy je to Generation, pro domácí tvorbu Perspektive Deutsches Kino a pro krátké inovativní snímky Berlinale Shorts.

Sekce Retrospective se pak obsáhleji věnuje nějakému historicky významnému tvůrci nebo tématu a objevují se v ní klasické filmy, které se v minulosti promítaly právě na Berlinale.

European Film Market

Paralelně s filmovým festivalem v Berlíně probíhá i jeden z vůbec největších světových filmových veletrhů European Film Market. Účastní se jej množství producentů, obchodních zástupců, investorů, distributorů a dalších lidí z branže. V roce 2011 se ho účastnilo více než 400 firem.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 60 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy