Berlinale

Aktualizováno 15. 2. 2013 13:20
Berlinale - Berlínský mezinárodní filmový festival - je jeden ze světově nejproslulejších filmových festivalů.
George Cloony na Berlinale.
George Cloony na Berlinale. | Foto: Reuters

Berlinale, plným názvem Berlínský mezinárodní filmový festival, je jeden ze světově nejproslulejších filmových festivalů. Každoročně se koná v Berlíně v průběhu února a v různých programových cyklech uvádí více na čtyři sta snímků z celého světa. Zhruba dvacet vybraných se pak utká o hlavní ceny festivalu - Stříbrného a Zlatého medvěda.

V roce 2013 proběhl 63. ročník ve dnech sedmého až sedmnáctého února. Přehlídky se neúčastnili čeští filmaři. Zahajovacím snímkem byl The Grandmaster (Wong Kar Wai), v němž se režisér vzdálil tradičním komorním tématům a stvořil akční snímek na motivy mistra bojového umění wing chun Ip Mana, který vyučoval i Bruce Lee. Nejvyšší ocenění si nakonec odneslo rumunské drama Pozitia copilului (Pozice dítěte). To ocenili ve své kategorii i kritici.

S více než 270 tisíci prodaných lístků a téměř půlmilionem účastníků je Berlinale považováno za veřejností nejnavštěvovanější filmový festival na světě. Od roku 2001 je jeho ředitelem Dieter Kosslick.

Berlinale 2013

Berlínský festival v třiašedesátém roce svého působení představil několik titulů. Ze Sundance se mimo soutěž představil třetí díl volné trilogie Richarda Linklatera Před půlnocí. Ulrich Seidl přivezl také třetí díl své volné trilogie Paradise, v tomto případě s podtitulem Naděje. S dalším projektem se prezentoval Steven Soderbergh - Vedlejší účinky, Gus Van Saint snímek s Mattem Damonem nazvaný Promised Land nebo Fredrik Bond uvedl The Necessary Death of Charlie Countryman s Shia LaBeoufem. Své soutěžní zastoupení měl i Írán - Padré (Closed Curtain), ), Kanada - Vic+Flo ont vu un ours (Vic+Flo Saw a Bear), Polsko - W imie... (In the Name of...), Německo - Gold či Francie - Elle s'en va (On my Way s Catherine Deneuve).

Úspěch slavilo Rumunsko s Pozitia Copilului, které obdrželo Zlatého medvěda pro nejlepší film. Cenu za nejlepší režii získal Američan David Gordon Green s komedii Prince Avalanche. Velká cena poroty a Stříbrný medvěd pro nejlepšího herce připadly balkánskému snímku Epizoda ze života sběrače železa. Nejlepší herečka je v chilském díle Gloria o padesátnici - Paulina García.

Jednotlivá ocenění

Nejvyšším oceněním, které je možné na Berlinale získat, je takzvaný Zlatý medvěd. Ten se nejlepším snímkům uděluje už od samotného vzniku festivalu v roce 1951, v roce 1982 se pak začal udělovat i za celoživotní dílo.

Se záměrem ocenit výkony jednotlivců nebo snímky, jenž se neúčastní hlavní soutěže, v roce 1956 vznikl Stříbrný medvěd. Zpočátku se uděloval za nejlepší režii, mužský a ženský herecký výkon a krátký film. Postupem času se ale kategorie rozšířily o takzvanou Velkou cenu poroty, neobvyklý úspěch jednotlivého umělce, nejlepší hudbu a nejlepší scénář.

Kromě těch hlavních je několik cen i v rámci jednotlivých programových sekcí, cena pro mladé herce nebo cena publika, ovšem ty už nemají takový dopad, jako Zlatý a Stříbrný medvěd.

Program festivalu

Festivalový program se skládá ze sedmi cyklů, z nichž každá má svého ředitele, jenž do ní společně s komisí vybírá jednotlivé snímky. Nejsledovanější je samozřejmě soutěžní kategorie, která uvádí očekávané filmové novinky a z níž vzejde vítěz Zlatého medvěda.

Nezávislé a umělečtější filmy s cílem vyvolat diskusi, obvykle s tematikou LGBT, se uvádí v cyklu Panorama. Pro mladé tvůrce je vyhrazen program Forum, pro dětské krátkometrážní filmy je to Generation, pro domácí tvorbu Perspektive Deutsches Kino a pro krátké inovativní snímky Berlinale Shorts.

Sekce Retrospective se pak obsáhleji věnuje nějakému historicky významnému tvůrci nebo tématu a objevují se v ní klasické filmy, které se v minulosti promítaly právě na Berlinale.

European Film Market

Paralelně s filmovým festivalem v Berlíně probíhá i jeden z vůbec největších světových filmových veletrhů European Film Market. Účastní se jej množství producentů, obchodních zástupců, investorů, distributorů a dalších lidí z branže. V roce 2011 se ho účastnilo více než 400 firem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

V Praze 2 přibylo na chodnících 13 Kamenů zmizelých za oběti holokaustu

V Praze 2 v úterý přibylo na chodnících 13 nových Kamenů zmizelých čili Stolpersteinů. Jsou umístěny na Fügnerově náměstí, Rašínově nábřeží a v ulicích Gorazdova, Vinohradská nebo U Kanálky. Kameny připomínají oběti holokaustu a nacistického režimu, kteří se do svých domovů po deportaci už nevrátili. Oznámila to mluvčí radnice Andrea Zoulová.

Kostky s mosazným povrchem jsou vsazovány do chodníků před domy, které byly posledním útočištěm obětí holokaustu a nacistického režimu. Každá kostka je připomínkou konkrétního lidského osudu. "Projekt, který nás má přimět ke krátkému zastavení a zamyšlení, tady na 'dvojce' rozhodně plní svůj účel a pokládání nových kamenů se stalo již tradicí, kterou na radnici podporujeme i formou grantů," uvedla starostka Jana Černochová (ODS).

Autorem projektu je německý umělec Gunter Demnig. První kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Záhy se projekt rozšířil do celého světa. V dlažbě chodníků českých měst jsou od roku 2008. V Praze na Josefově tehdy bylo umístěno prvních deset Kamenů zmizelých. Nyní je jich v metropoli přes 300.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Sicílii zasáhla silná bouře, nejméně dva lidé zemřeli

Sicílii v úterý zasáhla silná bouře, která způsobila záplavy v okolí Katánie. Ve městě samotném ulicemi teče voda. Podle místních záchranářů přišli o život nejméně dva lidé, napsala agentura Reuters.

Dobrovolníci z organizace Misericordia, kteří pomáhají policii a hasičům, uvedli, že pod autem ve městě Gravina severně od Katánie objevili tělo muže, které tam zřejmě přinesl proud. Policie případ potvrdila. V pondělí přišel o život 67letý muž, jehož auto zasáhly přívaly vody a bláta. Jeho manželka se stále pohřešuje.

V centru Katánie byly přerušeny dodávky elektrické energie a voda zaplavila obchody. Starosta města Salvo Pogliese obyvatele na facebooku vyzval, aby neopouštěli domovy, pokud to není nutné. Voda se dostala také na jedno oddělení místní nemocnice. Mluvčí hasičů uvedl, že situace je kritická a nic nenasvědčuje tomu, že by se zlepšovala.

Podle meteorologů Sicílii a Kalábrii zasáhl medikán, tedy výrazná tlaková níže vznikající nad Středomořím. Teplota moře je osm stupňů nad průměrem pro toto roční období. Nepřízeň počasí má vrcholit ve čtvrtek nebo v pátek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy