Daňová sleva za školku, školkovné, sleva za umístění dítěte

Aktualizováno 8. 2. 2021 14:04
Rodiče si mohou snížit daň o náklady, které vydávají za pobyt dítěte v mateřské škole nebo obdobném zařízení péče o děti předškolního věku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

I za rok 2019 si rodiče mohou snížit daň o takzvané školkovné - tedy náklady, které vydávají za pobyt dítěte v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku.

Spolu se zvýšením minimální mzdy v roce 2021 se zvýšila také maximální možná sleva za umístění dítěte, takzvané školkovné, a to na 15 200 Kč za rok na jedno dítě. V roce 2020 činila tato daňová sleva 14 600 Kč.

Sleva se uplatňuje vždy až za celý kalendářní rok v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání. 

Během roku odvádí zaměstnanci zálohu na daň z příjmu. Pokud uplatní v ročním zúčtování školkovné, tak budou mít následně vyšší čistou mzdu, neboť obdrží daňovou vratku, protože roční daň z příjmu fyzických osob bude díky tomu nižší než zaplacené zálohy během roku. Školkovné však snižuje daňovou povinnost maximálně do nuly, nezakládá nárok na daňový bonus, jako je tomu v případě daňového zvýhodnění na děti. 

Novinky v daních 2020: Co si v daňovém přiznání za minulý rok odečtete a co přičtete

Za rok 2020 vzniká nárok na školkovné nejenom v případě, že bylo dítě ve školce po celý školní rok, ale i v případě pobytu ve školce polovinu školního roku z důvodu nástupu do školky teprve od září nebo z důvodu nástupu do první třídy od září. Za rok 2020 budou mít tedy nárok na tuto slevu i rodiče prvňáčků.

"Školkovné se posuzuje u každého dítěte zvlášť, rodič se dvěma dětmi ve školce může za rok 2020 čerpat slevu až do výše 29 200 Kč, za rok 2021 to bude už 30 400," doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Sleva za umístění dítěte umožní jednomu z rodičů odečíst si z daní výdaje, které v příslušném kalendářním roce prokazatelně vynaložil za umístění v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku. Výši těchto výdajů potvrdí provozovatel školky nebo obdobného zařízení. Případných poplatků na základní škole se už sleva netýká.

Dosavadní "daňovou slevu na vyživované dítě" školkovné nijak neruší ani neomezuje.

Školkovné je sleva na dani, tedy částky jsou odečítané přímo z daní, nikoliv "jen" ze základu daně. Stejně jako stávající "slevu na dítě" ji bude moci využít vždy jen jeden z rodičů. Jde přitom o roční slevu, kterou lidé uplatní až po skončení kalendářního roku, nikoliv průběžně v každém měsíci, jako je tomu u dosavadního daňového zvýhodnění na dítě.

Na rozdíl od standardní slevy na dítě nepočítá sleva za umístění dítěte s takzvaným bonusem. Lidé si ji budou moci odečítat z daní, ale pokud je jejich daňová povinnost nižší než nárok na slevu, nevyužijí slevu celou. U dosavadní slevy na dítě přitom mohou nevyužitou část slevy dostat ve formě bonusu jako peníze "navíc" od státu.

Oproti dosavadní "slevě na dítě" ji nebudou moci uplatnit prarodiče na vnuka či vnučku (s výjimkou péče nahrazující péči rodičů).

Zákon nepočítá s omezením této nové slevy pro živnostníky a osoby samostatně výdělečně činné, pokud současně uplatňují takzvaný výdajový paušál. Slevu však nemůže využít podnikatel, který si výdaje za předškolní zařízení uplatní ve svých "obecných" daňových nákladech, tedy ve výdajích vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmů podle paragrafu 24 zákona o daních z příjmů.

Omezení ostatních zařízení

Počínaje daněmi za rok 2017 dochází k omezení pro ostatní předškolní zařízení, připomíná Jana Janoušková, daňová poradkyně společnosti KODAP.

Slevu bude možné uplatnit jen za předpokladu, že předškolní zařízení, ve které bude dítě umístěno, bude odpovídat následující definici:
1.  mateřská škola podle školského zákona nebo obdobné zařízení v zahraničí,
2. zařízení služby péče o dítě v dětské skupině a
3. zařízení péče o dítě předškolního věku provozovaná na základě živnostenského oprávnění, pokud charakter takto poskytované péče je srovnatelný s péčí poskytovanou
a. zařízením služby péče o dítě v dětské skupině, nebo
b. mateřskou školou podle školského zákona

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy