Orco

28. 1. 2012 19:35
Francouzská developerská společnost operující převážně v Německu, střední a východní Evropě.
Orco
Orco | Foto: Aktuálně.cz

Orco Property Group - francouzská developerská společnost, která stejně jako mnoho jiných, má kvůli daním sídlo v Lucembursku. Své aktivity, zahrnující správu, obchod, renovaci a výstavbu nemovitostí, soustřeďuje především ve velkých městech střední a východní Evropy. Poměrně silnou pobočku má ale třeba i v Německu.

Většinovým vlastníkem, s podílem 12 % akcií, je Orco Holding. Přibližně 80 % akcií vlastní drobní akcionáři. V roce 2003 Orco koupilo IPB Real, zkrachovalou realitní větev IPB, od České konsolidační agentury za 607 milionů korun.

Od roku 2007 začala společnost být výrazně ztrátová. Její akcie v letech 2005 - 2007 spadly ze 3700 na 170 korun za kus. V roce 2009 byla zahájena její restrukturalizace v režimu soudní ochrany před věřiteli. Od roku 2010 probíhá záchranný obchodní plán, jehož konečným cílem je splacení pohledávek do roku 2020. O rok později se Orco dostalo opět do zisku a dokonce oznámilo své odhodlání pokračovat ve svém největším stavebním projektu v Praze - Bubnech.

Společnost byla založena v roce 1991 obchodníkem s akciemi Jean-François Ottem. Spoluzakladatelem byl Bernard Gauthier. Počátečním krokem byl nákup mnoha domů v Praze na Vinohradech. Následovaly stavební projekty a expanze do Polska, Slovenska a Maďarska. Německou pobočku založil v roce 2004 Rainer Bormann.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy