Orco

28. 1. 2012 19:35
Francouzská developerská společnost operující převážně v Německu, střední a východní Evropě.
Orco
Orco | Foto: Aktuálně.cz

Orco Property Group - francouzská developerská společnost, která stejně jako mnoho jiných, má kvůli daním sídlo v Lucembursku. Své aktivity, zahrnující správu, obchod, renovaci a výstavbu nemovitostí, soustřeďuje především ve velkých městech střední a východní Evropy. Poměrně silnou pobočku má ale třeba i v Německu.

Většinovým vlastníkem, s podílem 12 % akcií, je Orco Holding. Přibližně 80 % akcií vlastní drobní akcionáři. V roce 2003 Orco koupilo IPB Real, zkrachovalou realitní větev IPB, od České konsolidační agentury za 607 milionů korun.

Od roku 2007 začala společnost být výrazně ztrátová. Její akcie v letech 2005 - 2007 spadly ze 3700 na 170 korun za kus. V roce 2009 byla zahájena její restrukturalizace v režimu soudní ochrany před věřiteli. Od roku 2010 probíhá záchranný obchodní plán, jehož konečným cílem je splacení pohledávek do roku 2020. O rok později se Orco dostalo opět do zisku a dokonce oznámilo své odhodlání pokračovat ve svém největším stavebním projektu v Praze - Bubnech.

Společnost byla založena v roce 1991 obchodníkem s akciemi Jean-François Ottem. Spoluzakladatelem byl Bernard Gauthier. Počátečním krokem byl nákup mnoha domů v Praze na Vinohradech. Následovaly stavební projekty a expanze do Polska, Slovenska a Maďarska. Německou pobočku založil v roce 2004 Rainer Bormann.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
Další zprávy