Jan Švejnar

Aktualizováno 21. 2. 2012 0:14
Jan Švejnar: světově uznávaný ekonom, který neúspěšně kandidoval na prezidenta ČR v roce 2008
Jan Švejnar
Jan Švejnar | Foto: Ludvík Hradilek

Jan Švejnar je světově uznávaný ekonom v oborech ekonomie rozvojových zemí, práce a strategie transformací. V současnosti působí jako profesor ekonomie, obchodu a hospodářské politiky na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Podílel se na diskusi úvodní fáze transformace české ekonomiky publikací Strategie ekonomické přeměny Československa. V letech 1994–2002 působil jako ekonomický poradce prezidenta Václava Havla. Do širšího povědomí české veřejnosti se dostal v roce 2008, kdy neúspěšně kandidoval na post prezidenta republiky.

Narodil se 2. října 1952 v Praze.

V sedmdesátých letech emigroval za rodiči do Švýcarska, odkud odešel do USA. V roce 1981 získal americké občanství.

Vystudoval ekonomii na Cornell University a následně získat titul Ph.D. na Princeton University.

Švejnar je spoluzakladatelem a předsedou řídícího a dozorčího výboru CERGE-EI (Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium), společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky.

Jan Švejnar je vdovec. Z manželství má dceru a syna.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy