Jan Švejnar

Aktualizováno 21. 2. 2012 0:14
Jan Švejnar: světově uznávaný ekonom, který neúspěšně kandidoval na prezidenta ČR v roce 2008
Jan Švejnar
Jan Švejnar | Foto: Ludvík Hradilek

Jan Švejnar je světově uznávaný ekonom v oborech ekonomie rozvojových zemí, práce a strategie transformací. V současnosti působí jako profesor ekonomie, obchodu a hospodářské politiky na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Podílel se na diskusi úvodní fáze transformace české ekonomiky publikací Strategie ekonomické přeměny Československa. V letech 1994–2002 působil jako ekonomický poradce prezidenta Václava Havla. Do širšího povědomí české veřejnosti se dostal v roce 2008, kdy neúspěšně kandidoval na post prezidenta republiky.

Narodil se 2. října 1952 v Praze.

V sedmdesátých letech emigroval za rodiči do Švýcarska, odkud odešel do USA. V roce 1981 získal americké občanství.

Vystudoval ekonomii na Cornell University a následně získat titul Ph.D. na Princeton University.

Švejnar je spoluzakladatelem a předsedou řídícího a dozorčího výboru CERGE-EI (Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium), společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky.

Jan Švejnar je vdovec. Z manželství má dceru a syna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 06:00 uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Dálnice D1 je zavřená mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Podle policie bude zřejmě neprůjezdná delší dobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy