Jan Švejnar

Aktualizováno 21. 2. 2012 0:14
Jan Švejnar: světově uznávaný ekonom, který neúspěšně kandidoval na prezidenta ČR v roce 2008
Jan Švejnar
Jan Švejnar | Foto: Ludvík Hradilek

Jan Švejnar je světově uznávaný ekonom v oborech ekonomie rozvojových zemí, práce a strategie transformací. V současnosti působí jako profesor ekonomie, obchodu a hospodářské politiky na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Podílel se na diskusi úvodní fáze transformace české ekonomiky publikací Strategie ekonomické přeměny Československa. V letech 1994–2002 působil jako ekonomický poradce prezidenta Václava Havla. Do širšího povědomí české veřejnosti se dostal v roce 2008, kdy neúspěšně kandidoval na post prezidenta republiky.

Narodil se 2. října 1952 v Praze.

V sedmdesátých letech emigroval za rodiči do Švýcarska, odkud odešel do USA. V roce 1981 získal americké občanství.

Vystudoval ekonomii na Cornell University a následně získat titul Ph.D. na Princeton University.

Švejnar je spoluzakladatelem a předsedou řídícího a dozorčího výboru CERGE-EI (Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium), společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky.

Jan Švejnar je vdovec. Z manželství má dceru a syna.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy