ArcelorMittal

22. 1. 2012 22:56
Největší ocelářský holding na světě. Většinovým vlastníkem je Lakšmí Mittal, jehož majetek je odhadován přibližně na třicet miliard dolarů.
ArcelorMittal Ostrava
ArcelorMittal Ostrava | Foto: Ludvík Hradilek

ArcelorMittal je mezinárodní ocelářská společnost se sídlem v Lucembursku. Vznikla v roce 2006 převzetím Arceloru, druhého největšího producenta oceli, indickou Mittal Steel. Fúzí těchto dvou společností vznikl největší ocelářský holding na světě.

Mittal Steel měl již dříve řadu akvizic po celém světě. Společným znakem většiny z nich byla malá ziskovost, zadluženost, nebo i situace před krachem, a tedy i nízká cena. Do získaných společností Mittal investoval, změnil management a vytvořil z nich prosperující hutě. Tato obchodní taktika byla firmou uplatňována od samých počátků. V roce 2003 zakoupila Mittal Steel ostravskou Novou huť.

Dalším pozoruhodným prvkem ve strategii je důraz na nezávislost na dodavatelích surovin. Společnost mimo jiné totiž značně investovala do nákupu rudných a uhelných dolů. Jejich produkce činí téměř polovinu potřebného množství.

Většinovým vlastníkem holdingu je Lakšmí Mittal a jeho rodina. V roce 2011 byl šestým nejbohatším mužem planety. Jeho celkový majetek je odhadován na přibližně 30 miliard amerických dolarů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy