ArcelorMittal

22. 1. 2012 22:56
Největší ocelářský holding na světě. Většinovým vlastníkem je Lakšmí Mittal, jehož majetek je odhadován přibližně na třicet miliard dolarů.
ArcelorMittal Ostrava
ArcelorMittal Ostrava | Foto: Ludvík Hradilek

ArcelorMittal je mezinárodní ocelářská společnost se sídlem v Lucembursku. Vznikla v roce 2006 převzetím Arceloru, druhého největšího producenta oceli, indickou Mittal Steel. Fúzí těchto dvou společností vznikl největší ocelářský holding na světě.

Mittal Steel měl již dříve řadu akvizic po celém světě. Společným znakem většiny z nich byla malá ziskovost, zadluženost, nebo i situace před krachem, a tedy i nízká cena. Do získaných společností Mittal investoval, změnil management a vytvořil z nich prosperující hutě. Tato obchodní taktika byla firmou uplatňována od samých počátků. V roce 2003 zakoupila Mittal Steel ostravskou Novou huť.

Dalším pozoruhodným prvkem ve strategii je důraz na nezávislost na dodavatelích surovin. Společnost mimo jiné totiž značně investovala do nákupu rudných a uhelných dolů. Jejich produkce činí téměř polovinu potřebného množství.

Většinovým vlastníkem holdingu je Lakšmí Mittal a jeho rodina. V roce 2011 byl šestým nejbohatším mužem planety. Jeho celkový majetek je odhadován na přibližně 30 miliard amerických dolarů.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy