Přednost na přechodech pro chodce

5. 10. 2011 15:09
Přednost na přechodech pro chodce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Ve většině evropských zemí mají chodci přednost na přechodech pro chodce. Vybíráme několik příkladů z evropských zemí.

V Belgii na přechodech bez světelné signalizace nebo přítomnosti příslušníka dopravní policie musí auto zpomalit a dát chodci přednost. V Bulharsku mají chodci na značených přechodech přednost před motorovými vozidly s výjimkou kolejových vozidel. Stejná úprava je i v České republice. Přednost na vyznačeném přechodu mají chodci také v Německu a Itálii. V Nizozemsku tato přednost platí absolutně a je tam také zakázáno předjíždění.

V Rakousku úprava nařizuje řidiči, aby neomezil ani neohrozil chodce, který přechází vozovku po vyznačeném přechodu pro chodce. K přechodu se proto musí přibližovat takovou rychlostí, aby mstihl včas zastavit, pokud chodec vykročí nebo hodlá vykročit do vozovky. Pokud není provoz na přechodu řízen, nesmí se bezprostředně před ním a na něm předjíždět.

Řidič ve Švýcarsku je povinen dát přednost každému chodci, který vstoupí na přechod pro chodce dříve, než vozidlo tohoto přechodu dosáhlo. Řidič je také povinen dát přednost chodci, který chce přejít přes vozovku, jede-li v řadě vozidel a na vozovce nejsou přechody pro chodce vyznačeny. Povinně přednost také musí dát nevidomým osobám bez doprovodu, pokud dají zdvižením bílé hole znamení, že chtějí přejít vozovku.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy