ZOO Ostrava

25. 8. 2014 8:20
Tato druhá největší zahrada v České republice, Zoologická zahrada v Ostravě, patří mezi velice navštěvované turistické atrakce na Moravě a ve Slezsku. Je situována ve Slezské Ostravě.
Foto: Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Historie

Základní informace - ZOO Ostrava

 • byla založena 4. února 1948
 • k 31. 12. 2013 byl počet zvířat celkem 3994, počet druhů 394
 • erbovním zvířetem se stal rys ostrovid
 • zahrada má rozlohu 100 ha
 • získala také ocenění Bílý slon za odchov těchto zvířat: Jaguarundi, Ara rudobřichý, Hrotočelec prstenčitý, Sup kapucín, Amazoňan vinorudý, Lemur Sclaterův, Slon indický, Jehlice sladkovodní, Daman stromový, Varan papuánský
 • zoo se intenzivně podílí na výzkumném projektu o kojení tří druhů zeber – Zebry Grévyho Equus grevyi, Zebry stepní Equus quagga a Zebry horské Equus zebra

Zahrada vznikla v místě Parku oddechu, který byl založen 4. února 1948, ale samotný první zvířecí prvek byl do zahrady přinesen až později. V roce 1950 byla postavena bažantí voliéra, ptačí voliéra a skleník, ve kterém mohlo ptactvo zimovat. Oficiální výstavba zoologické zahrady začala až na přelomu let 1951 a 1952. V roce 1955 fungovala již zoologická zahrada oficiálně, byly dokončeny stavební práce, cesty, sociální zařízení, vstupní brána, návštěvníci mohli obdivovat akvária, exotické ptactvo, klece s opicemi, klokany, divoká prasata, lamy guanako a od roku 1956 také slona indického. Zahrada byla postupně z parku přesouvána do Stromovky a nový areál byl veřejnosti otevřen 1. května 1960.

Pavilony a zvířata

Vstupné a otevírací doba - ZOO Ostrava

 • jednorázové vstupné pro dospělé: 110 Kč v létě / 80 Kč v zimě; zlevněné: 80 Kč/50Kč
 • rodina (2 dospělí + 2 děti od 3 do 15 let): 1300 Kč platí po celý rok
 • děti do 3 let zdarma nebo držitelé ZTP/P do 15 let zdarma
 • zoo nabízí celoroční vstupenky a permanentky
 • otevírací doba zahrady je pro období listopad, prosinec, leden: 9–16 hodin; únor: 9–17 hodin; březen, září, říjen: 9–18 hodin; duben-srpen: 9–19 hodin

Návštěvníci ostravské zoo se mohou při návštěvě těšit na pavilon medvědů, pavilon velkých kočkovitých šelem, pavilon slonů a primátů, na výběh pro rysy, šimpanze a velké jeleny. Dále je impozantní výběh dikobrazů, pavilon malých šelem, pavilon vodních ptáků, pavilon žiraf a afrických kopytníků, voliéra pro velké dravé ptáky, pavilon pro orly mořské a skalní, pavilon hrochů, pavilon Čitván pro medvědy ušaté, hulmany posvátné a vydry malé. V roce 2013 se začal stavět Pavilon Evoluce (pro šimpanze, kočkodany dianini a štětkouna kamerunského) a safari park pro asijskou zvěř.

Areál zoologické zahrady neustále prochází inovacemi, jelikož většina objektů vznikala mezi roky 1960 – 1980 a zasluhují četné zásahy a modernizaci. Nově se snaží být expozice také zpřístupněny vozíčkářům.

V současnosti probíhá renovace rybníka č. 1 (pro lemury, Gibony bělolící, Jeřáby sibiřské a Jeleny sika). Byl kompletně zrekonstruován nový vstupní areál. Novou koncepcí zahrady je snaha o zvýšení lesních porostů, počet druhů rostlin a postupná botanizace zahrady.

Jak se do zoo dostanete?

Kontakty - ZOO Ostrava

Do zoo se dostanete trolejbusem č. 104 z Náměstí republiky nebo trolejbusem č., 106 z hlavního nádraží a následně přestoupíte na zastávce Revírní bratská pokladna na trolejbus č. 104. V případě, že pojedete autem, sjedete na sjezdu č. 365 směr Ostrava-Hrušov.

Pro návštěvníky je k dispozici parkoviště, poplatek za jedno auto na jeden den činí 45 Kč. Pokud vyrazíte pěšky, vede do zahrady naučná stezka z tramvajové zastávky na Černé louce, přes Slezskoostravský hrad na haldu Emu k zoologické zahradě.

Adopce a sponzoring

Zvířata je možné adoptovat a přispět na jejich krmení, anebo zaslat dárcovskou SMS (DMS). Minimální výše příspěvku na adoptované zvíře je 500 Kč ročně. V závislosti na výši příspěvku budete pozváni na akce, které zahrada pořádá pro sponzory, na křtiny či narozeniny zvířete a další akce. Příspěvek závisí pouze na přispěvateli a zahrada nemá rozděleny kategorie zvířat dle výše příspěvku.

Vzdělávání a členství v organizacích

Ke službám zahrady patří parkoviště, restaurace, nová dětská zoo a výuková část. Zahrada je členem organizací UČSZZ, UBZČR, WAZA, EAZA, IZE a ESF a je zakládajícím členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad. 

Zahrada nabízí pro návštěvníky také zážitkové programy, mezi které patří Návštěva zákulisí pavilonu afrických zvířat, Den (s) ošetřovatelem v zoo šelmy a afričtí kopytníci, Den (s) ošetřovatelem v zoo (sloni). Dále probíhají komentované prohlídky a komentovaná krmení.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Senátorský klub ODS povede namísto Vostrčila bývalý policejní prezident Červíček

Novým předsedou senátorského klubu ODS se stal někdejší policejní prezident Martin Červíček. Dosud byl prvním místopředsedou frakce. Nahradil Miloše Vystrčila, který byl zvolen předsedou Senátu. Změnu ve vedení klubu oznámil mluvčí strany Václav Smolka.

Červíček klub povede do podzimních senátních voleb. "Považuji za svoji povinnost pomoci s řízením klubu a vzít na sebe v tomto složitém a přechodném osmiměsíčním období zodpovědnost," uvedl v tiskovém prohlášení. Senátor za Náchodsko uznal, že zastoupit Vystrčila v pozici předsedy klubu nebude nic jednoduchého.

Červíčkovým zástupcem v klubu se stal ostravský senátor Zdeněk Nytra, který je také předsedou senátní komise k posouzení auditů EU ohledně premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací pro Agrofert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy