ZOO Ostrava

25. 8. 2014 8:20
Tato druhá největší zahrada v České republice, Zoologická zahrada v Ostravě, patří mezi velice navštěvované turistické atrakce na Moravě a ve Slezsku. Je situována ve Slezské Ostravě.
Foto: Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Historie

Základní informace - ZOO Ostrava

 • byla založena 4. února 1948
 • k 31. 12. 2013 byl počet zvířat celkem 3994, počet druhů 394
 • erbovním zvířetem se stal rys ostrovid
 • zahrada má rozlohu 100 ha
 • získala také ocenění Bílý slon za odchov těchto zvířat: Jaguarundi, Ara rudobřichý, Hrotočelec prstenčitý, Sup kapucín, Amazoňan vinorudý, Lemur Sclaterův, Slon indický, Jehlice sladkovodní, Daman stromový, Varan papuánský
 • zoo se intenzivně podílí na výzkumném projektu o kojení tří druhů zeber – Zebry Grévyho Equus grevyi, Zebry stepní Equus quagga a Zebry horské Equus zebra

Zahrada vznikla v místě Parku oddechu, který byl založen 4. února 1948, ale samotný první zvířecí prvek byl do zahrady přinesen až později. V roce 1950 byla postavena bažantí voliéra, ptačí voliéra a skleník, ve kterém mohlo ptactvo zimovat. Oficiální výstavba zoologické zahrady začala až na přelomu let 1951 a 1952. V roce 1955 fungovala již zoologická zahrada oficiálně, byly dokončeny stavební práce, cesty, sociální zařízení, vstupní brána, návštěvníci mohli obdivovat akvária, exotické ptactvo, klece s opicemi, klokany, divoká prasata, lamy guanako a od roku 1956 také slona indického. Zahrada byla postupně z parku přesouvána do Stromovky a nový areál byl veřejnosti otevřen 1. května 1960.

Pavilony a zvířata

Vstupné a otevírací doba - ZOO Ostrava

 • jednorázové vstupné pro dospělé: 110 Kč v létě / 80 Kč v zimě; zlevněné: 80 Kč/50Kč
 • rodina (2 dospělí + 2 děti od 3 do 15 let): 1300 Kč platí po celý rok
 • děti do 3 let zdarma nebo držitelé ZTP/P do 15 let zdarma
 • zoo nabízí celoroční vstupenky a permanentky
 • otevírací doba zahrady je pro období listopad, prosinec, leden: 9–16 hodin; únor: 9–17 hodin; březen, září, říjen: 9–18 hodin; duben-srpen: 9–19 hodin

Návštěvníci ostravské zoo se mohou při návštěvě těšit na pavilon medvědů, pavilon velkých kočkovitých šelem, pavilon slonů a primátů, na výběh pro rysy, šimpanze a velké jeleny. Dále je impozantní výběh dikobrazů, pavilon malých šelem, pavilon vodních ptáků, pavilon žiraf a afrických kopytníků, voliéra pro velké dravé ptáky, pavilon pro orly mořské a skalní, pavilon hrochů, pavilon Čitván pro medvědy ušaté, hulmany posvátné a vydry malé. V roce 2013 se začal stavět Pavilon Evoluce (pro šimpanze, kočkodany dianini a štětkouna kamerunského) a safari park pro asijskou zvěř.

Areál zoologické zahrady neustále prochází inovacemi, jelikož většina objektů vznikala mezi roky 1960 – 1980 a zasluhují četné zásahy a modernizaci. Nově se snaží být expozice také zpřístupněny vozíčkářům.

V současnosti probíhá renovace rybníka č. 1 (pro lemury, Gibony bělolící, Jeřáby sibiřské a Jeleny sika). Byl kompletně zrekonstruován nový vstupní areál. Novou koncepcí zahrady je snaha o zvýšení lesních porostů, počet druhů rostlin a postupná botanizace zahrady.

Jak se do zoo dostanete?

Kontakty - ZOO Ostrava

Do zoo se dostanete trolejbusem č. 104 z Náměstí republiky nebo trolejbusem č., 106 z hlavního nádraží a následně přestoupíte na zastávce Revírní bratská pokladna na trolejbus č. 104. V případě, že pojedete autem, sjedete na sjezdu č. 365 směr Ostrava-Hrušov.

Pro návštěvníky je k dispozici parkoviště, poplatek za jedno auto na jeden den činí 45 Kč. Pokud vyrazíte pěšky, vede do zahrady naučná stezka z tramvajové zastávky na Černé louce, přes Slezskoostravský hrad na haldu Emu k zoologické zahradě.

Adopce a sponzoring

Zvířata je možné adoptovat a přispět na jejich krmení, anebo zaslat dárcovskou SMS (DMS). Minimální výše příspěvku na adoptované zvíře je 500 Kč ročně. V závislosti na výši příspěvku budete pozváni na akce, které zahrada pořádá pro sponzory, na křtiny či narozeniny zvířete a další akce. Příspěvek závisí pouze na přispěvateli a zahrada nemá rozděleny kategorie zvířat dle výše příspěvku.

Vzdělávání a členství v organizacích

Ke službám zahrady patří parkoviště, restaurace, nová dětská zoo a výuková část. Zahrada je členem organizací UČSZZ, UBZČR, WAZA, EAZA, IZE a ESF a je zakládajícím členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad. 

Zahrada nabízí pro návštěvníky také zážitkové programy, mezi které patří Návštěva zákulisí pavilonu afrických zvířat, Den (s) ošetřovatelem v zoo šelmy a afričtí kopytníci, Den (s) ošetřovatelem v zoo (sloni). Dále probíhají komentované prohlídky a komentovaná krmení.

 

Právě se děje

Další zprávy