Vladimír Šiška

4. 10. 2012 15:51
Vladimír Šiška je bývalým prvním náměstkem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.
Vladimír Šiška
Vladimír Šiška | Foto: Vojtěch Marek

Vladimír Šiška je bývalým prvním náměstkem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Na začátku října 2012 byl Šiška z funkce odvolán, a to kvůli obvinění z korupce. Ministr pověřil výkonem funkce ředitele svého kabinetu Zdeňka Kadlece. Do hledáčku policie se za stejný trestný čin dostal i ředitel odboru IT Milan Hojer. Mužům hrozí až šestileté vězení.

Zakázky, na které Šiška dohlížel, od počátku provázejí pochybnosti. Spekulovalo se o tom, že při výběru docházelo ke zvýhodňování firem jemu blízkých. Jednalo se například o zakázku na dodávku systému na výplatu sociálních dávek, o zakázku na tzv. sociální kartu, na systematizaci resortu (dodnes se přesně neví, co bylo jejím obsahem) a o zakázku na analýzu procesů poskytování nepojistných dávek. Několika zakázkami na MPSV se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

V říjnu 2012 byl Šiška spolu s Hojerem obviněn z podplácení společnosti OKsystem. Firmě měl Šiška nabídnout zakázky ušité na míru za to, že stáhne svou stížnost u antimonopolního úřadu na postup MPSV při rozdělování zakázky na systémy rozdělující sociální dávky. Dva dny po obvinění uvalil soud na ministrova náměstka vazbu. Důvodem je obava žalobce z ovlivňování svědků. Ředitele IT oddělení Milana Hojera bude policie stíhat na svobodě.

Ministr Drábek se kvůli této kauze rozhodl rezignovat. Učiní tak k 31. říjnu 2012.

 

Právě se děje

Další zprávy