Vladimír Šiška

4. 10. 2012 15:51
Vladimír Šiška je bývalým prvním náměstkem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.
Vladimír Šiška
Vladimír Šiška | Foto: Vojtěch Marek

Vladimír Šiška je bývalým prvním náměstkem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Na začátku října 2012 byl Šiška z funkce odvolán, a to kvůli obvinění z korupce. Ministr pověřil výkonem funkce ředitele svého kabinetu Zdeňka Kadlece. Do hledáčku policie se za stejný trestný čin dostal i ředitel odboru IT Milan Hojer. Mužům hrozí až šestileté vězení.

Zakázky, na které Šiška dohlížel, od počátku provázejí pochybnosti. Spekulovalo se o tom, že při výběru docházelo ke zvýhodňování firem jemu blízkých. Jednalo se například o zakázku na dodávku systému na výplatu sociálních dávek, o zakázku na tzv. sociální kartu, na systematizaci resortu (dodnes se přesně neví, co bylo jejím obsahem) a o zakázku na analýzu procesů poskytování nepojistných dávek. Několika zakázkami na MPSV se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

V říjnu 2012 byl Šiška spolu s Hojerem obviněn z podplácení společnosti OKsystem. Firmě měl Šiška nabídnout zakázky ušité na míru za to, že stáhne svou stížnost u antimonopolního úřadu na postup MPSV při rozdělování zakázky na systémy rozdělující sociální dávky. Dva dny po obvinění uvalil soud na ministrova náměstka vazbu. Důvodem je obava žalobce z ovlivňování svědků. Ředitele IT oddělení Milana Hojera bude policie stíhat na svobodě.

Ministr Drábek se kvůli této kauze rozhodl rezignovat. Učiní tak k 31. říjnu 2012.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy