Vladimír Šiška

4. 10. 2012 15:51
Vladimír Šiška je bývalým prvním náměstkem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.
Vladimír Šiška
Vladimír Šiška | Foto: Vojtěch Marek

Vladimír Šiška je bývalým prvním náměstkem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Na začátku října 2012 byl Šiška z funkce odvolán, a to kvůli obvinění z korupce. Ministr pověřil výkonem funkce ředitele svého kabinetu Zdeňka Kadlece. Do hledáčku policie se za stejný trestný čin dostal i ředitel odboru IT Milan Hojer. Mužům hrozí až šestileté vězení.

Zakázky, na které Šiška dohlížel, od počátku provázejí pochybnosti. Spekulovalo se o tom, že při výběru docházelo ke zvýhodňování firem jemu blízkých. Jednalo se například o zakázku na dodávku systému na výplatu sociálních dávek, o zakázku na tzv. sociální kartu, na systematizaci resortu (dodnes se přesně neví, co bylo jejím obsahem) a o zakázku na analýzu procesů poskytování nepojistných dávek. Několika zakázkami na MPSV se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

V říjnu 2012 byl Šiška spolu s Hojerem obviněn z podplácení společnosti OKsystem. Firmě měl Šiška nabídnout zakázky ušité na míru za to, že stáhne svou stížnost u antimonopolního úřadu na postup MPSV při rozdělování zakázky na systémy rozdělující sociální dávky. Dva dny po obvinění uvalil soud na ministrova náměstka vazbu. Důvodem je obava žalobce z ovlivňování svědků. Ředitele IT oddělení Milana Hojera bude policie stíhat na svobodě.

Ministr Drábek se kvůli této kauze rozhodl rezignovat. Učiní tak k 31. říjnu 2012.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy