Radoslav Brzobohatý

14. 9. 2012 16:18
Radoslav Brzobohatý (13. září 1932-12. září 2012) byl český herec a zakladatel Divadla Radka Brzobohatého.
Radoslav Brzobohatý
Radoslav Brzobohatý | Foto: Aktuálně.cz

Radoslav Brzobohatý (13. září 1932 – 12. září 2012) byl český herec a zakladatel Divadla Radka Brzobohatého.

Narodil se ve Vrútkách na Slovensku v námořnické rodině. Vyrůstal na Valašsku, v 50. letech odešel do Prahy studovat DAMU. Poté působil v divadlech v řadě českých měst. V roce 1967 zakotvil v Divadle na Vinohradech, kde zůstal přes třicet let. Po roce 2000 účinkoval v Hudebním divadle Karlín a v roce 2004 založil se svou ženou Hanou Gregorovou Divadlo Radka Brzobohatého, na jehož prknech se sešel se synem Ondřejem.

První filmovou roli získal v roce 1959. Šedesátá léta a počátek let sedmdesátých byly dobou, kdy měl Brzobohatý štěstí na nezapomenutelné role. Sám označil za své největší úspěchy trojici filmů Atentát (1964) Jiřího Sequense, Ucho (1970) Karla Kachyni a Všichni dobří rodáci (1968) Vojtěcha Jasného. Koncem 60. let také natočil slavný televizní seriál F. L. Věk, kde si zahrál hlavní roli a který nakonec narazil u komunistických cenzorů. Seriál a především "trezorové" filmy Ucho a "Rodáci" znamenaly určitý zlom v jeho kariéře. Komunistický režim se kvůli nim v době normalizace postaral o to, aby o výraznější filmovou roli delší dobu nezavadil.

Brzobohatý nebyl pouze hercem, ale také hudebníkem. Od dětství hrál na několik nástrojů - housle, basu, kytaru a trubku. Veřejně začal vystupovat již při středoškolských studiích ve Valašském Meziříčí a později v Krnově.
Hrál s ochotníky a taky v kapelách.

Radoslav Brzobohatý byl potřetí ženatý, pokaždé si vzal herečku. Z prvního manželství s Jarmilou Kolářovou má dceru Radanu. Jeho druhou ženou byla Jiřina Bohdalová, s Hanou Gregorovou žil od roku 1981 a měl s ní syna Ondřeje. Jeho nevlastní dcerou je Rola Brzobohatá.

Ocenění:
1988 - zasloužilý umělec
2011 - Dvorana slávy Týtý 2011

 

Právě se děje

před 52 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy