Radoslav Brzobohatý

14. 9. 2012 16:18
Radoslav Brzobohatý (13. září 1932-12. září 2012) byl český herec a zakladatel Divadla Radka Brzobohatého.
Radoslav Brzobohatý
Radoslav Brzobohatý | Foto: Aktuálně.cz

Radoslav Brzobohatý (13. září 1932 – 12. září 2012) byl český herec a zakladatel Divadla Radka Brzobohatého.

Narodil se ve Vrútkách na Slovensku v námořnické rodině. Vyrůstal na Valašsku, v 50. letech odešel do Prahy studovat DAMU. Poté působil v divadlech v řadě českých měst. V roce 1967 zakotvil v Divadle na Vinohradech, kde zůstal přes třicet let. Po roce 2000 účinkoval v Hudebním divadle Karlín a v roce 2004 založil se svou ženou Hanou Gregorovou Divadlo Radka Brzobohatého, na jehož prknech se sešel se synem Ondřejem.

První filmovou roli získal v roce 1959. Šedesátá léta a počátek let sedmdesátých byly dobou, kdy měl Brzobohatý štěstí na nezapomenutelné role. Sám označil za své největší úspěchy trojici filmů Atentát (1964) Jiřího Sequense, Ucho (1970) Karla Kachyni a Všichni dobří rodáci (1968) Vojtěcha Jasného. Koncem 60. let také natočil slavný televizní seriál F. L. Věk, kde si zahrál hlavní roli a který nakonec narazil u komunistických cenzorů. Seriál a především "trezorové" filmy Ucho a "Rodáci" znamenaly určitý zlom v jeho kariéře. Komunistický režim se kvůli nim v době normalizace postaral o to, aby o výraznější filmovou roli delší dobu nezavadil.

Brzobohatý nebyl pouze hercem, ale také hudebníkem. Od dětství hrál na několik nástrojů - housle, basu, kytaru a trubku. Veřejně začal vystupovat již při středoškolských studiích ve Valašském Meziříčí a později v Krnově.
Hrál s ochotníky a taky v kapelách.

Radoslav Brzobohatý byl potřetí ženatý, pokaždé si vzal herečku. Z prvního manželství s Jarmilou Kolářovou má dceru Radanu. Jeho druhou ženou byla Jiřina Bohdalová, s Hanou Gregorovou žil od roku 1981 a měl s ní syna Ondřeje. Jeho nevlastní dcerou je Rola Brzobohatá.

Ocenění:
1988 - zasloužilý umělec
2011 - Dvorana slávy Týtý 2011

 

Právě se děje

před 8 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy