Nemocnice Litomyšl

19. 3. 2015 19:33
Nemocnice zabezpečuje kvalitní a komplexní péči o pacienta, která je dostupná v čase a optimální svým rozsahem.
Litomyšl
Litomyšl | Foto: České dědictví UNESCO

Hlavní spádovou oblastí je okres Litomyšl, ovšem ve vybraných oborech (kožní lékařství, neurologie, ortoptika, HTO, IDG a patologie) výražně převyšuje spádovost okresu. Nemocnice má dvanáct oborů, je v ní zaměstnáno 480 zaměstnanců, z čehož tvoří 64 lékaři. Disponuje 269 akutními lůžky, 12 ortoptickými lůžky a 60 lůžky pro dlouhodobě nemocné pacienty. Obory oftalmologie, ARO, ortopedie a ortoptika se aktivně zapojují do vědeckého výzkumu a vykazují zajímavou publikační činnost.

V dlouhodobém časovém horizontu se snaží dosahovat vyrovnaného hospodaření a držet koncept moderní nemocnice.

Základní informace

Adresa: Litomyšlská nemocnice, J. E. Purkyně 652, 570 14 Litomyšl
Telefon: +420 461 655 111
E-mail: [email protected]
Ředitel společnosti: MUDr. Miroslav Vlach

Historie nemocnice

V roce 1847 byla založena městská nemocnice s kapacitou 24 lůžek. Díky nevyhovujícím prostorám byla v roce 1873 zahájena stavba zcela nové budovy nemocnice, která byla veřejnosti otevřena v roce 1874. Postupně byly k nemocnici přistavovány další pavilony. Nejprve v roce 1897 infekční pavilon, následně správní budova a v roce 1938 byl dostaven interní pavilon. Po druhé světové válce, v roce 1947, začala stavba monobloku pro 250 pacientů a od 50. let 20. století byla nemocnice přetvářena do současné podoby. Celkem tvořil nemocniční komplex devět budov.

V roce 1956 byl zprovozněn velký monoblok a zdravotnické zařízení bylo nově otevřeno pod názvem „Okresní nemocnice“. V hlavním pavilonu bylo situováno oddělení chirurgie, porodnické a ženské oddělení, ortopedie, oční oddělení, radiodiagnostické oddělení, transfuzní stanice a dětsko-kojenecké oddělení. Dále byl otevřen pavilon pro interní oddělení, neurologii a rehabilitaci.

Oddělení nemocnice

Anesteziologicko-resuscitační oddělení
Centrální operační sály a Centrální sterilizace
Dětské oddělení
Gastroenterologie
Gynekologické oddělení
Hematologicko-transfusní oddělení
Chirurgické oddělení
Interní oddělení
Kožní oddělení
Léčebna dlouhodobě nemocných
Mamografie Svitavy - screeningová mamografie
Mezioborová chirurgická JIP
Neurologické oddělení
Nutriční poradna
Oční oddělení
Oddělení infekční diagnostiky
Oddělení klinické biochemie
Ortopedické oddělení
Radiologické oddělení
Rehabilitační oddělení

O dva roky později v roce 1956 byl otevřen pavilon pro patologickou anatomii, pavilon kožního lékařství a ošetřovatelská lůžka. V sedmdesátých letech byly zbudovány laboratoře a anesteziologicko-resuscitační oddělení bez lůžkové kapacity. Na počátku devadesátých let byla dotvořena lůžková část k ARO.

Současnost

Mezi roky 2002-2004 procházel monoblok rozsáhlou rekonstrukcí, která byla vyčíslena na 300 milionů korun. Díky opravě nemocnice v Litomyšli zkvalitnila poskytovanou péči, která se dostala se na evropskou úroveň.

Novými přístroji byla vybavena oddělení chirurgie, gynekologicko-porodnické, oční oddělení, ortopedie s ambulantním zázemím, byl zprovozněn nový gastroenterologický stacionář, rehabilitace, RDG, centrální sterilizace, moderně byly vybaveny operační sály a lůžkové ARO oddělení. V roce 2004 byla zprovozněna zcela nová mezioborová chirurgická JIP.

V roce 2015 získala nemocnice finanční prostředky na modernizaci svých prostor. V současné době je zateplována a po zateplení budov bude dořešena nevyhovující situace Léčebny dlouhodobě nemocných.

V roce 2015 se nemocnice zapojila do projektu „Bezbariérové nemocnice pro neslyšící“ a je vybavena tabletem, díky němuž je poskytována komunikace na dálku s tlumočníkem nepřetržitě 24 hodin denně a zcela zdarma.

Do roku 2017 má litomyšlská nemocnice nastaven koncept politiky jakosti a snaží se vytvořit nemocnici, která bude poskytovat kvalitní léčebnou a ošetřovatelskou péči. Zároveň zajistí, aby prostředí, ve kterém je péče poskytována, bylo příjemné a bezpečné a aby byla respektována individuální osobnost člověka.

Kauzy

V roce 2013 byla nemocnice nucena uzavřít dočasně porodnici, jelikož nesehnala kvalifikovaného pediatra, který by mohl pečovat o novorozeňata. Ve stejném období uzavřela na dětském oddělení lůžkovou část, neboť se potýkala opět s nedostatkem kvalifikovaného personálu. Dvě lékařky s atestací z celkových pěti se rozhodly k odchodu do soukromé praxe. V roce 2014 ztratila lůžkové gynekologické oddělení z důvodu odchodu lékařů, a vedení zdravotnického zařízení nové doktory nesehnalo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy