Nemocnice Jindřichův Hradec

20. 3. 2015 19:58
Spádovou oblastí nemocnice je Jindřichohradecko a ve vybraných oborech přesahuje její působnost do celého Jihočeského kraje.
Jindřichův Hradec
Jindřichův Hradec | Foto: Jihočeská univerzita

Nemocnice disponuje v současné době 338 lůžky, které jsou umístěny na 11 lůžkových odděleních. Ambulantní část zdravotnického zařízení tvoří poliklinika. Nemocnice nabízí vyjma lékařské péče také péči spirituální, která poskytuje pacientům, jejich příbuzným a také personálu, duchovní podporu. Dále je pacientům nabídnuta sociální péče. Na dvanácti lůžkách zdravotnické zařízení pomáhá klientům, kteří kvůli svému zdravotnímu stavu nemohou sami existovat. Pacienti mohou dočasně využít služeb nemocnice, než se o ně bude moci starat blízká osoba.

Základní informace

Nemocnice Jindřichův Hradec, a.s., U Nemocnice 380/III, 377 38 Jindřichův Hradec
Telefon: +420 384 376 111
E-mail: [email protected]
Předseda představenstva: Ing. Miroslav Janovský

Historie

Nová budova nemocnice byla v Jindřichově Hradci otevřena v roce 1893. Areál nemocnice měl pět budov. Hlavní budova disponovala 52 lůžky, infekční budova měla 18 lůžek, dále byla v areálu umrlčí budova a dva objekty, které tvořily hospodářské zázemí.

Ve třicátých letech 20. století se areál rozrostl o budovu, ve které sídlila chirurgie a urologie. Bezprostředně po druhé světové válce se žádné úpravy v nemocnici nekonaly, až v roce 1966, kdy byla otevřena nová budova mikrobiologie.

Velká etapa výstavby nemocnice se uskutečnila v osmdesátých letech. V této době byla provedena rekonstrukce původních budov nemocnice a také objektu ze třicátých let a bylo vybudováno zázemí nemocnice, poliklinika a budova patologie.

Oddělení nemocnice

Lůžková oddělení
ARO
Chirurgické oddělení
Dětské oddělení
Gynekologicko – porodnické oddělení
Interní oddělení
Následná intenzivní péče
Neurologické oddělení
Oddělení následné a rehabilitační péče
Ortopedicko – traumatologické oddělení
Sociální lůžka
Ušní, nosní, krční (ORL)

Nelůžková oddělení
Centrální operační sály
Centrální sterilizace
Dialyzační středisko s nefrologickou ambulancí
Dopravní zdravotní služba
Hematologie a krevní transfúze
Klinická biochemie
Lékařská mikrobiologie
Oční oddělení
Onkologie
Patologie
Radiodiagnostické oddělení
Rehabilitační oddělení
Urgentní příjem

V devadesátých letech byly opraveny zbývající budovy a v roce 1997 se začal stavět pavilon akutní medicíny, jehož provoz byl zahájen v roce 2001. Dále byly otevřeny nové operační sály, JIP, ARO, akutní příjem, RDG, chirurgická a gynekologická ambulance. V roce 2003 bylo zprovozněno hemodialyzační středisko s nefrologickou ambulancí.

Současnost

K datu 1. ledna 2007 se Okresní nemocnice Jindřichův Hradec – příspěvková organizace přejmenovala na Nemocnice Jindřichův Hradec a.s. V roce 2008 zprovoznila nemocnice babybox. V roce 2014 obdržela první místo v kraji v soutěži Nemocnice ČR v kategorii Nemocnice ČR 2014 očima hospitalizovaných pacientů, druhou příčku obsadila v kategorii Nemocnice ČR 2014 očima ambulantních pacientů. Velice dobré umístění v této soutěži nemocnice obsadila také v roce 2008, kdy získala 1. místo v kategorii Nemocnice ČR 2008 očima pacientů.

V roce 2012 nemocnice získala od Spojené akreditační komise ČR akreditaci na období tří let.

Na konci roku 2013 byl zprovozněn nový pavilon, do kterého se přestěhovala lůžková oddělení chirurgie, interny, neurologie a vybrané ambulance. Zprovoznění nového pavilonu bylo vyčísleno na 180 milionů korun.

Kauzy

V roce 2012 byla odhalená záměrně předražená zakázka na dodávky zdravotních přístrojů do nemocnic, a to nejen ve středočeském kraji. Tento případ se dotkl také nemocnice v Jindřichově Hradci. Zakázka požadovala stavební práce a dodání zdravotnických přístrojů, velice přísné reference a zároveň bylo požadováno, aby ten, kdo se chce zúčastnit soutěže, v minulých pěti letech vybavil a podílel se na stavbě několika jiných nemocnic. Nemocnice byla obviněna z manipulace s veřejnými zakázkami spolu se šesti krajskými nemocnicemi. Ovšem hejtman Jiří Zimola dokázal obránit postup zadávání zakázek nemocnice a obhájit své jednání. Nemocnice byla zproštěna obvinění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy