Nemocnice Chomutov

20. 3. 2015 19:39
Cílem nemocnice je zajištění komplexní, kvalitní a dostupné zdravotní péče zejména obyvatelům Ústeckého kraje, přičemž jsou dodržovány jednotné standardy poskytované péče.
Město Chomutov
Město Chomutov | Foto: Sandra Štefaniková

Spádovou oblastí nemocnice je okres Chomutov, ovšem některá oddělení mají spádovou oblast širší. Onkologické oddělení má speciální spádovou oblast, která přesahuje okres Chomutov a také Ústecký kraj. Celkový počet lůžek v nemocnici Chomutov je 530.

Základní informace

Adresa: Krajská zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z., Kochova 1185, 430 12 Chomutov
Telefon: +420 474 447 111
E-mail: [email protected]
Ředitel: Ing. Petr Fiala

Historie

Budova současné nemocnice byla veřejnosti otevřena v roce 1908, ovšem nemocnice v Chomutově fungovala již od roku 1855. Stavba nové nemocnice se nabízela zejména z důvodu špatného stavu původního objektu a jeho nedostatečných kapacit. Nová budova byla postavena zcela na okraji města mimo zástavbu domů a kapacita dosahovala 120 lůžek.

Nemocnici navštěvovalo převážně německy mluvící obyvatelstvo a sloužili v ní též německy mluvící lékaři. Prvním českým lékařem byl v roce 1945 MUDr. Jan Černý. Od roku 1951 po celých čtyřicet let fungoval v Chomutově Okresní ústav národního zdraví.

Oddělení nemocnice

Ambulantní pohotovostní péče
Anesteziologicko-resuscitační oddělení
Dětské oddělení
Gynekologicko-porodnické oddělení
Hematologicko-transfuzní oddělení
Chirurgické oddělení
Interní oddělení
Klinická psychologie - děti a mládež
Klinická psychologie - dospělí
Kožní oddělení
Neurologické oddělení
Oční oddělení
Oddělení centrálních operačních sálů
Oddělení domácí péče, sociální sestry
Oddělení klinické biochemie
Oddělení následné péče
Oddělení nukleární medicíny
Onkologické oddělení
Ortopedické oddělení
Otorinolaryngologické oddělení
Patologické oddělení
Plicní oddělení
Radiodiagnostické oddělení
Rehabilitační oddělení
Urologické oddělení

Od roku 1954, kdy byla nemocnice plně obsazena odborným personálem, začala vznikat nová oddělení. Ke stávající interně, chirurgii, gynekologicko-porodnickému a dětskému oddělení, ORL, kožnímu a TRN přibylo nelůžkové ARO, oční, urologické, ortopedické a rehabilitační oddělení.

Od roku 1975 fungovala jednotka intenzivní péče. V roce 1986 bylo otevřeno onkologické oddělení.

V roce 1993 se v nemocnici uskutečnila rozsáhlá modernizace, při které bylo vybudováno a moderně vybaveno šest operačních sálů.

Současnost

Mezi roky 2008-2009 v rámci regionálního operačního programu (ROP), dotovaného z fondů Evropské unie, bylo vyměněno přístrojové vybavení, a byly rozvinuty nové diagnosticko-terapeutické metody. V roce 2009 nemocnice otevřela lékárnu.

Od roku 2010 drží neurologické oddělení prestižní statut iktového centra a patří mezi jedno z nejlepších pracovišť v České republice. V roce 2012 se v nemocnici uskutečnily změny na gynekologicko-porodnickém oddělení, které poskytuje souhrnnou péči v rámci Urogynekologyckého centra. Dále bylo transfuzní oddělení úspěšně spojeno s transfuzní stanicí Nemocnice Most. Mamografické centrum vyšetřuje od roku 2012 prostřednictvím nového mamografu.

V roce 2014 obdrželo onkologické oddělení statut spolupracujícího pracoviště Komplexního onkologického centra.

Nemocnice je držitelem Certifikace ISO 9001:2008. V roce 2009 se umístila na druhém místě v projektu Nejlepší nemocnice, který pořádá Organizace HealthCare Institute, v kategorii „Nemocnice ČR 2009 očima pacientů“ – Nejlepší nemocnice dle krajů České republiky.

Kauzy

V roce 2012 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl, že Krajská zdravotní při nákupu přístrojů pro chomutovskou nemocnici porušila zákon o veřejných zakázkách. Akciová společnost velice výrazně omezila okruh možných dodavatelů, tedy eliminovala zásadu diskriminace. Veřejné zakázky nebyly rozděleny na jednotlivé části, jak tomu mělo být dle povahy předmětu, ale zakázka byla nabízena jako celek. Ve veřejné zakázce bylo požadováno najednou několik úkonů – dodávka tří přístrojů (digitální mamograf, CT, plicní ventilátor), jejich instalace a servisní služby. Za tento přečin jí byla uložena pokuta ve výši půl milionu korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na Twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí. Událost měli hlášenou v 17:15.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy