Jiřina Jirásková

8. 1. 2013 16:33
Jiřina Jirásková (17. února 1931 - 7. ledna 2013) byla česká filmová, televizní a divadelní herečka, která zasvětila prakticky celý svůj herecký život Divadlu na Vinohradech.
Jiřina Jirásková.
Jiřina Jirásková. | Foto: ČTK

Jiřina Jirásková (17. února 1931 – 7. ledna 2013) byla česká filmová, televizní a divadelní herečka, která zasvětila prakticky celý svůj herecký život Divadlu na Vinohradech. Jeho členkou byla šest desítek let, přičemž v letech 1990 až 2000 dokonce stála v čele této přední pražské scény.

Jiřina Jirásková vystudovala pražskou konzervatoř, kam přešla z řadového gymnázia. Po absolvování hrála nejprve rok v Hradci Králové a v roce 1951 se stala členkou pražského vinohradského souboru.

Před kamerou dostala první velkou příležitost ve špionážním dramatu Smyk, které v roce 1960 natočil režisér Zbyněk Brynych. Posléze objevil její komediální talent režisér a pozdější partner Zdeněk Podskalský, který ji obsadil do hudebního filmu Světáci (1969). V témže roce se objevila ve Flirtu se slečnou Stříbrnou i v adaptaci Kunderovy povídky Já, truchlivý Bůh.

Jirásková byla od šestnácti let členkou KSČ, v roce 1969 ze strany vystoupila. Poté přišla o práci a čekala ji vlna kritiky i nedobrovolná pauza. Malou roli měla ve filmu Trhák v roce 1980, ale na plátno se definitivně vrátila v roce 1983 oblíbenou rolí zdravotní sestry ve filmu Karla Kachyni Sestřičky.

Objevila se i v před a porevoluční trilogii Slunce seno… v roli paní učitelky. K její polistopadové filmografii patří hlavně snímky Jedna kočka za druhou a Fany.

Jirásková se prosadila nejen v divadle a ve filmu, ale i v televizi. Na kontě má inscenace a seriály Střevíčky, Sňatky z rozumu, Aurelián, Ještě špetka tymiánu, Žena z Korinta, Čeleď brouků finančníků, Poslední leč Alfonse Karáska, Klíče na neděli, Bronzová koruna nebo Kožené slunce.

Polistopadová éra jí dala velké možnosti hlavně v seriálech: Život na zámku, Bylo nás pět či novácká Pojišťovna štěstí.

Jirásková byla nositelkou řady ocenění. V roce 2006 získala od prezidenta republiky Václava Klause medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Vážné zdravotní problémy měla Jirásková od roku 2009. Na divadelním jevišti však zůstala, co nejdéle to bylo možné. V lednu 2013 zemřela po dlouhé nemoci ve věku 81 let ve svém bytě v Praze na Vinohradech.

Jejím partnerem byl režisér Zdeněk Podskalský, byla bezdětná.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy