Jiřina Jirásková

8. 1. 2013 16:33
Jiřina Jirásková (17. února 1931 - 7. ledna 2013) byla česká filmová, televizní a divadelní herečka, která zasvětila prakticky celý svůj herecký život Divadlu na Vinohradech.
Jiřina Jirásková.
Jiřina Jirásková. | Foto: ČTK

Jiřina Jirásková (17. února 1931 – 7. ledna 2013) byla česká filmová, televizní a divadelní herečka, která zasvětila prakticky celý svůj herecký život Divadlu na Vinohradech. Jeho členkou byla šest desítek let, přičemž v letech 1990 až 2000 dokonce stála v čele této přední pražské scény.

Jiřina Jirásková vystudovala pražskou konzervatoř, kam přešla z řadového gymnázia. Po absolvování hrála nejprve rok v Hradci Králové a v roce 1951 se stala členkou pražského vinohradského souboru.

Před kamerou dostala první velkou příležitost ve špionážním dramatu Smyk, které v roce 1960 natočil režisér Zbyněk Brynych. Posléze objevil její komediální talent režisér a pozdější partner Zdeněk Podskalský, který ji obsadil do hudebního filmu Světáci (1969). V témže roce se objevila ve Flirtu se slečnou Stříbrnou i v adaptaci Kunderovy povídky Já, truchlivý Bůh.

Jirásková byla od šestnácti let členkou KSČ, v roce 1969 ze strany vystoupila. Poté přišla o práci a čekala ji vlna kritiky i nedobrovolná pauza. Malou roli měla ve filmu Trhák v roce 1980, ale na plátno se definitivně vrátila v roce 1983 oblíbenou rolí zdravotní sestry ve filmu Karla Kachyni Sestřičky.

Objevila se i v před a porevoluční trilogii Slunce seno… v roli paní učitelky. K její polistopadové filmografii patří hlavně snímky Jedna kočka za druhou a Fany.

Jirásková se prosadila nejen v divadle a ve filmu, ale i v televizi. Na kontě má inscenace a seriály Střevíčky, Sňatky z rozumu, Aurelián, Ještě špetka tymiánu, Žena z Korinta, Čeleď brouků finančníků, Poslední leč Alfonse Karáska, Klíče na neděli, Bronzová koruna nebo Kožené slunce.

Polistopadová éra jí dala velké možnosti hlavně v seriálech: Život na zámku, Bylo nás pět či novácká Pojišťovna štěstí.

Jirásková byla nositelkou řady ocenění. V roce 2006 získala od prezidenta republiky Václava Klause medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Vážné zdravotní problémy měla Jirásková od roku 2009. Na divadelním jevišti však zůstala, co nejdéle to bylo možné. V lednu 2013 zemřela po dlouhé nemoci ve věku 81 let ve svém bytě v Praze na Vinohradech.

Jejím partnerem byl režisér Zdeněk Podskalský, byla bezdětná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy