Prunéřov

Aktualizováno 5. 11. 2010 12:12
Elektrárny Prunéřov patřící společnosti ČEZ, jsou největším uhelným elektrárenským komplexem v ČR.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Greenpeace

Elektrárny Prunéřov jsou největším uhelným elektrárenským komplexem v ČR. Sestávají ze dvou bloků, Prunéřov I a II. Patří energetické skupině ČEZ a.s. a jako zdroj paliva využívají energetické hnědé uhlí těžené v lomu Libouš.

Kromě toho, že se jedná o jednoho z největších producentů elektřiny, funguje Prunéřov také jako teplárna celkem pro asi 50 000 obyvatel měst Chomutov, Jirkova a Klášterec nad Ohří.

Patří také mezi největší zdroje emisí oxidu uhličitého v Evropě. Vypouští deset milionů tun oxidu uhličitého ročně. Mikronésie, tichomořský ostrovní stát, který se kvůli zvyšující se hladině v důsledku globálního oteplování pomalu potápí, se dokonce zapojil svými připomínkami do řízení o modernizaci elektrárny.

Během této modernizace elektrárny Prunéřov II, která je nevyhnutelná kvůli splnění budoucích předpisů EU, se počítá s modernizací tří z pěti současných bloků a zvýšení jejich jednotlivého výkonu na 250 MW. Provoz Prunéřova II, především s ohledem na zásoby uhlí, je plánován do roku 2035.

Ohniskem sporu, který modernizace elektrárny vyvolává, je použitá technologie. Ta nedosahuje nejlepší možné účinnosti mezi 42-45 %, ale měla by být 40,19 %, což představuje ročně rozdíl asi 205 000 tun emisí, které se ČEZ Ministerstvu životního prostředí zavázal ušetřit ve svých ostatních provozech využívajících fosilních paliv. Levnější varianta, kritizovaná ekologickými sdruženími byla ČEZem vybrána především kvůli kvalitě uhlí a plánované životnosti elektrárny. Dalším důvodem je snaha zachovat teplárenskou funkci Prunéřova, která by prý nebyla v případě použití modernější technologie možná.

Elektrárna Prunéřov I sestává z šesti bloků o výkonu 110 MW, uvedených do provozu v letech 1967 až 1968. V současnosti fungují již jen čtyři rekonstruované bloky. Prunéřov II sestává z pěti 210MW bloků z let 1981 a 1982 a jedná se o nejmladší uhelnou elektrárnu ČEZu. Obě elektrárny byly v letech 1995, resp. 1996 odsířeny.

V roce 2019 se počítá s vyřazením Prunéřova I z provozu, zejména kvůli zastaralé technologii. Zároveň by se měl v roce 2016 jeden z bloků Prunéřova II převést do omezeného procesu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy